שתף קטע נבחר
שמחה גדולה: הפאייטים חוזרים
איך יצאו הפאייטים ממחוזות הסליז, איך עברו הפפיונים ממלתחות בורגניות לראשים של הנערות הנכונות, ואיך קשורים שני אלה אחד לשני וגם למצב הכלכלי. רויטל מדר מתפאייטת

בין הפאייטים לפפיונים יש הרבה מן המשותף, בעיקר האושר שהם מפיצים בכל פינה. בניגוד לבגדי היומיום שלנו, שלא פעם מתאפיינים בצבעים אפרפרים שמתמזגים בנוף האורבאני, הם בולטים ומעוררים חשק מיידי לחגיגה. בעונה הנוכחית הם פרצו את הגבולות המוכרים שלהם והתחילו להיראות גם בשעות היום. לצעד הזה אפשר להגיב רק בחיוך שמבטא ערגה לנוכחות של הנוצץ-נוצץ מחד, ושל הקלאסי חסר הפשרות מאידך.

 

שותפות הגורל של הפאייטים והפפיונים ממשיכה בהדחה שלהם מהאופנה: הפאייטים הוגלו למחוזות הסליז של רחוב אלנבי ושות', ואילו הפפיונים נתפסו

 כפריט ארכאי, שרק בורגנים עייפים ואירופאים עוטים על עצמם מדי פעם. עכשיו הם חודרים בחזרה למלתחותינו משני כיוונים הפוכים: הפאייטים לוקחים בחזרה את הכבוד שנלקח מהם ומנצנצים לכל אורך המסלולים השווים ביותר; הפפיונים מאבדים מהאליטיזם שלהם והופכים לקישוט לגיטימי, שלא מחייב שטיח אדום. בקיצור, הנמוך מרים את ראשו בעוד שהגבוה יורד לעם.

 

כשמסתכלים על שני הפריטים האלה יחד, ניתן לזהות את הקושי של עולם האופנה עם יוקרה, שהתחיל הרבה לפני המיתון. הקישוטיות של הפאייטים נעלמה מהמסלולים וירדה לכביש כי היא לא הצליחה להשתחל לאג'נדה של שנות ה-90. הפפיונים, סמלם של פוליטיקאים ופרופסורים, לא הצליחו לעבור למרחבים שיש בהם יותר אוויר לנשימה. דווקא עכשיו, עם המיתון, אומצו שני המוטיבים האלה.


פאייטים וגם בלונים אצל אליאן סטולרו. צילום: ראובן כהן

 

הסתירה הבולטת לעין בין המיתון העכשווי לבין אימוץ שני המוטיבים הללו: האקסטרווגנטי מחד והשמרני מאידך, נפתרת בקלות. דווקא כעת, כשכולם עושים

 בדק בית וחיצי ביקורת נזרקים לכל כיוון, קל יותר לשבור את המוסכמות ולפתוח את הדלת לפפיון שלא לוקח את עצמו ברצינות. כלומר לשלב את הפפיון במראות יומיומיים וקלילים, לא כגורם שמכביד על המראה אלא דווקא כאלמנט שמוסיף לו קריצה ביקורתית וילדותית. הפאייטים, מתוקף הנצנוץ שלהם, מצליחים למשוך את העין ברמה הנדרשת בתקופה הנוכחית, לסנוור תוך הימנעות מתחושה של ראוותנות מאוסה.

 

בתוצאה הסופית, לא הפאייטים ולא הפפיונים נותרו כשהיו. הפאייטים, שבעבר נתפרו על גבי שמלות ערב צמודות ופיזזו באולמות נובורישיים, מרשים לעצמם עכשיו להתרחק מהגוף. הפאייטים הנכונים לעכשיו מגיעים בגזרות נשפכות ומצוותים לג'ינס או לטייץ, כאילו כדי לא לעשות מהם עניין גדול מדי. גם אם בחרת בשמלת פאייטים תוכלי לאזן את הסיפור הבוהק הזה עם נעליים שטוחות וז'קט פשוט, גברי באופיו.

 

הפפיונים בגרסתם העכשווית איבדו לחלוטין את היעד המקורי שלהם ועברו דווקא

 למלתחה הנשית. הם מעטרים כל פינה בגוף הנשי, החל מקשתות וסרטים לשיער, עבור בדשי חולצות וז'קטים וכלה בחצאיות ובנעליים. דווקא אצל הגברים קשה יותר למצוא אותם, מה גם שעניבת הפפיון הגברי דורשת קשירה שמצריכה תחכום ומחשבה. אין פלא, אם כך, שהפפיון נערץ על ידי לא אחר מאשר ג'וני דפ, שמצליח להקנות לו ערך שונה ובועט כל שנה ושנה.


פאייטים להריון אצל אבישג ארבל. צילום: איתן טל


פפיונים לו (של מייזון רוז') ולה (של קאלה). צילומים: זב דיימן ורונן פדידה


פאייטים לה (מימין, של סוזי וונג לעלמה ובנקר) ולה (Sample). צילומים: ג'רי גרין ועידו אייזק


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "שמחה גדולה: הפאייטים חוזרים"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיק פאייטים של המשביר לצרכן, 199 שקל
צילום: דן לב
חגורה עם פפיון של גולברי, 49 שקל
צילום: אודי דגן
חצאית עם פפיון של אמה, 260 שקל
צילום: טל טרי
פפיון ענק על המסלול של מוסקינו (לבוטיק "אניגמה)
צילום: אלווין ברון
לאשה בפייסבוק
מומלצים