שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר ישראלי: מה גורם לרופא שלך להיות עצבני?
  חוקרי הטכניון מצאו שהמחסור בשעות שינה של הרופאים המתמחים גורם לעצבנות, תגובות שליליות ושיבוש בעבודה בבית החולים

  הלילות הלבנים המהווים את שגרת שנות ההתמחות של הרופאים הצעירים, גורמים לעצבנות, תקלות ושיבושים בעבודת המתמחים, כך עולה ממחקר חדש שערכו חוקרי מעבדת השינה של הטכניון, בקרב 78 רופאים מתמחים בארבעה בתי חולים.

   

  במחקר הראשון מסוגו, נבדקו כאמור 78 רופאים מתמחים, מהם 67 אחוז גברים, ב-15 מחלקות מארבעה בתי חולים בארץ. החוקרים מצאו כי חסר שינה מחליש את הרגשות החיוביים והסיפוק מהצלחות בעבודה. סגן נשיא הטכניון חוקר השינה פרופ' פרץ לביא, שערך את המחקר יחד עם פרופסור דב זוהר, ד"ר אורנה צישינסקי ורחל אפשטיין, מסביר כי בדקו את הקשר בין כמות השינה בלילות של תורנות לבין תגובות רגשיות בקרב רופאים מתמחים.

   

  במשך שלושה ימים עוקבים - יום לפני תורנות לילה ויומיים מיד לאחר התורנות, קיבלו רופאים מתמחים שלוש שיחות טלפון במועדים אקראיים במהלך יום העבודה. בשיחות אלו הם התבקשו לענות על מספר שאלות לגבי עיסוקם ברבע השעה החולפת, ולדרג את תגובתם הרגשית לאירועים אלו.

   

  במהלך שלושת הימים כמות השינה של הרופאים נמדדה באמצעות מכשור מיוחד שנענד על פרק כף ידם. כאשר נבדק הקשר בין משך השינה וקיטועה והתגובות הרגשיות, נמצא שרופאים שישנו מעט בלילות התורנות, הגיבו קשה יותר לאירועים ששיבשו את עבודתם, ואת קידום מטרותיהם במשך היום.

   

  "רופא שלא ישן בליל התורנות ודיווח על כך שלא הצליח להחדיר עירויי ורידי, הגיב על כך ברוגז וכעס גדולים הרבה יותר מאשר רופא שישן מספר שעות בליל התורנות", סיפר פרופ' דוב זוהר, "הרופאים חשוכי השינה גם הגיבו פחות בחיוב לאירועים חיוביים.  אין ספק כי איכות השירות הרפואי נפגעת עקב כך שרופאים שלא ישנו בליל התורנות ממשיכים בעבודתם ביום לאחר מכן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים