שתף קטע נבחר

אחרי החגים נתקוף את שרון

גורמים במפלגת העבודה הולכים ומשתכנעים כי המפלגה חייבת לתקוף את ראש הממשלה באופן ישיר ולפתוח ב"השחרת דמותו". יש כאלה שהתחילו לעשות את זה - אבל היו"ר פרס לא תומך בכך. דליה איציק מובילה הצעה לקמפיין חדש נגד שרון. ושימו לב למתן וילנאי

האם נסדקת "חומת השתיקה" של מפלגת העבודה, בכל הקשור להסתבכויות של ראש הממשלה שרון ובניו? הראשונים שפתחו את הפה היו המזכ"ל, ח"כ אופיר פינס, וח"כ אברהם (בייגה) שוחט, שתקפו בשבועות האחרונים, ישירות ובחריפות.

 

שמעון פרס, היו"ר, לא אהב את זה. "שרים הם לא שופטים, ושופטים הם לא שרים", חזר ואמר כששאלו אותו חבריו למפלגה מדוע האופוזיציה שלהם היא לא ממש אופוזיציה. במסגרת הנסיונות של כמה מחברי הכנסת להוציא את מפלגת העבודה מהקיפאון הועלה הנושא אפילו בדיון נרחב בסיעה. אלא שגם שם נעמד פרס על הרגליים האחוריות והתנגד לקבלת החלטה כלשהי בדבר יצירת מסר אחיד ומאוחד, שייצא משכונת התקווה.

 

אבל מלמטה מתחילים דברים לזוז במפלגת העבודה. הקיץ המנומנם הסתיים, ולאחר תקופת החגים יש מי שהעלו במפלגה את ההצעה לצאת בקמפיין שמכוון ישירות לאריאל שרון. מי שמובילה את הנושא היא יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, שטוענת כי המוטו צריך להיות פשוט: "הממשלה הזאת מסתמנת כאחת הממשלות הגרועות שהיו בתולדות מדינת ישראל".

 

הסיסמאות שיובילו את הקמפיין לא נכתבו, אבל איציק מנסה לגבש בתקופה האחרונה קבוצה של חברי כנסת פעלתניים ודעתניים, ובהם אופיר פינס וחיים רמון (מפיל הממשלות הידוע), שיובילו,

יחד איתה, את הקמפיין. איציק לא עירבה בינתיים יותר מדי אנשים בתוכניותיה, אבל ניהלה כמה שיחות בעניין גם עם ברוך לשם ושמוליק כהן, שניים שסייעו לה לנהל קמפיינים בעבר.

 

הרעיון לקמפיין נולד כבר לפני כשלושה חודשים. אלא שעד עכשיו, מסיבות שונות, החליטה איציק שלא להתחיל לפעול. היא חשבה, בין היתר, כי על מנת לצאת בקמפיין שיתקוף ישירות את ראש הממשלה, את התנהלותו, את אופיו, את כושר מנהיגותו ואת "הצלחותיו" בתחומים השונים - צריך לחכות.

 

בשיחות סגורות אומרת איציק כי "הכל זה תהליך אחד ארוך. רק לפני שבעה חודשים היינו שם, בתוך הממשלה, אז אי אפשר לצאת למחרת הרכבת הממשלה ולהגיד ששרון הוא השטן. אם הוא השטן אז למה היינו שם? השקט עושה לנו טוב בציבור, ולכן, כשנתחיל לתקוף, תהיה לזה משמעות. לא צריך להילחץ מהעיתונות, שרוצה רק כותרות. יש תהליך של הבשלה, וצריך לתת לו להתקיים".

 

מטרת הקמפיין, שכאמור נמצא עדיין בחיתוליו, היא להציג את אריאל שרון בתמונה כמה שיותר קודרת. המצב הכלכלי רע? שרון אשם. המצב הביטחוני מידרדר? תשאלו את שרון. המשא ומתן המדיני לא זז לשום מקום? הכתובת היא אותה כתובת: אריאל שרון. במילים אחרות: אם קורה משהו רע במדינת ישראל, זה קורה בגלל התנהלותו הגרועה של ראש הממשלה. האישיות היא האישיו.

 

בעבודה סבורים כי קמפיין נגטיבי כזה יעורר את הציבור, ויגרום בסופו של דבר גם ליציאת "שינוי" מהממשלה ולהפלתה. איציק מאמינה כי "שינוי לא תוכל להמשיך ולשבת בתוך ממשלה שהיא כולה כישלון אחד גדול. הם הרי לא יירצו ששמם ייקשר לכישלון כה צורם".

 

לא ברור איך ייראה הקמפיין שמתכננים איציק וחבריה, אבל מה שיותר מעניין זה כיצד יגיב שמעון פרס על היוזמה. הוא כבר שמע כמה פרטים על התוכניות הגרנדיוזיות, אבל הוא עדיין לא ממש מעורב בצורה פעילה. בכירים בעבודה אומרים בחיוך כי "לפני שפרס יתקוף את שרון - הוא יוודא שאין אף אחד בחדר, וגם אז הוא יעשה את זה בלחש".

 

אחרים, לעומת זאת, מאמינים כי בסופו של דבר ,פרס יירתם, וגם אם לא ייתן את ברכתו המלאה, לפחות לא ישים יותר מדי מקלות בגלגלים.

 

כדאי לשים לב...

 

  • ... למגעים המתחדשים בין מפלגת העבודה ול"עם אחד" של עמיר פרץ. המגעים לאיחוד שתי המפלגות עלו על שרטון לאחר שכבר הושגו כמה וכמה הבנות, אלא שכעת אומרים גורמים במפלגת העבודה, שהיו מעורבים במגעים עם פרץ, כי "בתקופה הקרובה המגעים צפויים להתחדש. כבר עכשיו יש שיחות ספורדיות, אבל לא משהו רציני. מה שחשוב לזכור הוא שלא אנחנו ולא פרץ ויתרנו על רעיון האיחוד".

 

  • ... לחבר הכנסת מתן וילנאי, שמתכונן במרץ לפריימריס ביוני 2004. וילנאי חורש את הסניפים ופוגש מאות אנשים בשבוע, בניסיון לזכות בתמיכתם. וילנאי אומר בשיחות סגורות, כי גם אם אהוד ברק ישוב לפוליטיקה, הוא יתמודד מולו. הוא מעריך כי למרות מה שאומרים מסביב בדבר היכולת של ברק "לסחוף" את המפלגה, "הקרב לא יהיה כל כך קל. אהוד ייצטרך לתת כל כך הרבה הסברים, שאין מצב שהוא ייצא מזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודו פריד
איציק. יש קמפיין?
צילום דודו פריד
צילום: אתר הכנסת
פינס. החל לתקוף את שרון
צילום: אתר הכנסת
צילום איי פי
רמון. מפיל הממשלות
צילום איי פי
צילום: רויטרס
פרס. מה הוא יגיד?
צילום: רויטרס
וילנאי. מתכונן במרץ
מומלצים