שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחד מכל חמישה קשישים סובל מדמנציה

  מחקר ישראלי חדש מצא כי 17 אחוז מהקשישים בישראל סובלים משלבים שונים של דמנציה כדוגמת אלצהיימר. המחלה גורמת לניוון המוח, בילבול, שיכחה, אובדן הקשר עם הסביבה עד למוות. החוקרים: התוצאות יעודדו אבחון מוקדם והכנה לקראת שלבי המחלה

  17 אחוז מאוכלוסיית הקשישים בישראל סובל מדמנציה (שיטיון) ברמות חומרה שונות, כך עולה ממחקר חדש שנערך ע"י מכון ברוקדייל. המחקר שהוצג בכינוס הארצי לגרונטולוגיה, מגלה עוד כי 28 אחוז מקשישים אלו מרותקים לביתם, ו-37 אחוז זקוקים להשגחה מתמדת.

   

  דמנציה היא קבוצת מחלות, שהמוכרת בהם היא המחלה ע"ש אלצהיימר. החולים לוקים בניוון מוחי המתחיל בשיכחה ובלבול, ממשיך בהפרעות נפשיות וחוסר יכולת לזהות קרובים ועצמים, עד לניתוק כללי מהסביבה, שיתוק ומוות.

   

  מהמחקר עולה כי מתוך החולים, 30 אחוז לוקים בדמנציה קשה, 24 אחוז בדמנציה בינונית ו-46 אחוז מצויים בשלבי המחלה ההתחלתיים. בני המשפחה הם הגורם העיקרי הנושא בנטל הטיפול היומיומי. למעלה משליש מהמטפלים דיווחו כי העומס המוטל עליהם כבד מידי.

   

  בעיות העומס עלו במיוחד בקרב בני משפחה המטפלים בלוקים בדמנציה ברמה בינונית וקשה, הסובלים מבעיות התנהגות כגון חרדות, הזיות ותוקפנות.

   

  רובם של החולים ובני משפחותיהם אינם מודעים לקיום המחלה, במיוחד בדרגות הקלות. לדברי החוקרים, יש לכך משמעות רבה משום שהחולים אינם מקבלים טיפול רפואי למניעת ההידרדרות, ואינם פונים לשירותים בקהילה העשויים להקל על מצבם.

   

  "הנתון שמצאנו הוא חדשני, וגבוה מהידוע בעולם", אומרת ל-ynet ג'ני ברודצקי, מרכזת תחום הזיקנה במכון ברוקדייל, "עד היום דיברו על שכיחות של 10 אחוז מהאוכלוסייה הזו. הצלחנו לזהות מקרים בתחילת תהליך הדמנציה".

   

  לדברי ברודצקי, הנתונים מהמחקר החדש יסייעו לאנשי מקצוע להדגיש את חשיבות האבחון המוקדם, ובכך לסיים תהליכים ומעגלים עוד טרם פרוץ המחלה הסופנית. "פרט לעניינים רגשיים, פרידות, מסמכים, נושאים חוקיים, ירושות וצוואות, המשפחה עצמה צריכה להתכונן" מוסיפה ברודצקי, "המחלה היא נטל כבד על הסובבים, והידיעה מראש תקל על ההכנות לקראתה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  "אבחון מוקדם יסייע לחולה ולמשפחתו להתכונן" (אילוסטרציה)
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים