שתף קטע נבחר

"מצעד חיים" בנעלין: "אם יידעו, אולי יהיה שלום"

ביישוב הערבי נחנך מוזיאון לזכר השואה. ראש העיר יוביל תהלוכה כדי להזכיר את פשעי הנאצים - וגם למחות על הגדר. "אם ילכו נגד מדיניות היטלר, נחיה בשלום", אמרו המארגנים

בימים בהם חלקים מהעולם המוסלמי משמיצים מעל במה בינלאומית את העם היהודי ומעוררים זכרונות מחרידים - בקרב ערביי הארץ יש מי שפועל להציג את זוועות השואה גם לבני עמו, ולהראות את מחירה הנורא של השנאה.

 

בכפר הפלסטיני נעלין שליד רמאללה - שהפך לאחר מסמלי המאבק נגד הקמת גדר ההפרדה - נחנך היום (ג') רשמית מוזיאון לזכר השואה, שנפתח לפני כמה חודשים כתערוכה. בצהריים צפויים תושבים, ובראשם ראש העיר, איימן נאפע, לקיים מה שהם מגדירים "מצעד חיים" משלהם.


בתוכנית: סיורי תלמידים מהרשות (צילום: חאלד)

 

"אם המנהיגים משני הצדדים ידעו ויזכרו מה עשה היטלר, אז אולי יהיה כאן שלום", אמר ל-ynet אברהים עמירה,

 תושב נעלין ואחד מחברי הוועד העממי להתנגדות לגדר ההפרדה.

 

לפני שנה נהרגו בנעלין במהלך הפגנה נגד הגדר הילד אחמד מוסא ויוסף עמירה. עו"ד חאלד מחמיד מאום אל-פחם -שהקים לפני ארבע שנים בנצרת מוזיאון לזכר השואה - בא לנחם. "פגשתי את ראש העיר, שהוא איש חמאס, ובתוך הכאב הגדול על מות השניים סיפרתי לו על השואה. הסברתי לו שליהודים יש כאב ייחודי. הוא לא ידע כמה נרצחו בשואה ואז עלה הרעיון שאולי נקים מוזיאון במקום", סיפר מחמיד.

 

"כל העולם יודע את מה שאנחנו לא יודעים"

הרעיון התקבל והמוזיאון הוקם בדירה, סמוך מאוד למקום בו נהרג עמירה. מחמיד פנה ל"יד ושם", משם הועברו תמונות וערכות לימוד שתורגמו לערבית. בתכנון: סיורי קבוצות תלמידים מהרשות הפלסטינית. "כל העולם יודע את מה שאנחנו לא יודעים, כי אין חומר בערבית שמסביר על השואה, אני מאמין שרק באמצעות השואה והבנת גודל הטרגדיה אפשר יהיה להבא שלום וביטחון", אמר יוזם המוזיאון.

 

לדבריו, "החשיבות של הקמת המוזיאון היא עצומה. ישראל אינה צריכה להשתמש בכדורים ובגז מדמיע כדי לצרוב בתודעה של הפלסטינים למה היהודים נמצאים כאן.

 לתמונה אחת מהשואה יש עוצמה ייחודית ששווה את כל הכוח שיש לצה"ל, הוסיף מחמיד, שמממן את הפרויקט מכיסו.

 

בצעדה צפויים להשתתף חקלאים תושבי נעלין, ראש העיר וחבר הועד העממי המתנגדים להקמת הגדר. לדברי עמירה, "אם כולם ילכו נגד המדיניות של היטלר, אז נחיה אנחנו ואתם בשלום על אדמתנו. דווקא היום ביום השואה חשוב לנו למחות נגד עצי הזית שלוקחים לנו, נגד בנינו שנהרגים - ויחד עם זאת לזכור את הפשע שבוצע נגד העם היהודי. אם נבין זאת נחייה בשלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המוזיאון בנעלין
צילום: חאלד
מומלצים