שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: טיפול הורמונלי גורם לסרטן שד אלים

  מחקר נוסף מחזק את החשש מפני שימוש בהורמונים לטיפול בנשים בגיל המעבר; החוקרים: גלולות המכילות אסטרוגן ופרוגסטרון עלולות לגרום לסרטן תוקפני במיוחד שאינו ניתן לגילוי מוקדם

  בשורות רעות נוספות לנשים הנוטלות טיפול הורמונלי: גלולות המכילות שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון עלולות לגרום סוג אלים במיוחד של סרטן השד, ולכך שהגידולים הסרטניים יתגלו רק בשלב מאוחר, קשה יותר לריפוי, של המחלה. כך עולה ממחקר חדש שפורסם אתמול. המחקר החדש, שהתפרסם אתמול בעיתון החברה האמריקנית לרפואה, חושף עבודת חדשות על הקשר בין הורמונים, הניתנים לנשים בגיל המערב, להתפתחות גידולים סרטניים בשד.
  החוקרים בחנו מחדש את נתוני המחקר הקודם, שהופסק בקיץ שעבר, לאחר שהתגלה שנשים שהשתתפו בו ונטלו שילוב של פרוגסטרון ואסטרוגן היו חשופות ללקות בהתקפי לב, בשבץ מוחי ובסרטן השד. המחקר החדש בחן 16,608 נשים בגילאים 79-50, שהשתמשו בגלולה המשולבת או בתרופת דמה (פלציבו) במשך תקופה ממוצעת של חמש שנים. מהשוואה בין שתי הקבוצות עולה כי 245 שנים. שהשתמשו בהורמונים המשולבים, חלו בסרטן השד, בעוד 185 נשים בלבד, שנטלו את תרופת הדמה, לקו בו במהלך אותה תקופה.
  מניתוח המחלה, שהתגלתה אצל כל הנשים החולות, התברר כי בקרב נוטלות ההורמונים היו הגידולים גדולים יותר בזמן האבחון, לעומת הנשים שהשתמשו בפלציבו. בקרב 25 אחוז מהנשים שהשתמשו בהורמונים, החלו הגידולים להתפשט גם לאזורים אחרים בגוף, לעומת 16 אחוז בלבד מהנשים שנטלו את תרופת הדמה.
  לדברי החוקרים, עלולים הממצאים החדשים להצביע על כך שגידולים, שהתפתחו בנשים שנטלו את שילוב ההורמונים, גדלים מהר, מתפשטים מהר יותר ו"חומקים" מגילוי זמן רב יותר.
  חברת התרופות "וויאת'", יצרנית הטיפול ההורמונלי המשולב, פרסמה אתמול תגובה נרחבת לתוצאות המחקר החדש באתר האינטרנט שלה. החברה מציינת בתגובתה, כי "הדו"ח הנוכחי מוסיף אינפורמציה על אפיוני הגידולים ומאשר דו"ח קודם בנושא הקשר שבין נטילת הורמונים לסרטן השד. עם זאת, אנו ממשיכים לתמוך בשימוש נכון בהורמונים וממליצים שייעשה במינון הנמוך ביותר. החלטתה של כל אישה אם לקבל טיפול כזה היא אישית וצריכה להתקבל בשיתוף עם הרופא שלה".
  הגלולה המשולבת, שבה נעשה הניסוי מתוצרת חברת "וויאת'", משווקת בישראל תחת השם "פרמיריל פלוס".
  חברת "ניאופרם", שמשווקת את התרופה בישראל, סירבה אתמול להגיב על המידע החדש לגביה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורן אגמון
  טיפול הורמונלי. החשיפה לסרטן
  צילום: אורן אגמון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים