שתף קטע נבחר
צילום: גדי קבלו

נעצור את המדינה

"אני שומע מאנשים רעיון, שביום מסוים תנועת הרכבות בארץ תשותק. יפגעו במסילות הרכבת. זה לא בעיה. פטיש 5 – בום בום טראח, ונגמר הסיפור". נועם פדרמן מספר ל-ynet על התוכניות בימין הקיצוני לשתק את המדינה לקראת ההתנתקות: "ההערכה היא שרוב הכוחות, צבא ומשטרה, יהיו בגוש קטיף, ואז זה אומר שבמקומות אחרים הכל יהיה פנוי". לא רק במערכת הביטחון יש תוכניות מגירה לפינוי

כששומעים את התסריטים בפיו של פעיל הימין הקיצוני נועם פדרמן, קל מאוד להשתכנע שמבחינתו, לכל אחד מכם, תושבי מדינת ישראל, ממתין בחודשים הקרובים בלגן אחד גדול. בכל מקום.

 

הכנסת אישרה אמש (יום ד') את ההתנתקות, ופדרמן מדבר בגלוי על תוכניות כמו כוונה לפגוע במסילות רכבת על מנת לשתק את המדינה, לפרוץ למשרדי ממשלה ולהשתלט על תחנות רדיו. הפעם הזאת, הוא אומר, זה לא יהיה כמו ימית – הפעילות לא תתרכז רק בזירת הפינוי אלא תפגע בכל אזרחי המדינה, יהודים וערבים.

 

ומה איתו? פדרמן, פעיל הימין שישב את תקופת הזמן הממושכת ביותר במעצר מינהלי, כ-9 חודשים, משוכנע שעוד לפני שתיושם התוכנית – הוא כבר יהיה בכלא. שוב. "שרון יותר מסוכן מפרס וביילין", הוא אומר בראיון ל-ynet, "אין לו ברקסים ובאיזשהו מקום זה גם טוב, כי הוא מרגיז יותר את האנשים ומאבד את הלגיטימיות שלו". הראיון שלפני הסערה.

 

נועם פדרמן, אתה מעריך שבמדינת ישראל יהיה רצח פוליטי נוסף?

 

"לפי מה שאני שומע מאנשים, זה לא עומד על הפרק. אבל לדעתי הרבה שרים נהנים לנפח לעצמם את האגו. וגם שרון, נוח לו. שרון הוא ראש משפחת הפשע, הוא מפיץ שמועות. לדוגמה, אני שולח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה לבדוק את חוקיות קבורת לילי שרון בחווה - והוא ישר מוציא הודעה לעיתונות, שהוא שכר חברה פרטית לשמור על הקבר. זה לא ניפוח? שמישהו יוציא אותה מהקבר? אני מעריך שרצח פוליטי לא יהיה".

 

מה כן יהיה?

 

"פה המרחב הוא מאוד גדול. בין רצח פוליטי לחוסר מעש, חוסר מעש של מועצת יש"ע למשל, שמחלקים פרחים, יש כל מיני התארגנויות".

 

כמו..?

 

"חסימות כבישים".

 

מה עוד?

 

"בעיקר הבאת אלפי אנשים לגוש קטיף. הופקו הלקחים מפינוי סיני. הלקח הוא שלא מנתבים את המאבק רק ליום הפינוי ורק באותו מקום, אלא משלבים. אני שומע מאנשים שהם מציעים רעיון, שביום מסוים תנועת הרכבות בארץ תשותק. יפגעו במסילות הרכבת. זה לא בעיה. פטיש 5 – בום בום טראח, ונגמר הסיפור".

 

תוכניות נוספות?

 

"השתלטות על משרדי ממשלה. לא ביריות. יש שני שומרים בכניסה, מגיעים 50 אנשים ופורצים – ונגמר הסיפור. דברים מהסוג הזה".

 

עוד משהו?

 

"עלה רעיון להשתלט על תחנות רדיו. לאו דווקא בירושלים, שהיא ממוגנת ושמורה, ללכת למקומות אחרים. כל זה חוקי ואין פה פסול".

 

וזה ביום פקודה או לפני?

 

"גם וגם. ההערכה היא שרוב הכוחות, צבא ומשטרה, יהיו בגוש קטיף, ואז זה אומר שבמקומות אחרים הכל יהיה פנוי. לגבי הר הבית, יש מצב לפרובוקציה של יהודים שיגיעו להר, יוציאו טליתות ויתפללו. המורה שלנו הוא אריק שרון. יש גם אפשרות להכניס לתוך ההר תמונה של חזיר. בנושא איומים – זה לא השיטה שלנו, כלב נובח לא נושך, זה כלל ידוע. הם ממציאים".

 

מה הולך לקרות בגוש קטיף?

 

"יש דיבורים. תושבי גוש קטיף הם לא אנשי יצהר, איתמר, חברון וגם לא בית אל וקריית משה. הם עוברים תהליך מסוים. אם זה יבשיל – נגיע להחלטות שיכולות לעצור פינוי, וזה אומר שלא מספיק רק להביא את האנשים לגוש קטיף".

 

אז מה הולך להיות פה?

 

"אנדרלמוסיה. לא תהיה הטעות שהייתה בסיני. אז המאבק היה רק שם, פה יהיה בכל הארץ".

 

אז מה שראינו עד היום זה רק הפרומו?

 

"זו רק ההתחלה, האווירה רק מתחממת. אני מסתובב ביהודה ושומרון, מזמינים אותי לישיבות ולכנסים, ואני מסביר מה צריך לעשות כשנעצרים ומה לעשות בחקירות. ואני מסביר את זה לאנשים שבעבר לא היו פעילים והיום הם פעילים, ורואים שהשטח מתחמם. חסימת הכבישים שהייתה ביום שני הייתה מתוזמנת לזמן אחיד. לא היה מדובר בקבוצה אחת, אלא במספר קבוצות שפעלו. חלקן בישיבות וחלקן באמצעות הודעות ב-SMS. מדובר באנשים מתוך הקו הירוק ומחוצה לו".

 

הראיון עם פדרמן נערך בתום דיון שהיה לו בבג"ץ, שעסק בבקשתו לבטל את מעצר הבית שבו הוא שוהה במהלך הלילה. אני שואלת את פדרמן למה כל המאמץ, אם בתקופה הקרובה יוצא נגדו צו מעצר מנהלי לכל היום. על כך משיב פדרמן "את טועה, לא יוצא נגדי צו מעצר מנהלי. עוד לפני ההתנתקות אני אשב בכלא".

 

האם לקראת תוכנית ההתנתקות אנחנו צפויים לראות פיגועים של יהודים בערבים?

 

(פדרמן מוציא מסמך שנטען בבג"ץ על ידי הפרקליטות, ובו נכתב כי הוא מעורב בפעילות טרור חמורה. ושותק)

 

ומה זה אומר?

 

(מחייך) "זו תשובתי. מעבר לכך אני לא ארחיב".

 

בימים האחרונים נשמעות טענות על איומים של הימין הקיצוני לבצע פיגוע בהר הבית. האיומים שנשמעים הם הכוונה לפגוע בהר, מהאוויר ומהקרקע. האם יש בסיס לדברים?

 

"הבסיס הוא עדויות של שחר דביר (ממחתרת בת עין – א.ו.) בשב"כ. הוא בזמנו אמר שיש תכנון לעשות פיגוע בהר הבית, הוא נקט בשמות שלי ושל אחרים שעומדים לעשות פיגוע בהר הבית. לאחר מכן הוא חזר בו בחלק מהדברים. עכשיו השב"כ בא ואומר שלמרות שהוא חזר בו זהו חלק מהאמת. אם את שואלת אותי מה באמת מסתתר מאחורי זה, לדעתי זה עניין של כסף, אילוצים תקציביים גם שלהם וגם של המשטרה, והם משתמשים בזה כמנוף לקבל כסף. זה הבסיס שלהם".

 

מה לגבי ההתארגנויות החדשות שמתעוררות בימים אלה נגד תוכנית ההתנתקות?

 

"כולנו יודעים שיש היום הרבה התארגנויות נגד תוכנית ההתנתקות. בעניין הר הבית, זה לא אומר שאף אחד לא חושב על זה. גם אני הייתי שמח אם לא היו מסגדים. אני לא מסתיר את זה. אני מקווה, בעזרת השם, שיום יבוא ואנחנו נוריד את המסגדים האלה. אני לא שמעתי על כוונה של מישהו ספציפי".

 

אתה מכיר את ההתארגנות "המכבים"?

 

"לא". (מחייך)

 

הם לקחו אחריות על מכתבי איום שנשלחו לחברי כנסת, והם טוענים כי הם עומדים מאחורי הסטיקר "שרון – לילי מחכה לך". הם "הבטיחו" לאיים על חברי כנסת נוספים.

 

"אני לא אתפלא אם השב"כ עומד מאחורי המכתבים. לגבי הסטיקר, אני יודע מי עומד מאחוריו".

 

אתה רואה תרחיש לפיו מתקרבים להתנתקות – ומישהו מחליט לעשות פיגוע נגד ערבים בהר הבית?

 

"תרחיש כזה, לפי מה שאני שומע, כיום - לא. אבל גם את יגאל עמיר לא הכרתי לפני".

 

כבל: שמזוז ימנע הפגיעה בביטחון המדינה

 

בתגובה לראיון עם אמר חבר הכנסת איתן כבל כי "אני רואה בדבריהם החמורים של פדרמן והימין הקיצוני פגיעה בביטחון המדינה וגורם עוין לדמוקרטיה בישראל. אני פונה ליועץ המשפטי לממשלה לבצע מעצרים מנהליים לכל אותם מטורפים ולמנוע את הפגיעה בביטחון המדינה והדמוקרטיה".

 

מ"שלום עכשיו" נמסר בתגובה לראיון עם פעיל הימין הקיצוני: "פדרמן הוא פצצה מתקתקת, ועל המדינה לנהוג באנשים כמוהו בשיא החומרה. הוא מייצג ארגון טרור יהודי שהוצא אל מחוץ לחוק ומבקש לאיים על הדמוקרטיה. אי פעולותו של היועץ המשפטי בעניין מכשירה את השרץ". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
פדרמן. "זוהי רק ההתחלה"
צילום: עמית שאבי
צילום: איי אף פי
הפגנת פעילי ימין. "מועצת יש"ע מחלקת פרחים"
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
שרון. "אין לו ברקסים"
צילום: איי אף פי
צילום: סבסטיאן שיינר
הר הבית. "יש מצב לפרובוקציה"
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים