שתף קטע נבחר

מחקר: פציעות ראש בילדים גורמות ל"שינוי אישיות" בעתיד

אפילו במקרים של פציעת ראש מתונה יחסית, אחד מכל חמישה הורים דיווח על שינוי אישיותי אצל הילד, שתואר במילים "זה כאילו שקיבלתי ילד אחר לגמרי"

חוקרי אוניברסיטת וורוויק בבריטניה שאלו הורים לילדים שנפגעו בראשם, אילו שינויים חלו בקרב ילדיהם לאחר שסבלו מפגיעת ראש. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת The Journal of Neurology, Neurosurgery, & Psychiatry study, ומהם עולה כי הילדים סבלו מקשיי למידה, קשיי התנהגות, קשיים רגשיים ואפילו שינויים אישיותיים במקרים מסוימים.

 

המחקר נערך במשך 6 שנים, בקרב 500 ילדים בגילאים 5 עד 15 שסבלו מפגיעת ראש, ומנתוניו עולה, כי ילדים רבים לא קיבלו טיפול המשך לאחר ששוחררו מבית החולים שבו אושפזו עקב פגיעת הראש.

 

החוקרים ביקשו מההורים לתאר במדויק כיצד השתנה ילדם לאחר הפגיעה, ואיזה טיפול והערכה הם קיבלו מהרופאים שטיפלו בו לאחר שנפצע. הם מצאו, כי אפילו במקרים של פציעת ראש מתונה יחסית, אחד מכל חמישה הורים דיווח על שינוי אישיותי אצל הילד, שההורים תיארו פעמים רבות במילים "זה כאילו שקיבלתי ילד אחר לגמרי".

 

43% מהילדים שפגיעת הראש שלהם הייתה ברמה מתונה סבלו מבעיות התנהגותיות ומקשיי למידה. בקרב אלו שפגיעתם הייתה חמורה יותר – כשני שלישים סבלו מקשיי התנהגות ולמידה, וכמחצית עברו שינוי אישיותי משמעותי בעקבות הפציעה.

 

רק שליש מההורים שהשתתפו במחקר, ציינו כי הרופאים קבעו לילדם טיפול-המשך לאחר השחרור מהאשפוז בבית החולים. המחקר מצא עוד כי רק 40% ממוריהם של הילדים הפגועים, היו מודעים לפציעה שעברה על הילד.

 

ד"ר קרול הוולי, מביה"ס למינהל עסקים של וורוויק, שהובילה את המחקר, אמרה כי "ילדים רבים שסבלו מפגיעת ראש מתונה יחסית אינם זוכים לטיפולי המשך לאחר השחרור מבית החולים, בעוד שאחוז ניכר מהם סובל מבעיות שאינן ברות-חלוף, ושיכולות להשפיע על יכולות הלמידה שלהם. הדבר הזה עלול לגרום לכך שהם יתקשו בלימודיהם בבית הספר".

 

כרגע שוקדים החוקרים על פיתוחו של שאלון, שהרופאים יוכלו לתת להורים שילדם נפצע בראשו, לאחר שישוחרר מבית החולים. לדבריהם, השאלון יוכל לאפשר לילדים שנמצאו בסיכון לסבול מקשיי התנהגות ולמידה, לקבל טיפול לבעיותיו מפסיכולוג חינוכי או מרופא ילדים.

 

מנהלת האגודה הבריטית לילדים פגועי ראש, ליסה טוראן, אמרה כי היא אינה מופתעת מנתוני המחקר, וכי קשיי הטיפול שהוא מעלה, מצביעים על כך שיש לשפר את השירות הרפואי שהילדים מקבלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
43% מהילדים עם פגיעת ראש מתונה סבלו מבעיות התנהגותיות וקשיי למידה
צילום: סי די בנק
מומלצים