שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר: תינוקות הישנים במיטת הוריהם בסיכון מוגבר לחנק
  מחקר גילה שכיחות פי 40 למוות אצל תינוקות הישנים במיטת הוריהם. ההשערה: ההורים גורמים לחנק התינוק מבלי משים. רופא ישראלי: יש להשכיב את התינוק בלול, על הגב, ולהימנע מעישון בקרבתו

  תינוקות הישנים במיטת הוריהם נמצאים בסיכון לחנק עד פי 40 בהשוואה לאלו שישנים בלול, לבדם – כך מגלה מחקר חדש שנערך באוניברסיטת סיינט לואיס. המחקר פורסם בגליון החודש של כתב העת לרפואת ילדים Pediatrics.

   

  המחקר בחן דיווחי מוות של תינוקות בני 8 חודשים ומטה ונערך במשך 4 שנים החל משנת 1995. מהתוצאות עלה כי שיעור מקרי החנק הכללי בשינה היה 0.63 לכל 100 אלף תינוקות, בהשוואה ל- 25.5 מקרי מוות לכל מאה אלף תינוקות שישנו במיטות הוריהם.

   

  עוד עולה מהמחקר כי 13 עד 14 אחוזים מההורים מדווחים שתינוקם ישן לצידם במיטה. "ההורים טוענים כי הם אוהבים את קרבת התינוק לצידם בלילה", אמר ראש צוות החוקרים, פרופ' ג'יימס קמפ, "אולם זהו רעיון גרוע ומסוכן".

   

  לדברי קמפ, הסיכון למוות גבוה במיוחד אצל תינוקות בני יומם, שכן הם עדיין חסרים מיומנויות ורפלקסים שיאפשרו להם להתגונן בפני החנק. גם מבנה
  מיטת ההורים שאינו מותאם לתינוק, עלול לגרום לחנק. "המספרים של מקרי מוות רק הולכים ועולים", אמר קמפ, "בעוד שמספר מקרי המוות בלול נמצאים בירידה תלולה".

   

  המקרה הראשון של חנק תינוק במיטת אימו דווח כבר במשפט שלמה, שם נאמר כי הסיבה שהובילה למוות הייתה "יען כי גהרה עליו". תופעת התינוקות הישנים במיטת הוריהם הייתה נפוצה בארה"ב ואירופה, וקיימת גם בישראל, אם כי בשכיחות נמוכה יותר.

   

  "אין לדעת האם התינוקות נחנקו במיטת ההורים או מתו מוות בעריסה" אומר ל-ynet ד"ר טומי שינפלד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר לרפואת ילדים, "בסך הכל אין תופעות של חנק, אבל בהחלט דבר כזה ייתכן במיטה של ההורים, בגלל כיסוי על פתחי הנשימה או לחץ של ההורים על איבר כלשהו".

   

  כיצד ניתן להימנע ככל האפשר ממקרי המוות בעריסה? ד"ר שינפלד ממליץ להקפיד על מספר כללים:

   

  • השכיבו את התינוק על הגב: תצפיות בשנים האחרונות הוכיחו מעל לכל ספק ששינה על הגב הביאה לירידה דרמטית במספר מקרי המוות בעריסה. הסיבה אינה ברורה לחלוטין, אולם ייתכן ששינה על הגב מסייעת לאיוורור טוב יותר של דרכי הנשימה.

   

  • הימנעו מעישון בקירבת הילדים: אצל הורים מעשנים נמצאה שכיחות מוות בעריסה גבוהה יותר, גם אם משכיבים את הילדים על הגב.

   

  • השכיבו את התינוק בלול: שינה במיטת ההורים מגבירה את שכיחות המוות בעריסה, עלולה לגרום לחנק ולמוות טראגי.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים