שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שר הבריאות: "הצטרפות לאדי - חובה חברתית ואנושית"

  שר הבריאות יעקב בן יזרי מברך את ynet ואת אלפי הגולשים שחתמו על כרטיס אדי ומאמין שבתוך שנתיים יגדל מספר החתומים על הכרטיס מ-6% מכלל האוכלוסייה ל-15%. ברגע שמספר החותמים יעלה, הוא אומר, יעלו גם מספר ההשתלות מצילות החיים. לכבוד כל אלו הוא גם חותם על כרטיס אדי משלו

  ש"תרשה לי קודם כל לברך אתכם", חותך שר הבריאות, יעקב בן יזרי, את שאלתי הראשונה ומבקש את זכות הדיבור. "הברכה שלי אליכם היא שהתודעה שאתם מחדירים בקרב הציבור על חשיבות תרומת האיברים מסייעת ועוד תסייע להרבה מאד נזקקים. בשנה האחרונה מספר החותמים על כרטיס אָדי גדל ביחס לשנים האחרונות, ואין לי ספק שיש לייחס לכם את הזכות ואת ההצלחה הזאת. אנחנו מקווים שככה זה יימשך", אומר השר.

   

  "אנחנו מנסים לחנך את הציבור להבנה שאדם, כאשר קורה לו חס וחלילה אסון, יכול באמצעות רצונו שלו או של בני משפחתו להסכים ולתרום את אבריו. הצלת חיי אדם והצלת נפשות זה אחד הדברים העילאיים, ואדם יכול לעשות זאת בעצם החתימה הפשוטה".

   

  נושא ההשתלות לא זר לשר בן יזרי. לאחרונה התארח בבית הנשיא בטקס חגיגי בו נפגשו למעלה מ-250 אנשים - בני משפחות תורמים, ומושתלים שחייהם ניצלו הודות לתרומה. "היו שם גם הגיס של אחי ואשתו, שבנם נספה בתאונת אופנוע לפני כשנה והם לא היססו לרגע והסכימו לתרום את איבריו. ארבעה חולים ניצלו הודות לתרומתם. בסיום הטקס חיבקתי ונישקתי אותם ולחצתי את ידם", מספר שר הבריאות נרגש. 

   

  חותמים עכשיו:

   

  פרויקט תורמים לחיים:

 1. מתלבטים? היכנסו לפורום אדי ב-ynet

   

  התרגשות אוחזת בשר גם כשהוא מספר על מפגש עם חולי לב בהשקה של עמדת החתמה על כרטיס אָדי, ברשת בתי הקפה 'ארומה'. "פגשתי שני אנשים ישובים על כסא גלגלים וכל אחד עם עגלה צמודה אליו ובה לב מלאכותי. הם חיים לתקופה מושאלת עם לב מלאכותי עד שתזדמן להם תרומת לב".

   

  בן יזרי מדווח שכמות החתומים על כרטיס אדי עלתה מ-6%-6.5% ל-8% מכלל האוכלוסיה. היעד אותו מציב השר לשניים-שלוש הקרובות הוא מרשים: 15% מכלל האוכלוסיה. "בשנת 2005 היו בארץ 244 השתלות, ב–2006 הגענו ל–285 השתלות. זה לא מספיק, אבל אנחנו מרגישים שהנושא מחלחל לתודעה ויש גידול בקרב המסכימים לחתום, בקרב התורמים וגם במספר ההשתלות המוצלחות", נשמע השר אופטימי. 

   

  בימים אלו מתגבש חוק ההשתלות. "בנושא הזה יש בפינו אולי בשורה. אנחנו בהחלט מתקדמים בצעדים חיוביים לקראת החקיקה", מדווח השר בן יזרי. החידוש הגדול שיביא עימו החוק לאזרח הוא בתגמול מסוים שיקבלו התורמים או בני משפחותיהם. "החוק הוא נגד סחר איברים", קובע השר בן יזרי. "הכנסת לא תחוקק חוק אשר יקבע תשלום לבן אדם אשר תורם אבר מאבריו. דבר כזה לא יהיה במדינת ישראל. לעומת זאת, אנחנו מקדמים בחקיקה אפשרויות תגמול לאנשים שתורמים איבר מאיבריהם". לדברי השר, התגמול יהיה בכיסוי ימי מחלה, ימי הבראה, ביטוח חיים, ביטוח רפואי ועוד מגוון הוצאות שחלות על התורם ומשפחתו.

   

  גם בנוגע לחוק 'קביעת המוות המוחי–נשימתי' שיזם ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) מביע שר הבריאות אופטימיות נוכח כך שהוא כבר עבר בקריאה ראשונה וצפוי לעבור בקרוב מאוד גם בקריאה שניה ושלישית.

   

  שר הבריאות מעריך כי שני החוקים, שצפויים להשפיע בצורה ניכרת על מצב ההשתלות בישראל, יעברו כבר בשנה הקרובה. "אני מאמין באמונה שלמה שאם לא במושב הזה של הכנסת, אז אין ספק שהדבר הזה יובא, ובצורה יותר אינטנסיבית, לקראת המושב הבא".

   

  אבל חוקים, מתקדמים ונאורים ככל שיהיו, לא יולידו השתלות. בשביל השתלות צריך תורמים, ותורמים הם בראש ובראשונה אלה החתומים על כרטיס אָדי. לפני סיום, פונה שר הבריאות אליכם: "נצלו את העובדה ש–ynet נטל על עצמו את המשימה הקדושה הזו וצרו את הקשר. אם תעשו זאת, תמלאו את אחת מהחובות הנעימות, החברתיות והאנושיות שיכולות להיות לכל אדם ואדם". 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  מאמין שחוק ההשתלות יעבור בקרוב. בן יזרי
  צילום: ניב קלדרון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים