שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: מתמחים טועים פי 5 מרופאים בשל עייפות

  מחקר אמריקאי חדש מגלה כי המתמחים מבצעים עד פי 5 יותר טעויות בשל התורנויות המפרכות הנמשכות גם יותר מ-30 שעות ברציפות. החוקרים מצאו כי הרופאים המתמחים "ניקרו", דקרו במחט במקומות שגויים, ואף רשמו מינוני יתר מסוכנים של סמי הרדמה

  מי מטפל בכם בבית החולים? מחקר אמריקאי חדש מגלה כי הרופאים המתמחים חסרים שעות שינה כה רבות, עד כי הם מבצעים טעויות קטלניות, מרישום מינוני יתר של תרופות, ועד נעיצת מחט בווריד הלא נכון. שיעור הטעויות גבוה בשליש במיוחד בשעות התורנויות המפרכות, הנמשכות גם שלושים שעות ויותר.

   

  במחקר שפורסם בגליון החדש של כתב העת היוקרתי New England Jounal of Medicine נבדקו 20 מתמחים בבית החולים של אוניברסיטת הארוורד בארה"ב. במחקר נתגלה כי ככל שהתארכו המשמרות, מ-16 שעות ועד 36 שעות, גדל מספר הטעויות הרפואיות שביצעו עד פי 5.

   

  באחד המקרים פיספסו המתמחים פריחה שהצביעה על בעיה לבבית. במקרה אחר הבחינו אחיות כי הרופאים רשמו מינונים גבוהים פי 10 מהמותר של תרופות להעלאת לחץ דם, ופיספסו תסמינים של אגירת נוזלים מסוכנת. חלק מהרופאים אף רשמו מינוני יתר של סמי הרגעה, שגרמו להאטה בקצב הלב ונפילת לחץ דם. אצל אחד המטופלים נגרם תמט ריאות בשל מחט שהוחדרה לעורק שגוי וניקבה את מעטפת הריאות.

   

  החוקרים אף חיברו אלקטרודות בדיקה לראשי המתמחים, שגילו כי המתמחים "ניקרו" בממוצע 5.5 פעמים במהלך משמרת ארוכה, בהשוואה ל-2.6 פעמים בממוצע במשמרת קצרה יותר. עם זאת לא נרשמה עליה במספר מקרי המוות, ככל הנראה בשל רופאים בכירים שהגיעו בבוקר שלמחרת ותיקנו את הטעויות הקטלניות שביצעו המתמחים.

   

  ומה המצב בישראל? גם כאן סובלים המתמחים ממחסור חמור בשעות שינה, אלא שטרם נעשה מחקר דומה שבדק את תוצאות העייפות המתמשכת של הרופאים. פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע נדרשים המתמחים לבצע תורנויות הנמשכות 26 שעות ברציפות.

   

  במחלקות רבות בארץ נאלצים המתמחים להישאר גם בתום התורנות, כשהם ערים 30 שעות ויותר ברציפות, ללא כל מנוחה. חלק גדול מהם נדרשים לבצע ניתוחים ופעולות רפואיות מורכבות, על אף איסור משרד הבריאות להמשיך בתורנות מעבר ל-26 שעות רצופות.

   

  "רופא שגומר יום עבודה בשעות אחה"צ, ממשיך במשמרת לילה ולא ישן במשך לילה שלם ולמחרת אמור להתחיל יום עבודה נוסף חדש לא יכול שלא יעשה טעויות בעבודתו", אומר ל-ynet פרופ' אבינועם רכס, יו"ר הועדה לאתיקה בהסתדרות הרפואית ומנהל המחלקה הנוירולוגית ב"הדסה", "זהו גם הבסיס לשינוי שחל בעבודת המתמחים בשנים האחרונות שבו נקבע שהם הולכים הבייתה לישון לאחר תורנות של 26 שעות ברציפות".

   

  "הכל עניין של תקנים ותקציב" מוסיף רכס, "אני זוכר את התקופה כשאני הייתי מתמחה צעיר, בה רופאים היו עובדים ברצף גם שלושה ימים בלי הפסקה. אני לא הייתי רוצה להיות מטופל של רופא כזה. היום המצב קצת יותר טוב, כשרופאים מבצעים כל כמה ימים תורנות של 26 שעות ואז חייבים ללכת הבייתה לישון. אבל ברור שהמחסור בשעות השינה הוא חמור מאוד, והמדינה צריכה לתת את הדעת לכך, ולתקצב את מערכת הבריאות בעוד תקנים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתמחים. מחסור חמור בשעות שינה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים