שתף קטע נבחר

פריצת דרך ישראלית: חיסון לזיהומי איידס

במה שהוגדר כפריצת דרך בטיפול בחולי איידס: חוקרים ישראלים הצליחו ליצור חיסון המונע את הרס התאים החיוניים, כתוצאה מנטילת קוקטייל התרופות נגד נגיף ה-HIV. התקווה: בעתיד ניתן יהיה להפחית זיהומים ולהאריך בהרבה את חייהם של חולי האיידס

פריצת דרך בטיפול באיידס: חוקרים ישראלים הצליחו לפתח חיסון המשפר את מערכת החיסון הפגועה בחולי איידס. החוקרים מהמרכז הרפואי הדסה וממכון וייצמן, פרסמו את התוצאות הראשוניות של המחקר בבני אדם בגליון האחרון של כתב העת לוירולוגיה.

 

נגיף ה-HIV גורם למחלה על ידי חדירה לתאי דם לבנים מסוג CD4 וחיסולם. תאים אלה מהווים חלק מכריע במערכת החיסון האנושית. החוקרים התבססו על הנחה, לפיה גם מערכת החיסון עצמה, מחסלת את תאי ה-CD4. לפי הנחה זו, מערכת החיסון ממשיכה לחסל את תאי ה-CD4 בתהליך אוטואימוני, גם אם קוקטייל התרופות הדבירו את הנגיף.

 

בשלב הראשון של המחקר, איתרו החוקרים את התאים האוטואימונים הגורמים להרס המערכת החיסונית. תאים אלה, הנקראים תאי CD8, "הורגים" תאים מסוג CD4, ובכך בעצם גורמים להרס המערכת החיסונית. תהליך זה נמשך בגוף החולה למרות שנגיף האיידס טופל.

 

החוקרים נטלו דגימת תאי דם מהחולים וממנה גידלו במעבדה תאי CD8 הרסניים. במבדקי מעבדה אשר "מפגישים" תאי CD8 עם תאי CD4 ,"הרגו" החוקרים את התאים הקטלניים וחילקו אותם למנות של 10 מליון תאים לכל הזרקה.

 

לאחר שמנת החיסון הוזרקה לחולה מתחת לעור, זיהתה מערכת החיסון שלו את התאים שבה כתאים קטלניים (או הרסניים), והיתה יכולה לפעול נגד תאים זהים להם בדם ולהרגם. עד כה טופלו בשיטה זו 7 חולים אשר קיבלו כארבע זריקות כל אחד במהלך של עד 6 חודשים. אצל חמישה מתוכם עלה מספר תאי CD4 ביותר מ-50 אחוז.

 

"המטרה העומדת לנגד עינינו היא הבראת מערכת החיסון בגוף כצעד משלים לטיפול התרופתי בנגיף" אמרה ראש צוות החוקרים, ד"ר רבקה אבולעפיה-לפיד, "התהליך האוטואימוני בגוף ממשיך להתקיים גם לאחר שהנגיף מטופל על ידי קוקטייל התרופות. החיסון שאנו מפתחים נועד לעצור גם את התהליך ההרסני הזה".

 

לאור התוצאות החיוביות בשלב ראשון של המחקר, ממשיכים החוקרים בחקר החיסון החדיש, שיביא, כך הם מקווים, להארכת חייהם של חולי האיידס הנוטלים את קוקטייל התרופות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
חיסון לחולי איידס. יאריך חיים
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים