שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל קבע: המ"פ לא וידא הריגה

רב אלוף יעלון אימץ את גירסתו של המ"פ שנחשד בביצוע "וידוא הריגה" בילדה פלסטינית בת 13 ברפיח וקבע כי המ"פ ירה לעבר הקרקע. עם זאת, הוסיף הרמטכ"ל, המ"פ הושעה בשל בעיות התנהגות בפלוגה. התחקיר מותיר כמה שאלות מטרידות: לשם מה ירה המ"פ בקרקע? האם הנערה נהרגה מיד או עוד היתה בחיים כשניגש אליה המ"פ? האם הירי מטווח קצר הוא זה שגרם למותה?

הרמטכ"ל, רב-אלוף משה יעלון, אימץ אתמול (ו') את גירסתו של מפקד הפלוגה החשוד כי וידא הריגה בילדה פלסטינית בת 13 ברפיח וקבע כי המ"פ ירה לעבר הקרקע כשנורתה אש לעבר הכוח. עם זאת, תימשך חקירת המשטרה הצבאית בנושא.

 

רב-אלוף יעלון הוסיף בתחקיר כי מפקד הפלוגה הושעה מתפקידו בשל בעיות התנהגות שנתגלו בפלוגה.

 

היום הוצגו לרמטכ"ל מסקנות התחקיר שערך אלוף פיקוד דרום, האלוף דן הראל, לאירוע בו נהרגה הילדה לפני 10 ימים, לאחריו הסתבר כי בתיקה היו ספרי לימוד ולא מטען חבלה, כפי שחששו החיילים סמוך למוצב ברפיח.

 

"נוכח הטענות הקשות שהושמעו ביחס לתפקודו של מפקד הפלוגה, נבחנו באריכות ההיבטים הנורמטיביים של התנהגותו. ממצאי התחקיר לא העלו כשלים נורמטיביים-ערכיים בתפקוד לוחמי הפלוגה באירוע, ובהתנהגות מפקד הפלוגה במהלך האירוע", נכתב בהודעה של צה"ל.

 

"על פי ממצאי התחקיר, אין בהתנהגותו הערכית של מפקד הפלוגה עילה להדחתו. לעת עתה מקבל הרמטכ"ל את גירסתו לפיה הגיב לאש שכוונה אליו על ידי ירי צרור לעבר הקרקע. זהו הסבר סביר בהתחשב בתנאי המקום והאירועים", נכתב בהודעה.

 

עוד עולה מהודעת צה"ל, כי במהלך התחקיר נחשפו בעיות קשות

בהתנהגותם של חלק מחיילי הפלוגה וביחסי המפקד עם פקודיו. "בגין בעיות אלה, שהוגדו ככשל פיקודי, הושעה מפקד הפלוגה מתפקידו, ובמהלך השבוע הקרוב יוחלט על המשך תפקידו בצה"ל. כמו כן יושלם הטיפול הפיקודי בחיילים שחרגו מהנורמות הנדרשות".

 

סימני השאלה בעקבות התחקיר

 

על אף המסקנות אליהן שקיבל הרמטכ"ל, עדיין נותרו לא מעט סימני שאלה בנושא.

 

תחילה לגבי הממצא לפיו "ירה המ"פ צרור לעבר הקרקע". מדוע עשה זאת? הרי בפעולה כזאת אין כל הרתעה ואין בה תועלת של ממש.

 

כמו כן, בתחקיר נכתב כי לאחר שהנערה נפגעה מאש החיילים "כוח בראשות המ"פ יצא מהמוצב על מנת לנטרל את האיום. הכוח הסתער וירה בדמות, שהתבררה בדיעבד כנערה". מכאן לא ברור האם כאשר הגיע המ"פ לנערה היא היתה בין החיים או שמא כבר מתה מפצעיה? לשאלה זו חשיבות רבה. אם הנערה שכבה ללא רוח חיים, מדוע בוצע הירי? אם רק נפצעה, האם הירי שבוצע מטווח קצר הוא זה שהרג אותה? והאם ירי זה היה בלתי נמנע?

 

לשאלות אלה צריכה חקירת מצ"ח לתת תשובות הרבה יותר חד משמעיות, על מנת שלא להותיר ספק של טיוח.

 

בעבר הלא רחוק נכשל צה"ל בתחקיר פיקודי, וחקירת מצ"ח היא זאת שהפכה את היוצרות. מדובר בחקירת הירי לעבר פעיל השלום הבריטי תום הורנדאל באפריל 2003 ברפיח, ממנו נפצע תחילה באורח אנוש.

 

החייל היורה, ששירת בגדוד הסיור המדברי, טען בתחקיר שנערך לו על ידי מפקד הגדוד דאז, כי השיב בירי לעבר אדם החמוש באקדח שאף ירה מספר יריות באוויר ולעבר העמדה בה שהה עם חברו. התחקיר הסתיים, החייל נותר בתפקידו, ובמקביל נפתחה חקירת מצ"ח.

 

רק בסוף חודש דצמבר 2003, למעלה משמונה חודשים לאחר האירוע, הצליחו חוקרי מצ"ח לגלות כי החייל שיקר בתחקיר, הוא נעצר והוגש נגדו כתב אישום. בינתיים נפטר הורנדאל מפצעיו בבית החולים בלונדון והסעיף העיקרי בכתב האישום שונה מעבירה של "חבלה בכוונה מחמירה" ל"הריגה". משפטו של החייל עדיין מתנהל בבית הדין של פיקוד הדרום.


פורסם לראשונה 15/10/2004 17:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
קיבל את גירסת המ"פ. יעלון
צילום: דובר צה"ל
צילום: רויטרס
הלוויית הילדה בת ה-13
צילום: רויטרס
מומלצים