שתף קטע נבחר

שתיית אלכוהול מונעת גידולים במעי

חוקרים מצאו כי שתיית אלכוהול קלה עד מתונה מדכאת את צמיחתם של גידולים ההופכים לסרטן המעי

הרימו כוס לחיים: מחקר חדש מגלה כי שתייה מתונה של אלכוהול עשויה למנוע את הופעתם של פוליפים – גידולי מעי העלולים להתקדם לכדי סרטן מעי קטלני. המחקר הוצג השבוע בכנס הגסטרואנטרולוגים העולמי שהתקיים באורלנדו, ארה"ב.
סרטן המעי הינו אחד מגורמי המוות הראשיים מסרטן. הרופאים ממליצים לכל מבוגר מעל גיל 50 לבצע בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי אחת לשנה, כדי לאתר גידולים מקדימים הקרויים פוליפים. אם אלו נותרים במעי, הם עלולים לצמוח לכדי גידול סרטני ממאיר וקטלני.
צוות החוקרים מהמרכז הרפואי Lady of Mercy שבניו יורק ביקשו לבדוק האם תזונה משפיעה על צמיחתם של הפוליפים. הם ראיינו יותר מ-600 מטופלים מבוגרים אשר הגיעו לבדיקת אנדוסקופיה המצלמת באמצעות וידאו את צינור העיכול. המטופלים מילאו שאלונים ובהם פרטים על הרעלי התזונה, העישון והשתייה. החוקרים מצאו פוליפים ב-30 אחוזים מהמטופלים.
לדברי ד"ר ראג'יב ג'איידיאן, המממצאים העיקריים הראו כי בקרב אלו אשר שתו אלכוהול באופן מתון נמצאו פחות פוליפים. למעשה, הסיכון לפוליפים צנח בשיעור של 80 אחוזים בקרב אלו אשר שתו אלכוהול במידה קלה לעומת אלו שלא שתו כלל.
החוקרים סבורים כי האלכוהול ככל הנראה מסייע לדיכוי פעילות גנים סרטניים (אונקוגנים) האחראים על עידוד צמיחת הפוליפים וגידולים ממאירים. החוקרים הדגישו כי נחוצים מחקרים נוספים לאישוש ההשערה, אולם הוסיפו כי ככל שעולה כמות צריכת האלכוהול, עולה שוב הסיכון לצמיחתם של הפוליפים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים