שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המרצים: כנראה שיולי תמיר חיה במדינה אחרת
  22 יום לאחר שפרצה שביתתם, התכנסו מאות חברי הסגל האקדמי הבכיר באוניברסיטאות, והאשימו את שרת החינוך, יולי תמיר, ואת משרד האוצר באוזלת יד בטיפול במשבר המתמשך. ראש ועד הסגל של הטכניון, פרופ' דניאל הרשקוביץ: "מהיכן ההיי-טק ופרסי הנובל? ממסדרונות האוצר?" יולי תמיר מגיבה: "הסגל רוצה לקבוע את תוצאות המו"מ עוד בטרם החל"

  "כנראה שהיא חיה במדינה אחרת. אולי היא מכינה את אנאפוליס, ונדמה לי שבכל מה שקשור להשכלה הגבוהה - הנושא הזה פשוט לא מעניין אותה" - הדברים הקשים הללו נאמרו על שרת החינוך, יולי תמיר, בכנס שנערך אתמול (ד') באוניברסיטת תל-אביב בהשתתפות כ-400 חברי סגל אקדמי בכיר. הדובר - יו"ר הפורום המתאם של אנשי הסגל הבכיר באוניברסיטאות, פרופ' צבי הכהן - לא חסך במילים קשות נגד השרה, שלדבריו ניתקה מגע עם המרצים, השובתים כבר 22 ימים.

   

  אולם כס המשפט באוניברסיטת תל-אביב היה צר מלהכיל את כל הפרופסורים והמרצים הבכירים, שנאלצו לעמוד בחדרים הסמוכים מחוסר מקום. חברי הסגל תקפו בחריפות את השרה ואת פקידי האוצר על אוזלת ידם בטיפול במשבר המתמשך בהשכלה הגבוהה.

    

  פרופ' צבי הכהן אמר: "הבעיה היא עם שרת החינוך. בתחילה עמדה השרה לצידנו, וכאשר הובהרו לה מקורות הכוח באוצר, היא נאלמה דום. אני תמה על שרת החינוך, שהשם הפרטי שלה הוא פרופסור, שהיא מתיישרת על-פי הפקודות של אחרוני הפקידים באוצר והפכה להיות עושת דברם תוך שהיא משתפת פעולה בספינים, מנסה לאלץ אותנו לחתום על פיסות של נייר ומפנה עורף לחבריה לסגל האקדמי. כבר 22 ימים שנמשכת השביתה הזו, ומאז מוצאי שבת ב-20 באוקטובר היא לא שוחחה איתנו". 

   

  הוא הבהיר כי השביתה לא תיפסק עד אשר יושגו מטרות המרצים. לדבריו, "שרת החינוך מתיישרת על-פי הפקודות של אחרון פקידי האוצר". פרופ' הכהן פנה בכנס ליו"ר הסגל הזוטר, אלי להר, וקרא לו לשתף פעולה: "המאבק לשיפור תנאי הסגל הזוטר והמורים מן החוץ הינו מאבק צודק וראוי - אנחנו נתמוך במאבקכם ואתם תתמכו במאבקינו".

     

  ראש ועד הסגל של הטכניון, פרופ' דניאל הרשקוביץ, אמר כי: "יש לנו ציפיות משרת החינוך - בשר מבשרינו. 22 יום אנו שובתים ושרת החינוך לא יכלה להתפנות אלינו ולו לישיבה אחת? כיצד את יכולה להיכנע לתכתיבים של פקידי האוצר? זה הזמן להטיל את מלוא כובד משקלך, להיכנס לעובי הקורה ולפתור את המשבר. אומרים עלינו שאנחנו בטלנים, עובדים 6 שעות בשבוע, ואני שואל את פקידי האוצר- מהיכן ההיי-טק הישראלי? המדעים המדוייקים, פרסי הנובל? ממסדרונות האוצר? ממשרדי הפקידים?"

   

  פרופ' שמואל זקס מהטכניון תקף את ועד ראשי האוניברסיטאות על שתיקתם: "זו שתיקת הכבשים". זקס פנה לראשי האוניברסיטאות בשיר שחיבר: "אי אפשר בלי קצת אומץ/ מסוכן לעזור לנו? אכן, לא נכחיש/ בזמננו - אפילו/ מסוכן לפעמים לעבור את הכביש/ אז די עם הצהרות ונפנופים בדגל/ בתקופות חולשה, וכשהמשבר בשיא,/ הרופאים ממליצים על קצת אומץ/ הפיל והזבוב שועטים בכל כוח/ מי הפיל, מי הזבוב - זאת כדאי לא לשכוח".  

    

  הסופר חיים באר אמר: "אנו רואים את אחד משיאי הניסיון להרוס את אחד המפעלים החשובים ביותר של העם היהודי מאז שובו לישראל. היה זה חיים ויצמן שאמר כי על-ידי מחקר מדעי נקשור את עברנו בעתידנו. ואת זה מפורר האוצר מדי יום ביומו".  

    

  יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל-אביב, גיל גולדנברג, אמר בכנס כי "התעלמות של פקידי האוצר מהווה לא רק זלזול בכם, אלא גם זלזול בסטודנטים. אנו ממתינים עדיין שיפסיקו לשלוח אליכם את הסגן של הסגן של הסגן ויכבדו אתכם במו"מ אמיתי. תמיכתינו המלאה נתונה לכם".

   

  שרת החינוך, יולי תמיר, מסרה בתגובה: "אני מצרה על דבריו של פרופ' צבי הכהן. נפגשתי עם נציגי הסגל מספר רב של פעמים בניסיון להביא להסכמה בין הצדדים. אציין כי באופן עקרוני מו"מ בנושא שכר אמור להתנהל בין ארגון הסגל הבכיר לבין האוצר מתוך נכנות אמיתית לסייע להם. הצטרפתי למו"מ באופן פעיל. בשבוע שעבר, נחתם המסמך שנוסח בעקבות דרישתם. חתמתי על מסמך וגם הממונה על השכר שבו היו רוב דרישות הסגל, אולם משום מה הסגל חזר בו מהחתימה. יש בעייתיות רבה בכך שהסגל מעוניין לקבוע את תוצאות המו"מ עוד בטרם החל".


  פורסם לראשונה 14/11/2007 22:15

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המרצים: כנראה שיולי תמיר חיה במדינה אחרת"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שרת החינוך, יולי תמיר
  צילום: ירון ברנר
  פרופ' צבי הכהן תוקף
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים