שתף קטע נבחר

לקיחת אחריות

באפריל 1977 הודיע ראש הממשלה יצחק רבין, בשידור טלווזיוני דרמטי, על התפטרותו מראשות רשימת העבודה

באפריל 1977 הודיע ראש הממשלה יצחק רבין , בשידור טלווזיוני דרמטי, על התפטרותו מראשות רשימת העבודה (חודשים מספר לפני הבחירות לכנסת). את התפטרותו נימק רבין בחוות דעת שנתן היועץ המשפטי לממשלה דאז אהרון ברק לגבי "פרשת הדולרים", בה נחשף כי רעייתו של ראש הממשלה לאה רבין החזיקה בחשבונות מטבע חוץ בארה"ב ללא היתר ובניגוד לתקנות מטבע חוץ באותה תקופה. לאחר ההודעה העניק רבין ראיון קצר ל"קול ישראל" ששודר בתוכנית "בינינו לבין עצמינו", להלן מספר קטעים נבחרים מאותו ראיון:

 

"כפי שאמרתי, אני מרגיש אחריות פורמלית ומשפטית כמו אשתי לכל מה שהתרחש, ואינני מוכן להשלים שמעמדה כלפי החוק יהיה שונה משלי, ואם היא תועמד לדין - אעמוד איתה. לא אטען לחסינות כחבר כנסת וכל מה שידרש ממני כדי לעמוד במשותף ביחד - אני אעשה"

 

"במציאות של ערב בחירות ושמדובר בראש הממשלה ובמועמד מטעם מפלגת העבודה לראשות הממשלה, הדבר מקבל מימדים מעל ומעבר למושגים האמיתיים ולערכים האמיתיים. לכן אין לי מנוס אלא להפריד בין המצוקה האישית שלי בתוקף זה שאני נושא באחריות יחד עם אשתי למה שעשינו לבין הבעיה של המאבק המפלגתי והפוליטי המתנהל כעת בארץ. אינני מוכן לקחת על עצמי את הנזק שמפלגת העבודה ותנועת העבודה תישאנה ולכן אין לי מנוס אלא להסיק מספר מסקנות:

 

הודעתי למזכיר מפלגת העבודה מאיר זרמי, הערב, שאני מחזיר את המנדט שקיבלתי מהוועידה לעמוד בראש הרשימה לכנסת התשיעית ולהיות המועמד מפלגת העבודה והמערך לראשות הממשלה בקדנציה הבאה

 

אפעל לסיים בהקדם את תפקידי כראש ממשלה ביודעי אמנם את הקשיים שאני ראש ממשלה של ממשלת מעבר (...) אני מצטער מאוד שכך אני מסיים את תפקידי. אני מאמין שבחייו של איש ציבור יש שני מישורים, דרך התפקוד שלו במשימות בהן הוא עומד כאיש ציבור ומישור שני הוא התנהגותו האישית.

 

אני גאה לכל אורך חיי- בצבא כרמטכ"ל, כשגריר בארה"ב, כראש ממשלה, וכל מה שעשיתי בתפקידי אלה, בתחומים עליהם הייתי מופקד. אני מאמין שכרמטכ"ל הכנתי את צה"ל בצורה הטובה ביותר שהוכן צה"ל אי פעם למלחמה שתבוא. אני מאמין שכשגריר עשיתי לשינוי ערכים ביחסים שבין ארה"ב לישראל. אני מאמין שכראש ממשלה הוצאתי את מדינת ישראל מן המצוקה המדינית והבטחונית שלאחר מלחמת יום הכיפורים, אל המצב בו אנו נתונים היום. 

 

אני מצטער שבאווירה הקיימת כיום, במציאות שקיימת היום, בגלל תקלה אישית, אני צריך להסיק את המסקנות הללו. אני גאה בכל אשר עשיתי. אני אדם ההולך בראש זקוף ומסתכל בגאווה אל העבר ובאמונה אל העתיד.


פורסם לראשונה 06/03/2006 14:48

 

לפנייה לכתב/ת
צילום: לע"מ
רה"מ רבין במהלך סיור בסיני, 1976
צילום: לע"מ
חותם על הסכם הביניים בין ישראל למצרים, 1975
צילום: לע"מ
מומלצים