שתף קטע נבחר

לבני יצאה לדרך: קוראת להקים ממשלת אחדות

לאחר שקיבלה מידי נשיא המדינה, את מלאכת הרכבת הממשלה, קראה השרה ציפי לבני ליו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, לכונן ממשלת אחדות. בפנייה לציבור היא הכריזה: "אני סמוכה ובטוחה שאוכל להנהיג את מדינת ישראל"

מלאכת הרכבת הממשלה יוצאת לדרך: השרה ציפי לבני קיבלה על עצמה הערב (יום ב') את מלאכת הרכבת הממשלה מידי נשיא המדינה, שמעון פרס. "זו אחריות עצומה", אמרה לבני. "ישראל עברה בעת האחרונה טלטלות שיצרו חוסר יציבות וחוסר בהירות פוליטית". לבני קראה לנתניהו להצטרף לממשלת אחדות בראשותה - לנוכח האתגרים העומדים בפני ישראל: "אני קוראת מכאן ליו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, להצטרף לממשלת אחדות".

 

השרה הכריזה כי "זמן רב מדי, המערכת נעה ללא החלטה בין רצון לשינוי בדרך של בחירות כלליות לבין שינוי על-ידי חילופי ראש ממשלה בהליך דמוקרטי. ההכרעה הזאת נפלה. לפני חודשים ספורים החליטה הכנסת ביוזמת מפלגת העבודה, השותפה הקואליציונית הבכירה בממשלה, שלא לפנות לבחירות כלליות אלא לקבוע באופן מתואם ומסוכם מראש הליך של חילופי ראש הממשלה על-ידי בחירת יו"ר חדש לקדימה.

 

"ההליך הזה הסתיים לפני ימים ספורים עת נבחרתי ליושבת ראש התנועה והמועמדת מטעמה לראשות הממשלה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הגיש אמש את התפטרותו, כפי שהודיענו מראש. ראש הממשלה נהג באופן מכובד וממלכתי, ואין ספק כי התנהלות שכזו איננה פשוטה לאדם כלשהוא. על כך תודת כולנו".

 

השרה פנתה לתיאור המצב בישראל בניסיון להדגיש את חשיבות המאמץ להקים ממשלה בהקדם. "הימים אינם ימים כתיקונם. אני יודעת מהם האתגרים בפניהם ניצבת מדינת ישראל - אתגרים ביטחוניים, מדיניים, כלכליים וחברתיים. אני מאמינה שמדינת ישראל נזקקת ליציבות, ליד מכוונת ולממשלה המייצגת את מרבית סיעות הבית ואת מרביתו של הציבור בישראל. ממשלה שכולם יכולים להיות שותפים לה".

 

היא שבה וקראה לשילוב הכוחות הפוליטיים השונים בממשלה העתידית: "אני מאמינה שרב המכנה המשותף על המפריד בין מרבית המפלגות בישראל. אני מאמינה שזו העת בה הנהגת המדינה כולה צריכה להניח למחלוקות המפרידות בינינו, אלה היוצרות את היעדר היציבות השלטונית ואלה המפוררות את החברה הישראלית, ולהצטרף לעשייה המשותפת. ממשלה כזו תוכל להתמודד עם המצבים והמשימות בפניהם ניצבת מדינת ישראל. ממשלה כזו תוכל לקדם רפורמות נדרשות בתחומי הפנים בבית פנימה. ממשלה כזו תוכל להשיב את אמון הציבור בנבחריו ואין זה משנה איזו מפלגה הם מייצגים. זו האחריות המוטלת על כתפי כולם".


הנשיא פרס והשרה לבני בבית הנשיא, הערב (צילום: גיל יוחנן)

 

לבני סיכמה את נאומה באומרה: "אני סמוכה ובטוחה שאוכל להנהיג את מדינת ישראל תוך שיתוף פעולה מלא, אמיתי וכן עם כל המפלגות המוזמנות להצטרף לקואליציה - לטובת מדינת ישראל ואזרחיה. תודה". 

 

28 יום נותרו להרכבת ממשלה - או בחירות

פרס נשא לפני כן נאום קצר, והסביר: "מתוקף סמכותי, לפי חוק יסוד הממשלה, ולאחר שנועצתי עם כל סיעות הכנסת, החלטתי להטיל על חברת הכנסת לבני את התפקיד להרכיב ממשלה... היא הדגישה בפני את מודעותה לכובד האחריות המוטלת עליה", הוסיף הנשיא. "אני מאחל לך הצלחה ומקווה כי המלאכה תושלם בהקדם והדמוקרטיה הישראלית תוכיח שוב את חיוניותה".

 

ללבני ניתנו 28 ימים לביצוע המשימה. הנשיא יהיה רשאי להאריך תקופה זו ב-14 ימים. אם לבני לא תצליח להרכיב ממשלה או תציג ממשלה שלא תזכה באמון הכנסת, יוכל הנשיא להטיל את המשימה על חבר כנסת אחר שלרשותו

יעמדו עוד 28 ימים. אם גם חבר הכנסת השני לא יצליח במשימה, או שהבחירות יוקדמו וייערכו תוך 90 יום, או ש-61 חברי כנסת יודיעו לנשיא על תמיכה בחבר כנסת אחד לתפקיד ראש הממשלה.  

 

אות הפתיחה למירוץ להרכבת הממשלה נשמע אתמול, כאשר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הגיש את מכתב ההתפטרות שלו לנשיא. לאחר שנכנס אולמרט ללשכתו של פרס, חיבק אותו הנשיא ושאל איך עבר עליו יומו. אולמרט ענה: "קשה אבל בסדר, לא נורא, אני בסדר גמור". אחר כך אמר: "כבוד נשיא המדינה, אני מתכבד להגיש לך את מכתב התפטרות שלי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכולה להנהיג. לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים