שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הופסק שיווק תוסף של 'הרבלייף'; חשד לפגיעה בכבד

  בשנה וחצי האחרונות אובחנו בישראל שמונה חולים שסובלים מפגיעה בתפקודי הכבד שלהם על רקע לא ברור – חמישה מהם צרכו את מוצרי "הרבלייף". במשרד הבריאות מדגישים: עדיין לא הוכח הקשר בין צריכת התוסף לבעיות בכבד, הדבר נעשה כצעד של זהירות. חברת "הרבלייף" שלחה לישראל צוות מומחים

  "פרשת הרבלייף"? תוסף התזונה "שומשום ועשבי תבלין" של חברת "הרבלייף" יורד הערב (שבת) מהמדפים, בהנחיית החברה ולאחר התייעצות עם שירות המזון והתזונה של משרד הבריאות. זאת בעקבות חשד שנבדק כעת לפגיעה בכבד בעקבות צריכת המוצר.

   

  שמונה אנשים לקו בכבדם בישראל בשנה וחצי החולפות – מהם חמישה שהשתמשו במוצרים של "הרבלייף". פרט לאחת, שנפטרה וסבלה מסיבוכים נוספים שאינם קשורים ל"הרבלייף", החלימו יתר החולים לחלוטין, לאחר שהפסיקו להשתמש במוצרי החברה וקיבלו טיפול רפואי.

   

  במשרד הבריאות מדגישים הערב כי עדיין לא הוכח קשר סיבתי ממשי בין צריכת מוצרי "הרבלייף" לפגיעה בתפקודי הכבד, וכי הצעד שנקטה החברה הוא בבחינת אמצעי זהירות בלבד, לפי שעה. תוסף התזונה ששיווקו הופסק הוא טבליות המשמשות ל"ניקוי הגוף", והן משווקות בלעדית בישראל.

   

  החברה שלחה לישראל מומחים מארה"ב

   

  ב"הרבלייף" העולמית שלחו לארץ ממטה החברה בלוס אנג'לס, ארה"ב, צוות מקצועי הכולל מדענים ורופאים, במטרה לבחון את ההיבטים השונים של החשיפה האפשרית למוצרי החברה כגורם להפרעה בתפקודי כבד. במקביל החלו לערוך בשירות המזון והתזונה של המשרד, בראשות ד"ר דורית ניצן-קלוסקי, בדיקות ובחינות של הטבליות.

   

  המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, אומר הערב ל-ynet: "מה שהדליק אצלנו את הנורה האדומה הוא דיווח שקיבלנו מפרופ' דניאל שובל, דקאן בית הספר לרפואה בירושלים ומומחה למחלות כבד ב'הדסה', שדיווח לנו על כמה חולים שלקו בדלקת בכבד על רקע לא ברור ושחולים אלו נטלו את תוספי התזונה של הרבלייף במקביל. מדובר בחולים שהתלוננו על צהבת, כאבי בטן, גירודים והקאות, והאבחנה שלהם הייתה הפרעה בתפקודי כבד ובמספר מקרים אי-ספיקת כבד".

   

  הרבלייף: אין בכוונתנו להפסיק שיווק של מוצרים אחרים

   

  "לאחר שאספנו את החומר ובדקנו גם מקרים כאלו בבתי חולים נוספים", אומר ד"ר לב, "החלטנו לבדוק את העניין לעומק, וזימנו לכאן צוות מקצועי מ'הרבלייף' העולמית, שהגיע לכאן בסוף השבוע. עדיין לא הוכח שום קשר סיבתי בין צריכת

  המוצר לבין הדלקת בכבד, והקשר היחיד שידוע כרגע הוא קשר נסיבתי בלבד. הסיבה להפסקת שיווק טבליות 'שומשום ועשבי תבלין' איננה שכל החולים נטלו אותו – אלא שזהו התוסף היחיד שמשווק בלעדית בארץ, ובמקומות אחרים בעולם לא דווח על תופעה כזאת".

   

  מ"הרבלייף ישראל" נמסר בתגובה: "מדובר בצעד של מחוייבות ללקוחות שלנו ותו לא. אין לנו כוונה להפסיק שיווקים של מוצרים אחרים פרט למוצר הזה, וגם הורדת הטבליות נעשית מטעמי אחריות, שכן עדיין לא הוכח שום קשר בין צריכתה לבין בעיות בכבד".

   

  "משרד הבריאות מבקש להדגיש", נאמר בהודעה שפורסמה הערב, "כי נשים בהריון, נשים מיניקות, ילדים ואנשים הנוטלים תרופות חייבים להיוועץ ברופא בטרם נטילת תוספי מזון. תוספי תזונה אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות, ויש לקחתם בהתאם להוראות היצרן, במינונים שאינם עולים על המומלץ".

   

  גורמים במשרד הבריאות ציינו כי פקידי המשרד זוכים לשיתוף פעולה מלא מצד "הרבלייף", והדגישו כי הם יעדכנו את הציבור בכל התפתחות בפרשה. בתוך כך, ועדת הבריאות של הכנסת, בראשות ח"כ שאול יהלום, תקיים ביום רביעי הקרוב ישיבה מיוחדת בנושא "הרבלייף".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרבלייף. טבליות השומשום ועישבי תבלין הורדו מהמדפים
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים