שתף קטע נבחר

השתלת תאי גזע ריפאה שיתוק. בינתיים בחולדות

תאי גזע שהושתלו בחולדות משותקות ריפאו את עמוד השדרה והעצבים הפגומים. בתום הניסוי החלו החולדות ללכת. החוקרים: ניסוי בבני אדם - בתוך שנתיים

חולדות משותקות אשר סבלו מפגיעה בעמוד השדרה החלו ללכת לאחר שטופלו בהשתלת תאי גזע עובריים (stem cells), כך עולה משני מחקרים שנערכו בארה"ב. הממצאים יפורסמו בגליון הקרוב של כתב העת Neuroscience והוצגו בכנס מדעי שנערך בשבוע שעבר בוושינגטון.
תאי גזע הינם תאים בעלי פוטנציאל להפוך לכל תא אנושי כמעט. התאים עוררו עניין רב בשנים האחרונות כשחוקרים הבחינו כי ניתן להפוך אותם לתאים רצויים ולהשתילם בבני אדם. מחקרים רבים בתאי גזע נערכים כיום ברחבי העולם, רובם בשלבי ההתחלה בה נערכים הניסויים לרוב בעכברים או חולדות מעבדה.
במחקר הראשון שנערך ע"י תאגיד הענק Geron שבקליפורניה המתמחה בשימור תאי גזע עובריים, הפכו המדענים את תאי הגזע לתאי עצב, שיוצרים את אחת השכבות הפנימיות בסיבי העצב, מה שמאפשר את מעבר הזרמים החשמליים.
מאוחר יותר, השתילו החוקרים את התאים לחולדות בעלות עמוד שדרה פגוע. בתום תשעה שבועות שבו החולדות המשותקות ללכת, בעוד שחולדות משותקות ללא כל טיפול נותרו משותקות. החוקרים חזרו על הניסוי שלוש פעמים נוספות וצפו בתוצאות דומות.
כשבדקו החוקרים את עמוד השדרה של החולדות המטופלות, הם גילו כי תאי הגזע העובריים שהוחדרו לחולדות החלו לצפות את תאי העצב ויצרו שכבה מבודדת המאפשרת את מעבר הזרמים החשמליים. התאים שהושתלו אף החלו להפריש גורמי גדילה שעוררו את יצירתם של תאי עצב חדשים.
מחקר דומה בוצע ע"י חוקרי אוניברסיטת בלטימור שבארה"ב. צוות החוקרים הזריק תאי גזע עובריים לחולדות בעלות עמוד שדרה פגוע. לאחר 24 שבועות הצליחו החולדות לעמוד על רגליהן. לדעת ראש צוות החוקרים, ד"ר דאגלס קר, שיקום החולדות הצליח לא בזכות יצירתם של תאי עצב חדשים, אלא בזכות הפרשת שני חומרי גדילה אשר הגנו על תאי העצב ואיפשרו את התקשורת בינם לבין תאי עצב נוספים.
עתה מקווים החוקרים כי בתוך שנתיים ניתן יהיה להתחיל בניסויים דומים בבני אדם נכים הסובלים מפגיעת עמוד שדרה.
"הטיפול בתאי אב הוא כזה שהפוטנציאל הגלום בתוכו הוא אדיר", אומר ל-ynet ד"ר יגאל שושן, מומחה לנוירוכירורגיה מהמרכז הרפואי הדסה בירושלים. שושן הסביר כי הפגיעות השכיחות ביותר בישראל הגורמות לנזק לעמוד השדרה ולנכות הן כתוצאה מתאונות דרכים ומנפילות מגובה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים