שתף קטע נבחר

צחי הנגבי, אלוף המינויים הפוליטיים

פרסום בעיתון פנימי של הליכוד קובע כי השר צחי הנגבי מינה למעלה מ-80 חברי ליכוד למשרד לאיכות הסביבה בראשותו - "שיא שאף שר אחר לא הגיע אליו בממשלה הנוכחית". דוברו של הנגבי: "זה לא פרסום מטעמנו". עורך העיתון: "זו לא כתבה שלנו". התנועה לאיכות השלטון: "זה שוחד בחירות". ועדת הבחירות המרכזית דורשת מהנגבי הבהרות

פרסום ראשון: האם השר צחי הנגבי או אחד מפעיליו בחרו בדרך מקורית לקדם את מועמדותו בבחירות לרשימת הליכוד? "כתבה" שהתפרסמה בעיתון פנימי של הליכוד מכתירה את הנגבי - שר המשפטים לשעבר - כאלוף המינויים הפוליטיים. הפרסום עורר כעס רב בתנועה לאיכות השלטון, שפנתה היום (ד') בענין ליו"ר ועדת הבחירות בטענה כי מדובר בתעמולת בחירות אסורה, המהווה למעשה שוחד בחירות.

"השר הנגבי מנצח אישית על המלאכה"

העיתון שבו מדובר נקרא "מרכז העניינים", והוא מיועד לחברי מרכז הליכוד ולפעילים. בגיליונו האחרון פורסמה "כתבה", הנושאת את הכותרת: "חשיפה: השר צחי הנגבי מחזיק בשיא לאומי במינוי חברי ליכוד". הפרסום משבח את הנגבי על המינויים הפוליטיים הרבים שביצע, ו"חושף" כי על אף שהממשלה הנוכחית מכהנת רק עשרים חודשים, "במשרד לאיכות הסביבה, שהוא הקטן במשרדי הממשלה, שובצו בתקופה זאת למעלה מ-80 חברי מרכז, בתפקידים רבים ומגוונים, כשהשר הנגבי מנצח אישית על המלאכה ומוודא שחברינו מאיישים את כל המשרות הפנויות". הפרסום מדגיש כי "זהו שיא שאף שר אחר לא הגיע אליו בממשלה הנוכחית".
"הכתבה" - שאיש אינו חתום עליו - מסבירה לקוראים באופן שמתפרש כדברו של העיתון, כי "לידינו הגיעה רשימה של חברי התנועה ששובצו במשרד לאיכות הסביבה. מדובר בחברים מכל אזורי הארץ ומכל המגזרים, אנשים שתרמו בעבר תרומה חשובה לתנועה, וכיום הם ממלאים תפקידים חשובים בשירות המדינה".
למעלה מ-80 שמות של חברי מרכז וחברי תנועת הליכוד מפורטים בגוף הטקסט, בציון מקום מגוריהם, לפי מספר קטגוריות: "חברי המרכז והתנועה בלשכת השר הנגבי, חברי המרכז והתנועה בתפקידים ביצועיים במשרד, וכן חברי מרכז שמונו לתפקיד ראשי חברות המשרד: יו"ר רשות נחל הירקון, יו"ר רשות נחל הקישון".
הנגבי "מגיב" ל"כתבה" ואומר: "מודה באשמה. כל אימת שיכולתי להציע למישהו מחברינו תפקיד שהולם את כישוריו - ביקשתי שיגיש מועמדות לתפקיד. הליכוד לא יכול להטיף למדיניות מסויימת, וכאשר צריך ליישם אותה בפועל לא להיות מסוגל להשפיע... חשוב שחברי התנועה יטלו אחריות ויהיו שותפים מרכזיים בניהול המדינה, כמובן על בסיס התאמתם לתפקיד... אני גאה בכל אחד ואחת מן האנשים שמונו ואשר הביאו לכולנו גאווה גדולה".

מה מקור הפרסום?

בשיחה ראשונה עם ynet הודה עורך העיתון, מיכאל קשת, כי הפרסום אינו אלא מודעה בתשלום. מאוחר יותר שינה את גרסתו. "אינני יודע מה מקור הפרסום", טען העורך, "אנשים שולחים חומר למערכת ואנחנו מפרסמים". עם זאת, מדגיש העורך: "אנחנו, בכל מקרה, לא פנינו לשר הנגבי לתגובה כלשהי". כלומר, לפי גרסת העורך, "הכתבה" הגיעה למערכת עם תגובתו של הנגבי בתוכה. אם כך, מהיכן הגיעה "הכתבה"?
דוברו של השר צחי הנגבי, שרון אחדות, מכחיש כי מדובר ביוזמה של השר הנגבי: "מדובר בכתבה שפורסמה בעיתון פנימי של הליכוד, ואשר רב בה הבלתי-מדויק על המדויק", נאמר בתגובתו הרשמית של הדובר, "לא מדובר בפרסום מטעמו של השר הנגבי. המספרים והשמות שהופיע בכתבה מופרזים באופן מוחלט, ונראה כי עונת הבחירות הלוהטת מקשה על העיתונים להקדיש זמן ראוי לאימות הנתונים שבידיהם. תגובתו של הנגבי לדברים מצוטטת בכתבה במדויק".
הדובר הוסיף וטען כי מי שמונו לחברות ממשלתיות ולתפקידים במשרד לאיכות הסביבה מונו כחוק, על בסיס יכולתם המקצועית, ולא על-פי זהותם הפוליטית. אגב, הדובר, שרון אחדות, מופיע גם הוא ברשימת המינויים שפורסמה בעיתון.

ועדת הבחירות המרכזית דורשת הבהרות

המודעה עוררה את זעמה של התנועה לאיכות השלטון, שפנתה לשר הנגבי ודרשה ממנו הבהרות. דובר התנועה אמר ל-ynet כי מתגובתו של הנגבי ל"כתבה" בעיתון עולה כי הוא קורא למעשה לפעילים לבחור בו מאחר שהוא מתכוון "לסדר להם ג'ובים". "סידור עבודה על-פי השתייכות פוליטית או על-פי קשרים מנוגד לכללי המנהל התקין", אמר הדובר, "הנגבי מחויב להבהיר כי אין בכוונתו להעדיף מינוי חברי מרכז על-פני עובדים מתאימים יותר לתפקיד, משום שהדבר פוגע בעקרון השוויון ויוצר תחושה בציבור כאילו הדרך לקבלת משרה בשירות הציבורי היא קשרים פוליטיים לשר הממנה".
בהמשך הודיעה התנועה כי פנתה ליושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, בדרישה להוציא צווי מניעה נגד השר הנגבי וסיעת הליכוד, שיורו להם לחדול מהפצת תעמולת בחירות אסורה "המהווה אף שוחד בחירות".
בעקבות פנייתה של התנועה לאיכות השלטון הורתה ועדת הבחירות המרכזית לבאי כוחם של השר צחי הנגבי והליכוד להשיב בכתב על עתירת התנועה לאיכות השלטון עד ליום ראשון. לאחר קבלת תגובת המשיבים, יקבע יו"ר ועדת הבחירות, השופט מישאל חשין, דיון בנושא.

שריד פנה ליועץ המשפטי

יו"ר מרצ, יוסי שריד, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בבקשה לחקור האם אכן מינה השר הנגבי למעלה מ-80 חברי ליכוד לתפקידים במשרדו.
במכתבו ליועץ, כותב ח"כ שריד: "שמעתי שאתה חוקר האם באמת משלמים כספים לבוחרים בפריימריס של הליכוד והעבודה. התשלומים האלה, מגונים ככל שיהיו, הם כאין וכאפס לעומת מינויים פוליטיים שעולים לקופה הציבורית ביוקר ומשחיתים את השירות הממלכתי כולו".
שריד ממשיך וכותב: "מעניין לבדוק איך למרות כל הוועדות הבודקות והפיקוח על טיב המיונים בשירות הממשלתי, בכל זאת מצליחים שרים לשים ללעג את כל השומרים והמפקחים ולעשות בתוך משרדיהם כבמצודת זאב".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרסום. "שיא לאומי במינוי חברי ליכוד"
צילום: דני סלומון
הנגבי. "מוודא שחברינו מאיישים את כל המשרות"
צילום: דני סלומון
מומלצים