שתף קטע נבחר

רבני יש"ע: לחוק "פינוי-פיצוי" אין תוקף

"קבלת חוק 'גירוש פיצוי' משמעותה שחוקי לגרש אזרחים במדינת ישראל מבתיהם תמורת פיצוי. אין לכך תוקף על פי תורתנו", אמרו בוועד רבני יש"ע. מועצת יש"ע: זה יום שחור לדמוקרטיה. הכנסת זנחה את דרכי הציונות וההתיישבות והפקירה את ביטחון ישראל. ח"כ יהלום (מפד"ל): "הכנסת קרעה קרע בלב האומה". ח"כ רן כהן (יחד): זה מהלך היסטורי שיקרב לשלום

"גם לאחר ההצבעה בכנסת, אין לכך תוקף על פי תורתנו" - כך הגיב הערב (יום ד') ועד רבני יש"ע על החלטת הכנסת, שקיבלה את חוק יישום תוכנית ההתנתקות ("פינוי-פיצוי").

 

אישור החוק, ברוב של 59 תומכים, 40 מתנגדים וחמישה נמנעים, מהווה למעשה את תחילתו של תהליך ההתנתקות. ראש הממשלה, אריאל שרון, היה חבר הכנסת היחיד שנותר במליאה מתחילת ההצבעות על ההסתייגויות בשעה 14:00 ועד לאישור החוק, כמעט שש שעות אחרי. הכנסת דחתה את ההסתייגות של ח"כ מיכאל איתן לדחיית יישום החוק ב-21 יום כדי לגבש רוב למשאל עם.

 

בהודעת ועד רבני יש"ע נאמר כי "קבלת חוק 'גירוש פיצוי', משמעותה שחוקי לגרש אזרחים במדינת ישראל מבתיהם תמורת פיצוי. הדבר יהווה בסיס חוקי לגירוש ערבים". גם מועצת יש"ע גינתה את אישור חוק בלשון חריפה. "ממשלה זו תיזכר לדראון עולם על אישור טרנספר ליהודים".

 

לדברי גורמים במועצה, "הכנסת זנחה את דרכי הציונות וההתיישבות, והפקירה את ביטחון ישראל לטובת תוכנית של בריחה והתקפלות. זהו יום שחור לדמוקרטיה". במועצה הבהירו כי מאבקם הבלתי מתפשר יימשך במלוא העוז. מנהיגי מועצת יש"ע קרעו מוקדם יותר את נוסח החוק מול הכנסת (בתמונה למעלה).

 

ובינתיים בכנסת הרוחות סוערות לא פחות. יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ צבי הנדל, הגיב: "למרות שחוק הגירוש והגזל עבר, אני משוכנע שהתוכנית לא תמומש ושגוש קטיף לא ייעקר. גם אם ההחלטה תתעכב, ההכרעה תחזור לעם ויוכח שרובו מתנגד לתוכנית שמפקירה את ביטחון המדינה".

 

ח"כ שאול יהלום (מפד"ל): "זהו יום שחור לעם ישראל. הכנסת קרעה קרע בלב האומה, שספק אם יאוחה אי פעם. פינוי ישובים ללא תמורה מדינית הוא זריקת מוטיבציה למחבלים".

 

ח"כ מיכאל איתן (ליכוד): "מרגע קבלת החוק משתנים כללי המשחק בכל הקשור להתנגדות לביצועה של תוכנית ההתנגדות. מרגע שהתוכנית מגולמת בדבר חוק, כל אזרח יכול לבקר אותה, אבל הוא חייב לציית לה".

 

והיו שראו בחוק החדש הזדמנות. ח"כ רן כהן (יחד): "העברת חוק פינוי פיצוי היא מהלך היסטורי שיקרב לשלום בין אחים, ולשלום בין עמים. עתה על המתנחלים להבין ולהפנים שזהו רצון העם ולהתחיל לשתף פעולה עם מהלכי הפינוי על מנת למנוע אלימות מיותרת".

 

ח"כ רומן ברונפמן (יחד): "זהו צעד דרמטי ביישום ההתנתקות. הכנסת והעם אמרו 'לא' למשאל העם, ועתה כל הדיבורים על משאל עם הם בגדר סחטנות פוליטית זולה".

 

מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר בתגובה כי "ההצבעה בכנסת היא תחילתו של תהליך פינוי כל ההתנחלויות מהשטחים וקביעת גבולות קבע למדינת ישראל".

 

לדבריו, "על הממשלה להפסיק להפלות בין מתנחלים ולהחיל את חוק פינוי פיצוי על כלל המתנחלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון התמיד בהצבעות
צילום: איי אף פי
צילום: עופר מאיר
"יום שחור לעם ישראל". ח"כ יהלום
צילום: עופר מאיר
צילום: ג'רמי פלדמן
"מהלך היסטורי". ח"כ רן כהן
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים