שתף קטע נבחר

חרפת ניצולי השואה: איציק מציבה אולטימטום

יו"ר הכנסת מזהירה את הממשלה: אם לא יימצא פיתרון הולם לניצולים, תקציב המדינה לא יעבור. ואם הממשלה לא תקדם בדחיפות חקיקה בנושא - תעשה זאת הכנסת במקומה

אם הממשלה לא תפעל להעניק סיוע כלכלי לניצולי שואה, הכנסת תעשה זאת במקומה - זהו המסר שמעבירה היום (ד') יו"ר הכנסת, דליה איציק, בתום ישיבה מיוחדת שקיימה בנושא. מדבריה של איציק עולה כי תקציב המדינה לשנת 2008 לא יעבור בכנסת במידה שסוגיית הסיוע לניצולי שואה לא תיפתר באופן הולם.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הצהיר בחודש שעבר בכנסת כי בתוך ימים ייקבעו אמות מידה ראויות כדי "שלא ייותר אדם אחד מניצולי השואה שאינו יכול להתקיים בכבוד". אלא שיו"ר הכנסת כנראה שבעה מהבטחות. היום קיימה איציק בלשכתה ישיבה מיוחדת בנושא בהשתתפות הגורמים הרלוונטיים, בהם נציגי משרד האוצר ויו"ר שדולת ניצולי השואה בכנסת, ח"כ קולט אביטל.

 

איציק דרשה בישיבה לדעת מדוע מעוכבים כספי הסיוע לניצולי השואה. היא הזהירה כי אם הבעיה לא תיפתר לאלתר, תקציב המדינה לא יעבור. "זהו אינו אולטימטום, אבל תקציב המדינה לא יוכל לעבור בכנסת אם לא יינתנו במסגרתו תשובות הולמות בסוגיית הסיוע לניצולי השואה", היא אמרה.

 

יו"ר הכנסת הנחתה במקביל את הגורמים המשפטיים בכנסת להכין תוכנית חקיקה אשר תסדיר את נושא הסיוע הכלכלי לניצולי שואה. לדבריה, אם הממשלה לא תקדם בדחיפות יוזמת חקיקה דומה משלה, תעשה זאת הכנסת במקומה. איציק אמרה בתום הדיון: "עלינו, נבחרי הציבור, יש חובה מוסרית עליונה לאפשר לניצולי השואה לחיות בכבוד ובאיכות חיים טובה. אסור להשלים עם מציאות שניצולי שואה חיים בעוני. לצערי, בכל יום שחולף הופך הנושא לפחות רלוונטי לעוד ועוד ניצולי שואה. יש לתקן את המצב המעוות לאלתר".

 

במקביל, שיגרה ח"כ אביטל מכתב החתום בידי 30 חברי כנסת לראש הממשלה, בו קראה לו להתערב לאלתר כדי להגיע למציאת פתרון למצוקתם של ניצולי השואה. "כמות פניות הציבור המגיעה ללשכתי היא אדירה. קשה מאוד לעמוד בנטל המענה לקשישים, הכותבים במכתביהם כי תש כוחם. על ממשלת ישראל לעשות כל שביכולתה על מנת שלא לעמוד בושה ונכלמת מול אנשים יקרים אלה גם ביום השואה הבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איציק. מאיימת
צילום: דודי ועקנין
אולמרט. הבטיח
צילום: גיל יוחנן
אביטל. שרה"מ יתערב
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים