שתף קטע נבחר

לראשונה בארץ: בת חודש חלתה במחלת הליגיונרים

המחלה, המועברת דרך מים מזוהמים, פוגעת בדרך-כלל במבוגרים. רק עשרה מקרים בהם נדבקו ילדים במחלה נרשמו בכל העולם ורובם לא שרדו אותה. מצבה של התינוקת שנדבקה במחלה טוב ונראה כי ניצחה את הסטטיסטיקה

במרכז שניידר לרפואת ילדים מתאוששת בימים אלו תינוקת בת חודש, שחלתה במחלה הנדירה "מחלת הליגיונרים". מדובר באחד מעשרה מקרים מדווחים בעולם בהם חולה תינוקת כה קטנה במחלה הנדירה וזהו ככל הנראה המקרה המדווח הראשון בארץ.

 

היום נותקה התינוקת ממכונת ההנשמה לאחר שבועיים שבהם נאבקו הרופאים על חייה. "התינוקת הגיעה אלינו כשהייתה בת שבועיים עם דלקת ריאות קשה ביותר, שהחריפה לנו מול העיניים וא מצאנו סיבה למחלה", סיפר ד"ר טומי שינפלד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ בשניידר. "היא היתה על סף מוות והונשמה ולמרות הטיפול התרופתי שנתנו לה המצב רק החמיר".

 

אמה של התינוקת סיפרה: "היא היתה במצב גרוע. כל הזמן הרופאים אמרו לי שהם לא יודעים מה זה ושהם מקווים שהיא תשרוד. אנחנו אנשים מאמינים והתפללנו לעזרה. המצב היה חמור ביותר".

 

התינוקת אושפזה לפני כשבועיים כשהיא סובלת מחום וקוצר נשימה. בצילום רנטגן נמצא שהיא סובלת מדלקת ריאות קשה. היא חוברה למכונת הנשמה וקיבלה טיפול תרופתי. כעבור כמה ימים התקבלו תוצאות בדיקת מעבדה שאישרו שמדובר בחיידק הליגיונלה ואז קיבלה התינוקת טיפול אנטיביוטי ספציפי למחלה.

 

לדברי ד"ר שינפלד, "בקרב ילדים המחלה נדירה מאד ובילודים היא לא תוארה בארץ כלל". כשבדק ד"ר שינפלד את הנתונים בספרות העולמית גילה ששישה מתוך עשרת התינוקות שנדבקו במחלה לא שרדו אותה.

 

אולם כפי הנראה, התינוקת בשניידר ניצחה את הסטטיסטיקה. היא יצאה מכלל סכנה ולאחר עשרה ימים בהם היתה מחוברת למכונת הנשמה היא נושמת בכוחות עצמה.

 

מחלה שמגיעה דרך המים

 

מחלת הליגונרים מועברת על ידי טיפות מים והחיידק עלול לגדול בצנרת המשמשת למים חמים כגון זו המותקנת במקלחות, בג'קוזי או במערכת מיזוג אוויר הנגועה בחיידק.

 

המקרה דווח למשרד הבריאות שנטל היום דגימות מים מבית הוריה של התינוקת, ממחלקת יולדות מבילינסון שם נולדה ומבית החולים שניידר, כדי לגלות את מקור ההדבקה.

 

מחלה בת 30 שנה

 

מחלת הליגיונרים נתגלתה בשנת 1976, כאשר אובחנה תמותה לא מוסברת של קבוצת ליגיונרים אמריקנים, ששהו בכנס במלון בפילדלפיה. מאוחר יותר בודד החיידק הגורם למחלה והוא נקרא על שמם של החולים – חיידק הליגיונלה.

 

המחלה גורמת לדלקת ריאות חריפה ומתבטאת גם בחום, כאבים כלליים ושילשולים. שיעורי התמותה מהמחלה אצל מבוגרים נעים בין 5 ל-30 אחוז.

 

מנתוני המחלקה לאפידימיולגיה במשרד הבריאות עולה שבשנה שעברה דווחו בישראל 25 מקרים של הידבקות במחלה וב 2004 דווח על 28 מקרים.

 

בינואר 2003 התגלתה במלון היוקרתי הרודס באילת מחלת הליגיונרים, לאחר שאורחים אחדים חשו ברע ופיתחו את סימני המחלה. משרד הבריאות סגר אז את המלון ליומיים כדי לברר את מקור הזיהום. זמן קצר לאחר התפרצות המחלה מת אחד החולים וכעבור חצי שנה נפטרה חולה אחרת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בת החודש ניצחה את מחלת הליגיונרים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים