שתף קטע נבחר

תם עידן: אולמרט הגיש מכתב התפטרות לנשיא

אחרי 990 יום בתפקיד, הניח הערב אהוד אולמרט את מכתב ההתפטרות על שולחנו של שמעון פרס. הנשיא: "אני מעריך מאוד את הדרך המכובדת שבה הוא החליט להעביר את השלטון"

עכשיו זה רשמי: אהוד אולמרט התפטר מראשות הממשלה. כפי שהבטיח עוד בסוף חודש יולי, כמה ימים לאחר בחירתה של ציפי לבני ליורשתו בראשות קדימה - הניח הערב (יום א') אולמרט את מכתב ההתפטרות על שולחנו של נשיא המדינה, שמעון פרס. 990 ימים מאז שמונה לתפקיד החשוב במדינה, הופכת כעת הממשלה בראשותו לממשלת מעבר.

 

הכהונה: מהשבץ של אריק ועד למעטפות של טלנסקי

 

לאחר שנכנס אולמרט ללשכתו של פרס, חיבק אותו הנשיא ושאל איך עבר עליו יומו. אולמרט ענה: "קשה אבל בסדר, לא נורא, אני בסדר גמור". אחר כך אמר: "כבוד נשיא המדינה, אני מתכבד להגיש לך את מכתב התפטרות שלי".

 

הנשיא אמר במסיבת עיתונאים שכינס זמן קצר לאחר צאתו מהפגישה עם ראש הממשלה היוצא,

 כי מטרתו היא להטיל מהר ככל האפשר את מלאכת הרכבת הממשלה על אחת או אחד מחברי הכנסת, עוד טרם נסיעתו לעצרת האו"ם מחר בלילה.

 

"אני מעריך מאוד את הדרך המכובדת שבה הוא החליט להעביר את השלטון. זו החלטה לא קלה ואני משוכנע שזה ערב לא פשוט עבורו", אמר הנשיא.


הגשת מכתב ההתפטרות, הערב (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) 

 

פרס הודה לאולמרט על שירותו למען העם והמדינה במשך שנים רבות של פעילות ציבורית וציין את היותו ראש עירייה, שר וראש ממשלה. "בטחונה של מדינת ישראל לשלום אזרחיה עמדו במרכז פעילותו כראש הממשלה. חלק מפעולותיו יישארו עלומות", אמר.

 

בישיבת הממשלה הבוקר, הודיע אולמרט לשרים על התפטרותו ואמר: "זו לא החלטה קלה. זו החלטה קשה עם לבטים קשים, אך אני חושב שאני נוהג בדרך הראויה כפי שהבטחתי לעם ישראל". את הישיבה הוא פתח בלחיצות ידיים עם לבני, איחל לה הצלחה ואמר שיעזור לה ככל שיוכל.

 

כעת מתחיל מרתון הפגישות של פרס עם נציגי הסיעות השונות - לפני שיחליט על מי מחברי הכנסת להטיל את הקמת הממשלה - ככל הנראה לבני.

 מלשכת פרס נמסר כי הנשיא עומד בהחלטתו לקיים פגישות עם כל סיעות הבית, מהגדולות ועד הקטנות. 

 

ראשונים יבואו למשכן הנשיא הערב נציגי הסיעה הגדולה בכנסת, קדימה. לאחריהם, ב-21:00, יגיעו נציגי סיעת העבודה ומאוחר יותר ייפגש פרס עם נציגי סיעת הליכוד. הנשיא פינה את כל לוח הזמנים שלו מחר לפגישות עם יתר הסיעות, ואם לא יספיק - ייתכן שאף תידחה נסיעתו המתוכננת לעצרת האו"ם בארצות הברית.

 

לחבר הכנסת שעליו תוטל משימת הרכבת הממשלה יינתנו 28 ימים לביצוע המשימה, עם אפשרות להארכה ב-14 ימים.

לבני כבר פתחה במגעים להרכבת קואליציה, אולם הדגישה היום: "אם יתברר תוך זמן קצר שלא ניתן להקים ממשלה, נלך לבחירות וננצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אולמרט ופרס. סוף עידן
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
המכתב (לחצו להגדלה)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים