שתף קטע נבחר

גלולה חדשה מבטיחה להפחית כ-80% מהתקפי הלב

הגלולה המורכבת מ-6 תרופות קיימות, עשויה להפחית את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי בכ-80% . עם זאת מזהירים מומחים: הגלולה אינה מתאימה לאנשים בריאים

גלולה חדשה המכילה שילוב של שש תרופות עשויה למנוע מעל 80 אחוזים מהתקפי הלב ושבץ מוחי בקרב בני 55 ומעלה בעלי סיכון גבוה למחלות לב וכלי דם וחולי סוכרת, כך גילו אתמול (חמישי) חוקרים מאוניברסיטת לונדון. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת British Medical Journal.
התרופה החדשה הקרוייה "רב-גלולה" (Polypill) מכילה אספירין המשבש את פעולתן של טסיות הדם האחראיות על הקרישה, סטאטין המפחית את רמות הכולסטרול, וחומצה פולית המפחיתה את רמות החומצה האמינית "הומוציסטאין" הקשורה אף היא במחלות כלי דם.
התרופה תכלול שלוש תרופות נוספות: מעכבי ACE, חסמי ביטא ומשתנים. אלו יסייעו להורדת לחץ דם גבוה. שילוב התרופות יהיה במינון כזה שימנע תופעות לוואי האופייניות לתרופות המקוריות.
"לגלולה החדשה פוטנציאל אדיר", כתב אנתוני רוג'רס מאוניברסיטת אוקלנד בניו זילנד, במאמר מלווה למחקר, "זוהי תחילתה של התקדמות משמעותית, ואחד הצעדים הגדולים ביותר במניעת מחלות לב וכלי דם, ואולי אף בבריאות כולה".
את הרעיון לגלולה שאבו החוקרים מכ-750 מחקרים בעבר שכללו 400,000 מטופלים אשר נטלו תרופות שונות. על פי חישובים סטטיסטיים, מעריכים החוקרים כי הגלולה תמנע כ-88 אחוזים מכלל התקפי הלב וכ-80 אחוזים ממקרי השבץ המוחי אם יטלו אותה מבוגרים מעל גיל 55 הסובלים מיתר לחץ דם, מחלות לב, או סוכרת.
החוקרים עוד העריכו כי כשליש מהאנשים בני 55 ומעלה אשר יטלו את הגלולה יזכו בכ-11 שנים ללא התקפי לב או שבץ. כ-8-15 אחוזים מהמטופלים בגלולה יסבלו מתופעות לוואי מסויימות, בעיקר ממרכיב האספירין בתרופה העלול לגרום לחומציות מוגברת בקיבה או דימומים.
על אף ההבטחות שבגלולה החדשה, הזהיר איגוד הלב האמריקאי כי התרופה עשוייה להיות מסוכנת לאנשים בריאים. "קיים מידע אודות נטילת אספירין ע"י אנשים בריאים", אמר נשיא האיגוד ד"ר רוברט בונואו, "גלולה המכילה אספירין אולי תציל מהתקפי לב ושבץ, אך עלולה לגרום לנזקים כתוצאה מדימום. לפיכך, הגלולה עשויה שלא להתאים לכלל האוכלוסיה".
מפתחיה של התרופה הבהירו כי ידרשו עוד ניסויים ומחקרים נוספים שייארכו מספר שנים עד לתחילת שיווקה של הרב-גלולה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים