שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: אנטיביוטיקה מגבירה הסיכון לסרטן השד

  חוקרים מצאו כי נשים שהשתמשו באנטיביוטיקה במשך יותר מ-500 ימים במשך חייהן הגבירו משמעותית את הסיכון ללקות בסרטן השד. מומחה ישראלי: זהו מחקר ראשוני, אין תחליף לאנטיביוטיקה

  מחקר חדש בהשתתפות מאות נשים מצא כי צריכת אנטיביוטיקה מוגברת במשך שנים מגבירה את הסיכון לסרטן השד. המחקר החדש יפורסם מחר בגליון החדש של כתב העת של ההסתדרות הרפואית האמריקאית – JAMA.

   

  במחקר השתתפו 2,266 נשים בגילאי 20 ויותר אשר לקו בסרטן השד. נתוניהן הושוו ל- 7,953 נשים בריאות שלא לקו בסרטן. החוקרים מצאו סיכון מוגבר לסרטן בקרב הנשים אשר עשו שימוש באנטיביוטיקה במשך 501 ימים בסך הכל במהלך חייהן.

   

  גם נשים אשר נטלו מספר קטן יותר של כדורי אנטיביוטיקה, במשך 17 שנים, היו בסיכון גבוה ב- 150 אחוז מאשר נשים שלא נטלו טיפול אנטיביוטי במהלך חייהן. הסיכון ללקות בסרטן השד היה גבוה בכל סוגי האנטיביוטיקות, כולל פניצילין.

   

  הקשר בין צריכת האנטיביוטיקה לסיכון מוגבר לסרטן השד עדיין אינו ברור כלל. השערת החוקרים היא כי האנטיביוטיקה ההורסת את חיידקי המעיים הטובים, גורמת להפרעה באיזון מערכת החיסון. כך, נחלשת יכולת הגוף להתמודד מול גידולים סרטניים.

   

  על אף מספר המשתתפים הגבוה, מציינים החוקרים כי דרושים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה להכריז על הקשר בין אנטיביוטיקה לסרטן השד כחד משמעי וכי אין להפסיק ליטול אנטיביוטיקה שניתנה בעצת רופא.

   

  "אין לנו אלטרנטיבה לאנטיביוטיקה", אומר ל-ynet פרופ' שלמה מעין, מומחה למחלות זיהומיות מהמרכז הרפואי הדסה בירושלים, "יש היום כ-100 אנטיביוטיקות בשימוש, ואמנם השימוש בהן הוא מופרז, מה שגרם לפיתוח עמידות לחלקן, אך הן חיוניות ביותר".

   

  לדעת מעיין, עדיין מוקדם לחוות דעה על המחקר הנוכחי והקשריו הסטטיסטיים. "יש כל כך הרבה מרכיבים גנטיים וסטטיסטיים הגורמים לסרטן השד, שזה פשוט לא אחראי להאשים בכך את האנטיביוטיקה. יידרשו עוד המון מחקרים, כדי לצאת במסקנה חד משמעית. בינתיים, אין שום ברירה אחרת מלבד האנטיביוטיקה, בריפוי זיהומים חיידקיים ופטרייתיים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איתי גל
  אנטיביוטיקה. אין אלטרנטיבה
  צילום: איתי גל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים