שתף קטע נבחר

"הדירה רועדת כשהולכים". קבלן יתקן בנייה רשלנית

משפחה שנכנסה לדירה בנס ציונה גילתה חוסר יציבות של הרצפה והד רועש. בתביעה התברר שיריעות בידוד מתחת לריצוף לא הותקנו בהתאם להוראות

בית משפט השלום ברמלה קיבל לאחרונה תביעה שהגישו בני זוג שרכשו דירה חדשה בנס ציונה, וטענו שהחברה הקבלנית לא אטמה כראוי פתחי צינורות מתחת לרצפה ולא יישמה את יריעות הבידוד בהתאם להנחיות היצרן. כתוצאה מכך צעדים בדירה גורמים לרעידות ולהדהוד, והשופט זכריה ימיני קבע שעל הקבלן לתקן את הליקויים בתוך 60 יום.

 

בנובמבר 2009 רכשו בני זוג דירת שישה חדרים מחברת הבנייה "גיא & דורון לוי" וקיבלו אותה ב-2011. הם סיפרו שמאז, כל אימת שפסעו בה, הם חשו רעידות בריצוף בליווי קולות הדהוד.

 

תחילה הם סברו כי תחושת הרעד תחלוף עם אכלוס הבניין והשלמת הריהוט בדירה, אך בפועל הרעד גבר והתעצם בחלוף הזמן, עד כדי כך שכאשר ילד פוסע בחדרו מורגש הרעד בכל רחבי הדירה, והתופעה הפכה למטרד בלתי נסבל.

   (צילום : shutterstock)
אילוסטרציה(צילום : shutterstock)

בסמוך לגילוי הרעד הם פנו לחברה והודיעו לה על התופעה המטרידה אך רק בספטמבר 2013 הגיעו לדירה צוותי בדיקה. אלה פירקו אריחי ריצוף רבים ברחבי הדירה והתגלה היא הריצוף בוצע ללא תשתית חול מייצב. לטענת התובעים, מעבר לכך שהפגם לא תוקן, העבודות גרמו לפגמים בריצוף והפרשי גבהים.

 

הם הוסיפו כי מחוות דעת שקיבלו עולה כי יש ליקויים ביישום יריעות פלציב (יריעות בידוד אקוסטי) ברצפה מה שגורם לרעד. בנוסף, הריצוף בדירה נעשה ללא חול מיוצב ואינו עומד בתקנים הרלוונטיים. כמו כן, הצנרת ומעברי הצנרת לא צופו בבטון כנדרש ובמילוי מתחת לריצוף נמצאו עצמים זרים מה שעלול לתרום להגברת הליקויים.

 

האב ציין שהוא "הולך בבית כמו חתול", אך יש בבית עוד חמישה ילדים, וכשהם קופצים מורגשות הרעידות בבית. החברה טענה בתגובה כי אין פגם בדירה והתקן עוסק בבידוד בין הדירות ולא בתוך הדירה עצמה.

 

השופט זכריה ימיני ציין כי מבדיקת מומחה שמונה על ידי בית המשפט עלה שיישום שכבת בידוד אקוסטית צריך להיעשות על פי הוראות המתכנן ועל פי הוראות היצרן, ובמקרה זה יריעות הפלציב לא הותקנו על פי הוראות היצרן. בנוסף המומחה אישר כי בעת הרמת הריצוף התגלה שהנתבעת ציפתה את הצנרת והפתחים בבטון כנדרש בתקן.

 

עוד נקבע כי נציג החברה שמוכרת את יריעות הפלציב העיד מטעם התובעים ומסר כי חייבים ליישם את היריעות בהתאם להוראות היצרן אחרת עלולות להיווצר בועות אוויר שיוצרות רעידות בכל הבית. באשר לעדויות הצדדים עצמם כתב השופט כי בעוד התובעים העידו מדם ליבם, תשובותיו של מנהל הנתבעת ניתנו בהתרסה תוך שהוא חושב שהוא מבין טוב יותר מכולם.

 

הוא סיכם כי מעיון בתקנים הישראליים עולה בבירור שחובה לבטן את כל הצנרת מתחת לריצוף וכן להניח שכבת חול נקי מתחת לריצוף. מהתמונות ומסרטי הווידאו עולה שמתחת לרצוף בדירת התובעים התגלו קרשים, שאריות של חומרי בנייה, לרבות גושי בטון, דבר שאינו עולה בקנה אחד בנייה תקינה אלא עם בנייה רשלנית, מה שמסביר את הרעידות המורגשות בדירת התובעים.

 

בנסיבות אלה הורה השופט לחברה לתקן את הליקויים בדירה בתוך 60 יום. בנוסף הוא התיר לתובעים לפצל סעדים כך שיוכלו לתבוע פיצוי כספי על הנזקים שנגרמו להם. החברה חויבה בשכר טרחת עו"ד בסך 20 אלף שקל ובהוצאות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: גל שבתאי
עו"ד אורי שבתאי
צילום: גל שבתאי
מומלצים