שתף קטע נבחר

נשים בסקס: בעיות שכיחות במיטה, ואיך פותרים אותן

כאבים שונים באיזור איבר המין, קושי להגיע לאורגזמה וחוסר חשק מיני - בעיות המין השכיחות אצל נשים ואיך ניתן לטפל בהן ביעילות

כאבים: וגיניסמוס כאבים: וסטבוליטיס קושי להגיע לאורגזמה חוסר חשק מיני 

הכתבה שלפניכם מתארת בעיות שכיחות בחיי המין של הנשים (לכתבה דומה שסוקרת את בעיותיהם של הגברים במיטה - לחצו כאן). לשאלות והערות בנושא מין - הכנסו עכשיו לפורום של הסקסולוג ד"ר דניאל דריי (לחצו כאן) וקבלו תשובות און-ליין.

כאבים: וגיניסמוס

 

הבעיה: וגיניסמוס היא בעיה מאוד נפוצה, שסובלים ממנה מעל 10 אחוז מהאוכלוסייה. הבעיה קשורה לרפלקס בלתי נשלט הגורם להתכווצות השרירים בכניסה לנרתיק ובפי הטבעת, שאינם מאפשרים חדירה.

 

לבעיה זו רמות שונות של חומרה. וגיניסמוס כן מאפשר גירוי מיני רגיל, ואינו מפריע ללחלוח הנרתיק והשגת אורגזמה דגדגנית. הבעיה ברובה נפשית, אך ב-10 אחוז מהנשים נמצאה גם בעיה פיזית. מדברים על וגיניסמוס ראשוני כשהאישה מעולם לא אפשרה חדירה, ומשני כשיחסי המין הפכו להיות כואבים ובלתי אפשריים.

 

המקור הנפשי של הבעיה עשוי להיות חינוכי. קשור לאיסורים וטאבו מבית ההורים. האישה דוחה את איבר המין שלה וחשה רגשות של אשם, בושה וגועל בהקשרו. כמו כן יש קשר בין וגיניסמוס לחוסר פרטיות שחוותה האישה כילדה, כשגופה היה המקום האחרון שלה לפרטיות.

 

המקור יכול להיות גם טראומטי. פעם ראשונה לא רצויה או כואבת. או בתגובה לתוקפנות מינית, פיזית או מילולית שחוותה האישה.

 

איך מטפלים: בשלב הראשון הטיפול מבוסס על גילוי גופני עצמי של האישה, בכדי לשקם את דימוי הגוף, ולהבין את הבסיס הפיזי של הבעיה. בזמן הטיפול מלמדים את האישה על מראה איבר המין שלה, עד שהיא תוכל לתארו, ועוזרים לה להסתכל עליו כמו חלק מגופה.

 

בשלב הראשון של הסקסותראפיה מתמקדים בעזרה נפשית, ובשלב השני, בעזרת מראה, האישה מסתכלת על גופה ומשווה אותו לציורים שהרופא מראה לה. האישה לומדת את מיקומם של השרירים שמתכווצים וגורמים לכאב, ובעזרת תרגילים להגיע לאפשרות של חדירה.

 

בשלב הראשון של הטיפול חל איסור על יחסי מין, וחובה על בן הזוג להרבות במחוות גופניות. בדרך-כלל החדירה מתאפשרת אחרי חודש של טיפול. שיתוף הפעולה של בן הזוג חשוב, אך אפשר לטפל גם ברווקות שאינו בזוגיות.

 

 

חזור למעלה
כאבים: וסטבוליטיס

 

הבעיה: וסטבוליטיס היא בעיה מוכרת ב-20 השנים האחרונות. הבעיה קשורה לדלקת בבלוטות הנמצאות בתחילת הנרתיק, וגורמות לכאבים בכל סוג של מגע. הדיאגנוזה תתבצע אצל הגינקולוג או הרופא סקסולוג בעזרת מקלון המזהה כאב במיקום מדויק. הופעת הכאב יכולה להיות עקב זיהום או מחלת מין, ויש גם מקור נפשי לבעיה זו.

 

כאבים בעת קיום יחסי מין יכולים להיווצר גם עקב פטרת או דלקת בנרתיק. כאבים עמוקים בזמן החדירה עשויים להיות קשורים לרחם במצב הפוך אצל כ-20 אחוז מהנשים, או לשינויים ברקמת הרחם או אנדומטריאוזיס. כל מצב של כאב בעת קיום יחסי מין מחייב בדיקה פיזית אצל רופא.

 

איך מטפלים: בשלב הראשון מאתרים את מיקום הכאב, וע''י משחות, תרופות, תרגילי פיזיותרפיה וטיפולים אלטרנטיביים מלווים בשיחות מטפלים בתופעה.סיכויי ההחלמה גבוהים מאוד. יש רופאים הממליצים על ניתוח, ויש כתבות רפואיות המתארות את העלמות הבעיה עם החלפת הפרטנר המיני.
חזור למעלה
קושי להגיע לאורגזמה

 

הבעיה: חוסר באורגזמה נשית יכול להיות ראשוני (מעולם האישה לא חוותה אורגזמה) או משני (אישה שאיבדה את היכולת לחוות אורגזמה), קבוע או תלוי בפרטנר או במצב. הבעיה של חוסר אורגזמה יכולה להיות טוטאלית (חוסר יכולת לחוות אורגזמה דגדגנית או נרתיקית), או חלקית. חשוב לציין שנשים שאינן מגיעות לאורגזמה יכולות להגיע לדרגת גירוי גבוהה מאוד.

 

איך מטפלים: במצב של חוסר אורגזמה טוטאלי, על הסקסולוג לוודא שהבעיה לא קשורה לבן הזוג (אימפוטנציה, חוסר בזקפה או חוסר ידע מיני) או לבעיה זוגית. המטרה הטיפולית הראשונה תהיה לגרום לאישה להגיע לאורגזמה הראשונה שלה, בעזרת גירוי הדגדגן בליווי שיחות פסיכותראפיה להפחתת תחושת האשמה שמלווה את הליך האוננות.

 

בשלב שני הרופא עוזר לאישה להתרכז בתחושות הארוטיות של התרגיל ולא להתרכז בציפיותיה. הגילוי של תחושות תוך נרתיקיות ואזור הג'י. שיחות הסקסותראפיה גורמות למטופלת לפתח פנטזיות ולהבין את חרדותיה לגבי אורגזמה.

 

חוסר האורגזמה הנפוץ ביותר אצל למעלה מ-60 אחוז מהנשים הוא חוסר אורגזמה נרתיקית, ומקורו נפשי. על הרופא סקסולוג להבין אם מקור הבעיה נפשי, ביחסי בני הזוג או טכני. במהלך הטיפול ניתנים תרגילים להעלאת רמת הרגישות הנרתיקית אצל האישה, במטרה להעביר את מקור הגירוי מהדגדגן לנרתיק.
חזור למעלה
חוסר חשק מיני

 

הבעיה: חוסר בחשק מיני מוגדר כבעיה נפשית, והוא מתבטא כחוסר בפנטזיות. חוסר חשק מיני יכול לנבוע גם מבעיה פיזית, כאשר הנרתיק נשאר יבש בעת הגירוי המיני. יחסי מין נחשבים כמשימה שאינה טומנת בחובה הנאה, במקרה של מחסור בתשוקה.

 

איך מטפלים: בחוסר חשק וחוסר גירוי מיני, מטרת הטיפול היא לעזור למטופלת להשתחרר ולהתרכז בתחושותיה הפיזיות. הרופא הסקסולוג ימליץ לבני הזוג להיות יותר פתוחים, לדבר יותר על מין ולנטרל את רגש האשמה והטאבו הקשור למיניות.

 

הזוג יצטרך לגלות מחדש תחושות פיזיות ולא מיניות בעזרת תרגילים. לאחר מכן, שיחות עם הסקסולוג יגלו מהם המעצורים לגבי התרגילים שניתנו. חשוב לציין שכל הבעיות המיניות של הנשים קשורות אחת לשנייה. כאבים יגרמו לחוסר סיפוק ומכאן לחוסר חשק, אם לא מטפלים. המעגל השלילי הזה אוצר בתוכו את כל ספקטרום הבעיות המיניות האפשריות אצל האישה, וחבל שלא לטפל בו.

 

מטרה חשובה לשיחות בנושא חוסר חשק, היא לברר האם קיים מושא תשוקה אחר בחיי האישה, שאינו בן הזוג הקבוע. אמצעי נוסף לטיפול הוא מתן הורמונים טוסטסטרון או הורמונים אחרים או תרופות נפשיות, כדי להעלות את החשק המיני של האישה. יש לברר איזה תרופות האישה לוקחת על בסיס קבוע, מאחר ויש השפעה רבה לתרופות על החשק המיני.
חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
בעיות מין אצל נשים. הכל ניתן לטיפול
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים