שתף קטע נבחר

מתברר: החיסון לפוליו בטיפות-מסוכן. יוחלף בזריקה

תינוקות שנולדו מינואר השנה לא יקבלו עוד את החיסון הניתן בטיפות לפה. הסיבה: חשש שהחיסון בטיפות, המכיל נגיף חי מוחלש, יגרום להתפרצות המחלה

אחרי יותר מ-40 שנות שימוש החליט משרד הבריאות לבטל את חיסון הפוליו ( שיתוק ילדים ) הניתן בטיפות לפה. כל תינוק שנולד מאז תחילת השנה הנוכחית יחוסן ארבע פעמים נגד המחלה באמצעות זריקות בלבד. הסיבה: חשש שהחיסון הניתן בטיפות עלול לגרום להתפרצות המחלה אצל מי שחוסן נגדה.

 

החיסון נגד פוליו עבר בישראל כמה גלגולים. החל משנת 1957 הוא ניתן בזריקה. אולם לאורך השנים התברר כי יעילותה אינה מספקת, וכי החיסון צימצם אומנם את תפוצת המחלה בארץ, אולם לא מנע אותה כליל.

 

בשנת 1962 החליף את החיסון הניתן בזריקה חיסון חדש הניתן בטיפות דרך הפה. אולם לאחר התפרצות הפוליו בישראל בשנת 1988 הוחלט להחזיר שוב לשימוש את הזריקה בגרסה חדשה ויעילה יותר. מאז מקבל כל תינוק שנולד בארץ את החיסון בשתי השיטות: בזריקה ובטיפות. השימוש בחיסון המשולב הכחיד את המחלה בישראל, ומאז לא נרשם מקרה נוסף.

 

ההבדל בין שני סוגי החיסונים מהותי: בעוד החיסון הניתן בזריקה מכיל את הנגיף הגורם למחלה בצורה מומתת, הטיפות מכילות נגיף חי שהוחלש מאוד, אך עלול במקרים נדירים לגרום להופעת המחלה. מסיבה זו הפסיקו בשנים האחרונות רוב מדינות העולם המערבי, ובראשן ארה"ב, את השימוש בחיסון החי. ארגון הבריאות העולמי אף המליץ להשתמש בזריקה בלבד במדינות שבהן נעלמה המחלה.

 

מאחר שישראל הוכרזה רשמית לפני שלוש שנים כמדינה נקייה מפוליו, החליט משרד הבריאות לאחרונה לאמץ את המלצות הארגון וקבע כי לא ייעשה עוד שימוש בחיסון הניתן בטיפות. תינוקות שנולדו מחודש ינואר 2005 ואילך יחוסנו בתרכיב המומת הניתן בזריקה בלבד. החיסון נגד המחלה יינתן בגילאי חודשיים, ארבעה חודשים, שישה חודשים, ומנת דחף תינתן בגיל שנה. ילדים בגיל בית-הספר, האמורים אף הם לקבל את החיסון, יקבלו אותו השנה עדיין בצורת טיפות, אולם החל משנת הלימודים הבאה יקבלו גם הם זריקה נוספת במקום טיפות.

 

סקר שנערך לאחרונה בקרב מאות ילדים מאזור הצפון והמרכז שחוסנו נגד המחלה בשתי השיטות גילה כי אין הבדל משמעותי במידת החסינות שיצרו שתי השיטות. החיסון דרך הפה יישמר בישראל למקרה הצורך. ממשרד הבריאות נמסר אתמול כי ילדים שחוסנו בשיטה שהונהגה עד היום מוגנים היטב מפני המחלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
חיסון דרך הפה. יישמר למקרה הצורך
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים