שתף קטע נבחר

הושעה המ"פ ש"ווידא הריגה" בנערה בת ה-13

מפקד חטיבת גבעתי השעה את מפקד הפלוגה החשוד שווידא הריגה בפלסטינית בת 13, שהיתה בדרכה לבית ספר ברפיח. ההחלטה התקבלה בעקבות "כשלים שהתגלו בתפקוד המ"פ" במהלך תחקיר שערך מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף שמואל זכאי

מסקנות אישיות ראשונות בעקבות התקרית הקשה ברצועה: מפקד חטיבת גבעתי, אלוף משנה אייל אייזנברג, השעה אמש (יום ג') מתפקידו את מפקד הפלוגה המסייעת של גדוד שקד בעקבות אירוע "וידוא ההריגה" של פלסטינית בת 13 ברפיח. את המשך התחקיר יבצעו הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון ואלוף פיקוד הדרום, דן הראל.

 

ההחלטה להשעות את המפקד התקבלה בעקבות "כשלים שהתגלו בתפקוד המ"פ" במהלך תחקיר שערך מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף שמואל זכאי. ביום שלישי לפני שבוע ימים, ירו חיילי צה"ל בנערה אימן אל-המס בת ה-13, בדרכה לבית הספר. בצה"ל טענו תחילה כי החיילים ירו בפלסטינית, החשודה שנשאה אמצעי חבלה. אחר כך התברר שהתיק הכיל רק ספרי לימוד.

 

הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי מנדלבליט, הורה ביום ראשון למשטרה הצבאית לפתוח בחקירה בעקבות עדויות שפורסמו ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", לפיהן ביצע מפקד פלוגת גבעתי במוצב "וידוא הריגה" בגופת הנערה.

 

חייל מהפלוגה המסייעת סיפר ל-ynet: "מפקד הפלוגה התקרב לילדה וירה בה מטווח אפס צרור מהרובה שלו, לאחר שהיא כבר שכבה על הרצפה ומתה".

   

"בהתחלה התקבל דיווח על דמות חשודה שמתקרבת למוצב", סיפר החייל. "כולם נכנסו לכוננות מיוחדת, מן נוהל כזה שהמוצב נערך אליו בכל פעם שיש דמות חשודה שמתקרבת לאזור. צריך להבין ולזכור שישנו שטח מסויים שאסור לתנועה של פלסטינים וכל אחד שמתקרב יכול להיות מחבל מתאבד או מישהו שמנסה להסית את תשומת לב הכוחות, בזמן שמחבל אחר רוצה לבצע פיגוע. כולם בשלב הזה חשודים". 

 

החייל סיפר כי לאחר שביצע את מה שביצע, חזר מפקדו לרכבו "כאילו כלום". חיילי הפלוגה ניסו להתמודד עם מה שראו. "היה לנו ברור שמה שקרה כאן לא היה צריך לקרות. אפשר להבין את המתח שקיים בגזרה הרגישה הזאת ואת העובדה שכל מי שמתקרב לכאן הוא בגדר חשוד אבל יש כללים להתנהגות. היה צריך לפגוע בילדה אבל בטח לא להרוג אותה בכוונה ובטח לא לבצע וידוא הריגה".

  

"לפחות 20 קליעים פילחו את גופה"

 

מנהל בית החולים "אבו יוסף אל נג'אר" ברפיח, ד"ר עלי מוסא, שקיבל את הגופה, סיפר לאחר האירוע כי זמן רב לא נתקל בירי מסוג זה. "אני אישית קיבלתי את הילדה. ילדה צנומה, בת פחות מ-13 שנה, אבל נראית בקושי בת 8. קיבלנו אותה כשהיא ירויה ומרוססת בכל חלקי גופה, בפנים, בראש, בצוואר. לפחות 20 קליעים פילחו את גופה. זה לא ירי ברגליים שנועד למנוע ממנה לעשות משהו. לא צריך להיות מומחה כדי להסיק שהילדה הזו נורתה למוות במתכוון". 

 

הרמטכ"ל בעצמו נדרש להסביר מה אירע באותה התקרית. בישיבת הממשלה האחרונה אמר יעלון שהנערה הפלסטינית נשלחה למוצב צה"ל בכדי למשוך את תשומת ליבם של החיילים, כדי שצלפים פלסטינים יוכלו לפגוע בחיילים שיתקרבו אליה: "כשהורידה את הילקוט ורצה לעבר המוצב החיילים חשבו שמדובר במטען".

 

פעם נוספת התייחס הרמטכ"ל לאירוע הקשה בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת: "כל התנהלות המ"פ נבדקת. יש בעיות בפלוגה. מדובר במ"פ חדש, אך העניין לא שייך לתקרית. אנחנו צריכים זמן לתחקור אמיתי. יש להתאזר בסבלנות עד שתסתיים החקירה, שמתמקדת בשאלה האם יש אמת בדיווחים לפיהם המפקד בשטח ערך וידוא הריגה". 

 

ח"כ יוסי שריד הטיח בכעס במהלך הדיון ברמטכ"ל יעלון: "הצבא בפשיטת רגל מוסרית. הדיבורים על טוהר הנשק וערכים - נלעג". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הלוויית הנערה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הכאב והזעם
צילום: איי פי
צילום: איי פי
גופת הנערה רוססה
צילום: איי פי
צילום: דובר צה"ל
ניסה להסביר. יעלון
צילום: דובר צה"ל
צילום: אפי שריר
תחקר את האירוע. תא"ל שמואל זכאי
צילום: אפי שריר
מומלצים