שתף קטע נבחר

מומחים: גלולות לגיל המעבר עלולות לגרום לאלצהיימר

תוצאותיו של מחקר רחב היקף מגלות כי נשים הנוטלות גלולות הורמונליות לטיפול בתסמיני גיל המעבר נמצאות בסיכון ללקות באלצהיימר. ראש צוות החוקרים: לגלולות אין כל יתרון על איכות החיים

לא עברה שנה מאז תוצאות המחקר הקודם אשר גילה כי גלולות הדור השלישי למניעת הריון עלולות לגרום לסרטן השחלות וקרישיות יתר של הדם, ומחקר חדש מעורר הדים: כתב העת של ארגון הבריאות האמריקאי JAMA מגלה כי השימוש בגלולות הורמונליות בגיל המעבר מכפיל את הסיכון ללקות בשיטיון (דמנציה). המדובר בקבוצת מחלות ובה מחלת האלצהיימר הגורמת להרס תאי המוח, אובדן זיכרון ופגיעה תפקודית קשה. מינהל המזון והתרופות האמריקאי טרם שינה את המלצותיו ומסר כי הוא בוחן את הממצאים החדשים.
המחקר שנערך ע"י חוקרי אוניברסיטת ווייק פורסט בארה"ב כלל 4,500 נשים בגילאי 65 עד 79. מחציתן נטלו גלולות הורמונליות במשך 4 שנים לפחות, ומחציתן שימשו קבוצת ביקורת אשר נטלה תרופת דמה ללא כל חומר פעיל (פלצבו). 60 נשים אובחנו כסובלות מדמנציה. 39 מתוכן (65%) טופלו באסטרוגן ופרוגסטרון, 21 מהן קיבלו טיפול דמה.
על אף הממצאים המשמעותיים מבחינה סטטיסטית, הדגישו החוקרים כי משתתפות המחקר החלו להשתמש בגלולות הורמונליות כ-15 שנים טרם המחקר, וכי התרופות החדשות כיום בטוחות יותר. הממצאים החדשים עומדים בסתירה למחקרים קודמים אשר מצאו כי הגלולות ההורמונליות עשויות להפחית את הסיכון למחלת האלצהיימר בנשים.
"המסר הברור הוא שאין סיבה שנשים מבוגרות ייטלו טיפול הורמונלי משולב", אומרת ד"ר סאלי שומייקר, מנהלת המחקר ומרצה למדעי בריאות הציבור באוניברסיטת וייק פורסט בווינסטון סיילם, צפון-קרוליינה, "הממצאים מגלים לנו שלגלולות ההורמונליות אין כל יתרונות, לפחות עבור נשים מבוגרות על איכות החיים".
"וויית'", החברה המייצרת את "פמפרו", מסרה שתוסיף לאריזת ההורמון אזהרה חדשה בנוגע לסיכון הגבוה ללקות בדמנציה.
חוקרים אמרו עם זאת שהסיכון קלוש, וכי למרות שהמספרים מכפילים את הסיכון, אין להיבהל מ-23 מקרים בכל 10000 נשים.
מאחר שהנשים שהשתתפו במחקר הן בנות 65 ומעלה, לא ידוע אם הממצאים חלים על נשים צעירות יותר. בנוסף, לא ידוע אם הממצאים חלים גם על נשים הנוטלות טיפול הורמונלי משולב אחר, או שנוטלות אסטרוגן בלבד. נשים שנוטלות אסטרוגן בלבד משתתפות כעת במחקר נפרד.
הדיווח על אודות המחקר הזה מופיע בכתב-העת לצד שני דיווחים נוספים שחושפים ממצאים שליליים של טיפול הורמונאלי משולב על המוח. במחקר אחד גילו שנשים שנטלו את ההורמונים תיפקדו פחות טוב במבחנים קוגניטיביים מאשר נשים שנטלו פלסציבו. המחקר האחר אישר מחקרים קודמים שהראו שהטיפול המשולב מגביר את הסיכון ללקות בשבץ.
בשלב זה החליט מינהל המזון והתרופות (FDA) בארה"ב שלא לשנות את ההנחיות באשר לגלולות הורמונליות לגיל המעבר. ה- FDA יבחן בהתאם לתוצאות המחקר האם להמליץ על הפסקת השימוש בגלולות. הארגון מסר כי על כל הנשים להיוועץ ברופאיהם באשר להפחתת מינון הגלולות עד למינימום האפשרי. עוד המליץ ה- FDA כי לאור המחקר על נשים מבוגרות להימנע מליטול גלולות הורמונליות למניעת דמנציה או שיפור הזיכרון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
גלולות לגיל המעבר. להיוועץ ברופא
צילום: אורן אגמון
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים