שתף קטע נבחר

"הפסקתם לעשן? הגוף שלכם ירגיש בשינוי תוך ימים"

חוקרים יפאניים מצאו כי הסיכון לפתח קרישי דם יורד בצורה דרמטית כבר שבועיים לאחר ששואפים את הסיגריה האחרונה. יחד עם זאת, הם מדגישים: "אין להסיק מתוצאות המחקר שלגוף לוקח ימים ספורים בלבד כדי לשוב לבריאות תקינה של אנשים שאינם מעשנים"

עוד סיבה מצויינת להפסיק לעשן: אם עד כה לא השתכנעתם להיגמל מההרגל המגונה ב"זכות" כל סוגי הסרטן שאפשר לחטוף, התקפי הלב שהסיכוי לקבל אותם עולה, העלייה בשיעור השבץ המוחי שלוקים בו וכל המחלות הנוספות הקשורות בעישון, מגיע כעת מחקר חדש שנערך ביפן, ממנו עולה כי לגוף שלנו לוקח זמן קצר מאוד, כדי להתחיל להודות לנו שהפסקנו להדליק סיגריות.

 

החוקרים היפנים בדקו קבוצה של מעשנים שחדלו לעשן, ומצאו כי בדיקות הדם שלהם השתנו כבר בתוך 14 יום – סיכוייהם לייצר קרישי דם ירדו באורח דרמטי, מה שהוריד כמובן את הסיכוי שלהם ללקות בהתקף לב או בשבץ.

 

ד"ר סטרברוס קונסטנטינידס מאוניברסיטת "גטינגן" בגרמניה, שאף הוא היה חלק מצוות המחקר היפאני, מזהיר, יחד עם זאת, שאין להסיק מתוצאות המחקר שלגוף לוקח ימים ספורים בלבד כדי לשוב לבריאות תקינה לחלוטין של אנשים שאינם מעשנים.

 

"הממצאים הללו יכולים לתת מוטיבציה נוספת לאנשים להפסיק לעשן", אמר החוקר הגרמני, "אבל הם צריכים להתמיד בכך יותר משבועיים כדי להשיג את היתרונות המלאים שבכך".

 

שינויים מרחיקי לכת בתוך שבועיים בלבד

 

המחקר עצמו נערך בידי הירוהיקו מוריטה מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת "קורומה", ובמהלכו הוא ביקש מ-27 גברים שעישנו לכל הפחות שלושת רבעי קופסה (15 סיגריות) ביום למשך יותר מ-5 שנים להפסיק לעשן. חצי מהגברים הורשו לחזור לעשן כתום שבועיים, בעוד שהמחצית השנייה של הנבדקים נתבקשה לשמור על הפסקת העישון.

 

החוקרים ערכו לנבדקים בדיקות דם במשך כל הניסוי, כדי לבדוק את השינויים שחלו בהם. במאמר שהתפרסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology הם דיווחו כי בתוך שבועיים ימים, עבר דמם של המעשנים לשעבר שינויים דרמטיים שהפחיתו את הסכנה להתפתחות קרישי דם. ברגע שאותם אנשים חזרו לעשן – חזרה הסכנה לפתח קרישים לרמה הקודמת שלה.

 

"זהו אפקט שמגיע בצורה מהירה מאוד, מייד אחרי שמפסיקים לעשן", הדגיש החוקר היפאני. לדבריו, במחקר לא נבדק הסיכון הממשי לפתח קרישי דם, שבץ או התקף לב – אלא רק פקטורים בדם שידוע כי הם בעלי השפעה על יצירת קרישים.

 

"לעישון יש השפעה מהירה ומיידית מאוד על הדם", הוסיף. "על כלי הדם עצמם לוקח לעישון יותר זמן להשפיע, והדבר נכון גם בכיוון ההפוך – לכלי הדם עצמם לוקח זמן ממושך יותר להחלים מנזקי העישון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
עישון. גופך יודה לכם (ומהר) אם תפסיקו
צילום: צביקה טישלר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים