שתף קטע נבחר

לשון הרע: גולש ישלם 55 אלף ש' לבוז'י הרצוג

יצחק מגן כתב שיו"ר העבודה לשעבר העביר את אימו לבית אבות, עבר לביתה וגנב את ההטבות שלה. שופט קבע: "הפרסומים מכפישים ושקריים"

השופט אביים ברקאי מבית משפט השלום בתל אביב פסק לאחרונה פיצויים של 55 אלף שקל ליו"ר העבודה לשעבר יצחק (בוז'י) הרצוג עקב פוסטים מכפישים שפורסמו עליו וזכו לאלפי תגובות ושיתופים. מדובר בשני פוסטים שפרסם גולש פייסבוק בשם יצחק מגן שבהם כתב כי הרצוג ביצע "מעשה רמייה וגנבה" כשהעביר את אמו לבית אבות, עבר להתגורר בביתה ונהנה מתקציב תחזוקת הבית שלו היא זכאית כאשת נשיא לשעבר.

 

הפוסטים פורסמו ביוני 2018 וביוני 2019 וגררו תגובות רבות, שיתופים, וסימוני Like. בשניהם צירף המפרסם תמונה של הרצוג מחובק עם אימו. בפוסט הראשון הוסיף מגן כי "מה שמותר לבוז'י אסור לנתניהו" ותהה "למה בוז'י לא עומד לדין?".

 

בנוסף, הוא הגיב לתגובות שונות על הפוסטים בין היתר במילים "איכססס" על הרצוג ו"אנחנו לא עושים עסקאות עם יודנרטים חזירים גרמנים".

בוז'י הרצוג (צילום: חורחה נובומינסקי)
יצחק הרצוג(צילום: חורחה נובומינסקי)

בתביעת לשון הרע שהגיש הרצוג לפני כשנה וחצי הוא טען שמדובר בפרסומים משמיצים, שכן הם מציגים אותו כעבריין שלוקח שלא כדין כספי ציבור ומתנהג כלפי אימו בצורה מחפירה. הרצוג הוסיף כי צירוף התמונה שלו עם אמא שלו רק הדגיש את הניגוד למלל והציג אותו באור שלילי ומגוחך.

 

הרצוג הדגיש כי שום דבר ממה שנכתב אינו אמת וכי אימו מתגוררת בביתה שבהרצליה ואילו הוא גר בבית שבבעלותו. לדבריו, נגרמו לו נזקים תדמיתיים עצומים וייתכן שאף פוליטיים, והוא נאלץ לתת הסברים לגורמים שונים בישראל ובחו"ל.

 

מגן טען מנגד כי כל מה שנכתב, מלבד המילים "שם את אימו בבית אבות יוקרתי", הוא אמת וכבר פורסם בעיתונים ובאמצעי תקשורת שונים והופץ בפייסבוק על ידי אנשי תקשורת.

 

אבל השופט אביים ברקאי קבע כי האמירות בהן השתמש הגולש בפוסטים היו מעליבות ופגעניות: "האמירות מציגות את התובע כמי שפגע בערכי המשפחה, נישל את אימו, סילק אותה מביתה והשתלט עליו ובכך מבקשות להביא להכפשת התובע, לפגיעה באמות המוסר שלו.

 

"האמירות אף מכוונות, במלוא הכבוד לתחושת גועל אותה ביטא הנתבע בפרסום אחר שלו וכלשונו – 'איכסססס'. ולכל אלה יש להוסיף את המילים 'יודנרטים חזירים גרמניים', מילים שהן בגדר מילות קוד המעוררות מיד את הקשר בין נשוא הכינוי לבין תקופות אפלות בהיסטוריה ועגומות לעם היהודי".

 

השופט הבהיר כי היותו של התובע איש ציבור לא משחררת את מגן לכתוב כל מה שמתחשק לו תוך עיוות המציאות. הוא הדגיש כי הנתבע פרסם דברים שקריים בחוסר תום לב ובכוונה לפגוע בתובע שנה אחר שנה.

 

בהתחשב בכך שהדברים השפילו את הרצוג, עירבו את משפחתו וזכו להיקף תפוצה נרחב, נקבע שמגן יפצה את הרצוג ב-40 אלף שקל בתוספת הוצאות ושכר טרחת עו"ד של 15 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד אמיר טיטונוביץ
  • ב"כ הנתבע: לא צוין
  • עו"ד אליק רובין עוסק בלשון הרע
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יד לשריון
יצחק הרצוג
צילום: יד לשריון
מומלצים