שתף קטע נבחר

כתב האישום נגד צחי הנגבי הוגש לביהמ"ש

כתב האישום נסוב על פרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה והוא כולל עבירות של מירמה והפרת אמונים, שוחד בחירות, מסירת עדות שקר ושבועת שקר. הפרקליטות הגישה את כתב האישום לבית משפט השלום בירושלים. הנגבי ל-ynet: "אני שמח שסוף סוף מתחיל ההליך המשפטי שנגרר. לכתב האישום אין בסיס"

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (יום ב') לבית המשפט השלום בירושלים כתב אישום נגד צחי הנגבי וביקשה לקבוע הרכב של שלושה שופטים במשפטו. כתב האישום נסוב על פרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה והוא כולל עבירות של מירמה והפרת אמונים, שוחד בחירות, מסירת עדות שקר ושבועת שקר.

 

הנגבי אמר בתגובה בשיחה עם ynet: "אני שמח שסוף סוף מתחיל ההליך המשפטי שנגרר והתעכב לאורך שנים. לכתב האישום אין כל בסיס. אני משוכנע שבמהלך הדיונים יוכח כי בתקופת כהונתי במשרד לאיכות הסביבה לא נעשתה שום פעולה שונה מכפי שנהגו עשרות שנים בעשרות ממשלות לאורך עשרות שנים".

 

לצפייה בכתב האישום שהוגש נגד צחי הנגבי

 

בכתב האישום נאמר: "במהלך כהונתו במשרד לאיכות הסביבה פעל הנגבי, באופן מתוכנן ושיטתי, בעצמו ובאמצעות אחרים ובראשם איש אמונו שמואל הרשקוביץ', להביא למינויים של חברי מרכז (ליכוד-א.ז) ומקורביהם למשרות ולתפקידים רבים ככל האפשר במשרד לאיכות הסביבה ובגופים הקשורים אליו, תוך פגיעה באפשרות של הציבור הרחב להתחרות על משרת ותפקידים אלה, ולעיתים מבלי להקפיד על כישוריהם ועל התאמתם לתפקיד. פעילות זו נעשתה תוך ניצול משאבים ציבוריים לטובת אינטרסים פוליטיים ואישיים שאינם מתיישבים עם טובת הציבור".

 

עוד נכתב בכתב האישום כי הנגבי התגאה ברשימה של 74 מינויים, שנעשו על-ידו בתקופה קצרה במשרד לאיכות הסביבה. "הנאשם פעל במהלך כהונתו לקידום מינויים של עשרות חברי מרכז ומקורביהם, מרביתם למשרות ולתפקידים זוטרים במשרד ובגופים החיצוניים הקשורים למשרד. כל זאת עשה במטרה לזכות באהדתם ובתמיכתם הפוליטית של חברי המרכז וכדי לחזק את כוחו הפוליטי במרכז, כאשר הרשקוביץ' פועל כאיש אמונו לסייע בידו בכך".

 

מכתב האישום עולה כי "עם מינויו של הנגבי לתפקיד השר לאיכות הסביבה, הוא הורה למנכ"ל המשרד ולסמנכ"ל הכספים ומשאבי אנוש לדווח לו על מצבת כוח האדם במשר ובעיקר על כל המשרות הפנויות במשרד, לרבות משרות זוטרות. כמו כן, הורה הנגבי לדווח לו על כל המשרות הפנויות בגופים הקשורים למשרד, בהם הוא מוסמך להיות מעורב במינוי. הנגבי הודיע לסמנכ"ל הכספים ומשאבי האנוש שבכוונתו להציג מועמדים מטעמו למשרות הפנויות, כי מועמדיו 'מצוינים' כהגדרתו, כי לשיטתו הם מתאימים לתפקידים השונים, והבהיר כי הוא מעוניין במינוי מועמדיו".

 

"ריכז בלשכתו מאגר של קורות חיים"

כתב האישום מתייחס גם אל הצורה בה בוצעו המינויים בפועל. "הנגבי ריכז בלשכתו מאגר של קורות חיים, אשר בעיקרם המוחלט נשלחו אליו וללשכתו על-ידי חברי מרכז ומקורביהם. במקרים בהם פנו חברי מרכז אל הנגבי בבקשה לסייע בידם במציאת עבודה עבורם או עבור מקורביהם, ביקש הנאשם כי יעבירו את קורות החיים שלהם או של מקורביהם ללשכתו.

 

"כאשר דווח להנגבי על משרה פנויה, הוא פעל בעצמו או בעזרתו של הרשקוביץ' ועוזריו, להפנות קורות חיים של מועמדים שהם חברי מרכז או מקורביהם מתוך המאגר אל הגורמים המקצועיים במשרד, בליווי בקשה בכתב או בעל פה לראות בהם מועמדים לתפקיד. בחלק מהמקרים ציינו הנגבי או הרשקוביץ' את התאמתם של המועמדים לתפקיד, ובמקרים אחדים הוסיפו הנחיה מפורשת לקלוט את המועמד לתפקיד ספציפי, לעיתים תוך הנחיה לקלוט את המועמד לתקופת ניסיון".

 

חלק מאלו שמונו על-ידי הנגבי החליפו עובדים שהחלו את עבודתם בתקופת קודמתו בתפקיד, דליה איציק. "במספר מקרים הופסקה העסקתם של עובדי חברי כוח אדם אשר מונו בתקופת קודמתו של הנגבי בתפקיד, דליה איציק, אשר נמסר לגביהם כי הם בעלי זיקה פוליטית למפלגת העבודה. הנגבי בעזרתו של הרשקוביץ', פעל למנות תחתיהם חברי מרכז או מקורביהם", נכתב בכתב האישום. 

 

מי קיבל ג'וב?

בכתב האישום פורטו רשימת המינויים למשרות. בין המינויים: דובר המשרד לאיכות הסביבה, שרון אחדות, שהיה חבר מרכז ליכוד במשך שבע שנים, עד לשנת 2002. מכתב האישום עולה כי אחדות הכיר את הנגבי משנת 1992, ובעבר היה חבר בעמותה בראשה עמד הנאשם מיום הקמת ב-1995. גם יו"ר סניף הליכוד באשקלון, חיים ברדה, קיבל תפקיד כרכז צער בעלי חיים במחוז המרכז.

 

דבורית שגיא, בתו של יהושע שגיא, ראש עיריית בת-ים לשעבר ומי שכיהן כח"כ מטעם הליכוד, מונתה לתפקיד רכזת בכירה באגף יחסים בינלאומיים. גם בנו של יו"ר הכנסת לשעבר, דן תיכון, לא קופח. הבן, הדר תיכון, מונה לתפקיד פקח במשטרה הירוקה. גם חברי מרכז ליכוד לא נותרו מחוסרי עבודה: יוסי מלול מטבריה מונה לתפקיד פרויקטר באגף חינוך לשיקום נחלים. איתן לוי מונה לפרויקטור לאכיפת צווי זיהום אוויר כנגד אגד ודן. בנוסף צויין בכתב האישום קשריהם של מספר עובדים של התקבלו לעבודה לחברי מרכז ליכוד, כמו מרכז אכיפה במחוז תל-אביב, עו"ד רון ורם, שחמותו שושנה סנדלר פעילה בסניף הליכוד באשדוד, ובנוסף היא חברה אישית של גאולה כהן, אמו של הנגבי. 

 

פרשת המינויים הפוליטיים של הנגבי נחשפה בדו"ח מיוחד של מבקר המדינה בשנת 2004, אז פורסם כי על פי החשד ביצע הנגבי בתקופת כהונתו כשר לאיכות הסביבה, בין השנים 2001 ל-2003, עשרות מינויים פוליטיים תוך יצירת משרות פיקטיביות והעדפת ספקי שירותים המקורבים אליו ולמרכז הליכוד. בדיקת המבקר החלה בעקבות פרסום ב-ynet לפיו התפאר הנגבי במינויים בעלון פנימי בליכוד. 

 

ההסתבכויות של ראשי קדימה

מדובר בכתב האישום השני שמוגש בחודשים האחרונים נגד בכיר במפלגתו של ראש הממשלה. בחודש שעבר הוגש כתב אישום נגד שר המשפטים לשעבר, חיים רמון. בכתב האישום נטען כי השר לשעבר ביצע מעשה מגונה בצעירה בכך "שהצמיד את שפתיו לשפתיה, תוך שהוא מחדיר את לשונו לתוף פיה". משפטו של רמון החל בבית משפט השלום בתל אביב, שם הכחיש את הטענות בכתב האישום, מסר גירסה משלו - וביקש משפט בזק: "ויתרתי על הרבה מזכויותיי", אמר.

 

בנוסף, חושדת רשות המיסים שיו"ר הקואליציה, ח"כ אביגדור יצחקי (קדימה), ביצע הסדר מס כוזב לבכירה לשעבר בחברת היי-טק המייצרת ציוד תקשורת, שאיפשר לה להימנע מתשלום מס של כשלושה מיליון שקל בגין הכנסות שקיבלה מחו"ל. אם לא די בכך המליץ מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה להורות על חקירה פלילית נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפרשת המינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד התמ"ת. בנוסף פרסם "ידיעות אחרונות" לפני חמישה חודשים כי המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, חשוד בפלילים בפרשת התרומות שקיבל בפריימריז של מפלגת העבודה.    

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
צחי הנגבי
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
לייבש ביצות. מזוז
צילום: גיל יוחנן
דן תיכון. בנו מונה לפקח
מומלצים