שתף קטע נבחר

הילד נכנס לניתוח? תנו לו לשחק לפני כן

לא סמי הרגעה, ואפילו לא חיבוק אימהי – מחקר חדש קובע שהדבר שהדבר שהכי מרגיע ילדים ומפחית מחרדתם לפני כניסה לניתוח הוא דווקא משחקי מחשב, רצוי על מיטת הטיפולים בחדר הניתוחים

הילד שלכם עומד להיכנס לניתוח בקרוב? מחקר חדש מראה כי מומלץ לתת לו לשחק ב"גיים בוי" או בכל משחק מחשב אחר שיוכל להסיח את דעתו מהניתוח, בזמן שהוא שוכב על המיטה וממתין שחומרי ההרדמה יתחילו לפעול.

 

הרעיון לערוך את המחקר עלה במוחו של ד"ר אנו פאטל מניו ג'רסי, ארה"ב, לאחר ששם לב בזמן שאכל ארוחה במסעדה יחד עם חברים, כי בנם בן ה-7 היה כל כך עסוק במשחק המחשב שלו - שהוא כלל לא שם לב שהמלצרים כבר הניחו את האוכל על השולחן.

 

"מצאנו שהילדים כל כך שמחים לשחק ב'גיים בוי', שהם פשוט שוכחים היכן הם נמצאים", מסביר ד"ר פאטל מבית החולים האוניברסיטאי בניוארק, שהציג אותם אתמול (שבת) בכנס רפואי. לדבריו, מדובר בממצאים משמעותיים, משום שהורים רבים אינם רוצים שילדיהם יקבלו חומרי הרגעה טרם ניתוחים.

 

בתי חולים אחרים בארצות הברית כבר משתמשים, כעניין שבשיגרה, בדובי צעצוע ובמשחקים, שמטרתם להקל על סבלם של הילדים ולהסיח את תשומת לבם מהבעיה הרפואית שלהם ומהכאבים שהם סובלים. אולם טכניקות ה"משחקים" מיושמות בדרך כלל בחדרי החולים ובאיזורי משחקים – ולא בחדרי הניתוח.

 

מעודדים את הילדים לשחק

 

בבית החולים לילדים בפילדלפיה, מעודדים את הילדים לשחק ב"חדר המשחקים" לפני שהם נכנסים לניתוח, ולקחת איתם פריט אחד שחביב עליהם במיוחד (הילדים נוטים בדרך כלל לקחת איתם "גיים בוי") לתוך חדר הניתוחים עצמו. חברה מסחרית ממסצו'סטס בשם Design Continuum החלה לבדוק מסכת הרדמה שכוללת גם התקן מיוחד לראש, שמאפשר לחולים לשחק במשחקי וידאו וגם להאזין למוזיקה. המסכה אמורה להתחיל להיות משווקת בתוך שנים

אחדות.

 

מחקרו של ד"ר פאטל כלל שלוש קבוצות של 26 ילדים בני 4 עד 12. הוריהם של כל הילדים נכחו איתם בחדר הניתוח עד שחומרי ההרדמה החלו לפעול. קבוצה אחת קיבלה תמיכה רגשית ונפשית מההורים, חברי הקבוצה השנייה קיבלו חומרי הרגעה ואילו המשתתפים בקבוצה השלישית הורשו לשחק במשחקי וידאו.

 

בממוצע, רמת החרדה של חברי הקבוצה השלישית ששיחקה במשחקי וידאו לא השתנתה במהלך כל הזמן. לעומתם, רמת החרדה של אלו שזכו לקבל חומרי הרדמה עלתה ב-7.5 נקודות (בסולם של 1 עד 100), ושל אלו שזכו לחיבוק מההורים – ב-17.5 נקודות.

 

הילדה שכחה שהיא בחדר ניתוח

 

שני וויליס, שבתה נייקה בת ה-10 עברה ניתוח להוצאת ציסטה בבית החולים בניוארק, אמרה שבתה הייתה לחוצה עד שקיבלה את ה"גיים בוי". "ברגע שהיא קיבלה את המשחק לידיה", סיפרה, "היא נרגעה והחלה לשחק בו – עד שחומרי ההרדמה פעלו את פעולתם. זה היה כאילו שדעתה הוסחה לחלוטין מכך שהיא נמצאת בחדר ניתוח".

 

בבית החולים שוקלים להכניס "גיים בוי" כסטנדרט בניתוחי ילדים. ד"ר ארין סטוקי, מהאקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, אמרה כי משחקי "גיים בוי" צריכים להיכנס לשימוש נרחב יותר בבתי חולים – אם מחקר רחב-היקף יותר יגיע לאותן תוצאות. "זאת דרך נפלאה להסיח את תשומת לבם של הילדים מהניתוח שהם עומדים לעבור", הוסיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
צילום אילוסטרציה
צילום: עופר מאיר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים