שתף קטע נבחר

עכשיו זה מדעי: מריחואנה גורמת לנזקים במוח

גראס לא מזיק? לא בטוח. באמצעות בדיקות אולטרסאונד מצאו חוקרים הפחתה משמעותית בזרימת הדם למוחם של צרכני מריחואנה. ההשערה היא שהירידה באספקת הדם למוח היא הגורמת לאובדן זיכרון ופגיעה ביכולת השכלית

עישנתם ג'וינט, ואתם לא זוכרים מי אתם? מחקר חדש מגלה כי מריחואנה מפחיתה את זרימת הדם למוח, מנגנון שעשוי להסביר את הפגיעה בזיכרון וביכולת השכלית של חלק מהמשתמשים. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת Neurology.

 

מחקר קודם שנערך באוניברסיטת מקגיל שבטורונטו, דיווח כי משתמשי קנאביס קבועים מאבדים קולטנים יחודיים בעורקים במוחם, הקרויים CB1. אובדן קולטנים אלה פוגם בזרימת הדם למוח, ומכאן להפרעות קשב, אובדן זיכרון ופגיעה ביכולות לימודיות.

 

צוות החוקרים מהמכון האמריקני לשימוש בסמים שבבלטימור בדקו 54 משתמשי מריחואנה שעישנו שניים עד 350 ג'וינטים בשבוע, לצד קבוצה בת 18 נבדקים שאינם צרכני מריחואנה. החוקרים השתמשו במכשיר הדופלר-אולטרסאונד המודד את זרימת הדם למוח.

 

החוקרים עברו בדיקות דופלר בתחילת המחקר. לאחר הבדיקות הראשוניות, התחייבו הנבדקים המעשנים להימנע משימוש במריחואנה למשך ארבעה שבועות. החוקרים מצאו כי למעשנים מהירות זרימת דם מוגברת למוח, המעידה על היצרות של כלי הדם למוח, ומכאן – על הפחתה בכמות הדם המגיעה אל הרקמות המוחיות.

 

החוקרים סיפרו כי זרימת הדם אצל משתמשי המריחואנה הייתה כה פגומה, עד שדמתה לחולים הסובלים מיתר לחץ דם או סוכרת. עובדה זו לטענתם, מעידה על כך שהמריחואנה גורמת לפגיעה בכלי דם קטנים במוח.

 

זרימת הדם המהירה ביותר נצפתה אצל משתמשים כבדים שעישנו עד 350 ג'וינטים בשבוע. אצל אלה שעישנו עד 70 ג'וינטים בשבוע, נצפתה הטבה משמעותית בזרימת הדם למוח, לאחר החודש שחלף בלא עישון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גראס. מאט זרימת הדם למוח
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים