שתף קטע נבחר

שרון הסכים: ועדת שרים תמצא פתרונות למפונים

ראש הממשלה רצה שהקבינט יהיה אחראי למציאת פתרונות דיור למפוני גוש קטיף, אבל שרי העבודה התנגדו ובסופו של דבר הוקמה ועדת שרים בראשותו. הוחלט על פרוצדורות שיאפשרו לקצר את פרק הזמן להתקשרות עם ספקים, ולוותר על מכרזים במקרים מסוימים. שרון הכחיש באופן נחרץ את הפרסומים בתקשורת אודות תוכנית "התנתקות שנייה"

יישום ההתנתקות להילוך גבוה. בתום דיון סוער, החליטה הממשלה הבוקר (יום א') להקים ועדת שרים מיוחדת, "לענייני התיישבות חלוצית", שתעסוק במציאת פתרונות הדיור עבור מפוני ההתנתקות, ותדון לעומק ב"תוכנית ניצנים". זאת, בניגוד להצעת שרון, שביקש להעביר את הסמכויות בנושא לקבינט המדיני ביטחוני. שרי העבודה, לעומתו, התנגדו להענקת סמכויות נוספות לקבינט, ודרשו הקמת ועדת שרים מצומצמת.

 

 

שר הבינוי והשיכון, יצחק הרצוג (עבודה) הגיש מסמך המתנגד להעברת הסמכויות לקבינט המדיני-ביטחוני. הרצוג טען כי משרד הבינוי והשיכון לא מיוצג בקבינט, אולם יש לו תפקיד בהתנתקות. הקמת ועדת השרים נועדה לייעל ולזרז את תהליכי העבודה הקשורים בפינויי היישובים ברצועת עזה וצפון השומרון ומתן חלופות התיישבותיות

שונות. בראש הוועדה יעמוד שרון, וחברים בה יהיו השרים שמעון פרס, ציפי לבני, אופיר פינס, יצחק הרצוג, שלום שמחון, ישראל כץ ואהוד אולמרט.

 

ההחלטה הראשונה שקיבלה ועדת השרים המיוחדת שהוקמה היום היא שמשרד הבינוי והשיכון יוכל, בכפוף לאישורו של היועץ מזוז, להתקשר לצורך הוצאות פיתוח ותשתיות בחמישה יישובים (כרמיה, מבקיעים, בת הדר, אור הנר וזיקים). המשרד יוכל להתחיל לעבוד ביישובים אלה כדי להניח תשתיות עבור דיור חלופי זמני למפונים. מדובר בהוצאות של כ-130 אלף שקל לפיתוח של כל יחידת דיור.

 

בתוך כך נודע, כי ועדת המנכ"לים הממשלתיים, בראשותו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, תשמש ככגוף המתאם והמקדם את יישום תוכנית ההתנתקות בתחום האזרחי. ועדת המנכ"לים תבחן היתכנות של הקמת אתרים המיועדים להתיישבות קהילתית או עירונית עבור מתיישבי חבל עזה וצפון השומרון, ותמליץ את המלצותיה לחברי ועדת השרים המיוחדת לעניין יישום תוכנית ההתנתקות.

 

על פי ההחלטה, כל משרד ממשלתי הנוטל חלק ביישום תוכנית ההתנתקות, ימנה עובד בכיר כאחראי על היערכות המשרד לקראת יישום התוכנית, וכל נציגי המשרדים יעבדו בתיאום מלא.

 

בנוסף, נקבע כי בכפוף לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, הוגדרו המקרים בהם ראוי ונחוץ לעשות שימוש בסעיפי פטור ממכרז בתקנות חובת המכרזים בכל הנוגע להתקשרויות הנדרשות בדחיפות לשם ביצוע תוכנית ההתנתקות. בכך, יקוצרו באופן משמעותי פרקי הזמן הדרושים לשם התקשרויות בין הממשלה וספקים שונים.

 

כמו כן, מועצת מקרקעי ישראל תגדיר באלו מקרים יינתן פטור ממכרז לביצוע עסקאות במקרקעין עם מתיישבי חבל עזה וצפון השומרון. כללים אלו יאפשרו הקצאה מיידית של מקרקעין לטובת המתיישבים.

 

שר הפנים פינס אמר בישיבת הממשלה כי הוא מתנגד להגדלת הפיצויים שיוענקו למתנחלי גוש קטיף שיפונו מבתיהם. פינס טען  כי במקום להגדיל פיצויים, צריכה הממשלה להתדיין ישירות עם המתיישבים כדי למצוא להם פתרונות דיור. 

 

בתחילת הישיבה אמר שרון לשרים, שהשבוע ייצא לארה"ב מנכ"ל משרד האוצר, יוסי בכר, כדי להתחיל ולדון עם הגורמים המקצועיים על מימוש הסיוע האמריקני להתנתקות.

 

שרון: לא תהיה התנתקות ב'

 

בפתח הישיבה סקר שרון בפני השרים את תוצאות הנסיעה שלו לארה"ב והכחיש בקולו ובאופן נחרץ את הפרסומים אודות תוכנית "התנתקות שנייה".   

 

שרון הוסיף כי "אני רוצה להתייחס לפרסומים בסוף השבוע בתקשורת הישראלית, לפיהם אחרי תוכנית ההתנתקות מתכוונת ישראל ליישם תוכנית התנתקות נוספת ביהודה ושומרון", אמר שרון, "אני רוצה להכחיש פרסומים אלה. אני רוצה להדגיש שהנושא אפילו לא הוזכר בפגישותיי בארה"ב".

 

"הבהרתי לנשיא כי עמדת ישראל היא שהתוכנית המדינית היחידה הקיימת היא מפת הדרכים", אמר שרון, "לאחר שיתמלאו התנאים ליישומה, ובראשם מלחמה אמיתית של הפלסטינים בטרור, פירוק תשתיותיו וביצוע רפורמות מקיפות - רק אז יהיה ניתן להתקדם במפת הדרכים. סוגיות הסדר הקבע יידונו רק בשלב השלישי שלה".

 

ראש הממשלה הוסיף, כי הוא התרשם שעמדת ארה"ב בנושאים אלה לא השתנתה. לדבריו, בנושא ההתנחלויות, "חזרו האמריקנים על עמדתם המסורתית של ארה"ב מאז תחילת מפעל ההתיישבות".

 

לבני: ניצנים היא לא שמורת טבע

 

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה בישיבה כי "מחויבותנו כממשלה הינה לספק התיישבות חליפית, שתשיב ככל הניתן את מצב המתיישבים לקדמותו, הן מבחינת אורח חייהם והן בצורך במעבר כקהילה אחת למקום אחר".

 

לבני תקפה את השר לאיכות הסביבה, שלום שמחון, המתנגד ליישוב המתנחלים באזור ניצנים, ואמרה כי "טקסטים כגון 'כסף תמורת שקט' גורמים נזק ומחזקים את אלו המתנגדים לכל דיאלוג בממשלה". לבני הוסיפה כי ביקרה בניצנים ועל פי התרשמותה, "אין מדובר שם בחולות או בשמורות טבע, אלא במקומות שחלקם אפילו מיועדים לבנייה עתידית.

  

על ביקורו בארה"ב אמר שרון לשרים, שמטרותיו היו לחזק את הקשר המיוחד הקיים בין שתי המדינות, להביע תמיכה אמריקנית חד משמעית בתוכנית ההתנתקות והזדהות עם ממשלת ישראל על הקשיים הרבים שישראל נתקלת בהם ביישום ההתנתקות, ולחזק את ההבנות בכמה סוגיות אסטרטגיות.

 

לדבריו, "בכל פגישותיי חשתי בידידות הולכת וגדלה לישראל, וסולידריות לצעדים שאנו עושים. הביקור מהווה אבן דרך ביחסים המיוחדים המיוחדים בינינו ובין ארצות הברית".

 

אושר שחרור האסירים הירדנים

 

בהמשך הישיבה, אישרה הממשלה פה אחד את שיחרורם של 9 אסירים ירדנים הכלואים בישראל. מדובר באסירים "ללא דם על הידיים": הירדנים ביקשו לשחרר 18 אסירים, מתוכם שמונה אסירים עם "דם על הידיים". אסיר אחד ללא "דם על הידיים" לא ישוחרר, כיוון שהעבירות בהן הואשם חמורות יותר ביחס לחבריו, והוא ריצה עד כה תקופת מאסר קצרה.

 

שר החוץ, סילבן שלום, שוחח מוקדם היותר היום עם עמיתו הירדני, פארוק קסראווי, ועדכן אותו על שחרורם של תשעת האסירים הירדנים מישראל. כמו כן, בירך שלום את השר הירדני על כניסתו לתפקיד.

 

כמו כן, אישרה הממשלה פה אחד הקמת ועדת שרים בראשות שר החוץ, סילבן שלום, ובהשתתפות שרי המשפטים, הפנים וביטחון הפנים, שתדון בסוגיית כ-70 אלף השוהים הבלתי חוקיים מירדן בישראל.

  

מתנחלי גוש קטיף דחו הפגישה עם שרון

 

נציגי המתנחלים מגוש קטיף, שהיו אמורים להיפגש היום עם ראש הממשלה, אריאל שרון, דחו את הפגישה לסוף השבוע. מדובר ב-12 הנציגים שנפגשו לפני כשבועיים עם שרון על רקע תוכנית ההתנתקות. ההחלטה לדחות את פגישתם עם ראש הממשלה לסוף השבוע נעשתה

לדברי יואב אלול, מזכיר ההתנחלות גדיד שבגוש קטיף, "על מנת לאפשר להגיע לדברים יותר ממשיים במהלך השבוע".

 

הממשלה גם היתה אמורה לדון ולאשר את ההצעה להקמת פארק איילון, שאמור להיות הפארק המטרופוליני הגדול בגוש דן, אולם הדיון נדחה לישיבתה הבאה של הממשלה. 


פורסם לראשונה 17/04/2005 09:40

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון ואולמרט בישיבה היום
צילום: איי פי
צילום: סבסטיאן שיינר
לבני. ניצנים היא לא שמורת טבע
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אתר הכנסת
פינס. מתנגד להגדלת הפיצויים
צילום: אתר הכנסת
צילום: מיכאל קרמר
הרצוג. לא לקבינט
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים