שתף קטע נבחר

רעש פוגם בתפקוד המוחי של ילדים

חוקרים באירופה מצאו כי רעש מטוסים פגע בתפקוד השכלי של ילדים בבתי ספר הסמוכים לשדות תעופה

מחקר אירופאי רחב היקף מצא כי רעש מטוסים פוגם ביכולת הקריאה והתפתחות הזיכרון של ילדים. על המחקר החדש דיווח כתב העת הרפואי the Lancet בגליון יוני.

 

המחקר כלל 3,000 ילדים בגילאי 9 עד 10 מבריטניה, הולנד וספרד, שלמדו ב-89 בתי ספר יסודיים הממוקמים ליד שדות תעופה ראשיים. בתי הספר נבחרו לפי מידת החשיפה לרעש. החוקרים העבירו בכל הכיתות שאלונים ומבחנים שונים. הורי התלמידים נתבקשו למלא שאלונים שכללו מידע על המצב הסוציואקונומי, ההשכלה והמוצא.

 

החוקרים מצאו כי עליה של 5 דציבלים ברעש, גרמה לעיכוב בהתפתחות הקריאה של עד חודשיים, בקרב תלמידים בבתי ספר הסמוכים לשדה התעופה הית'רואו בלונדון, ולעיכוב של חודש בהתפתחות הקריאה אצל תלמידים הלומדים סמוך לשדה התעופה סחיפהול באמסטרדם.

 

בהמשך המחקר עוד נמצא כי חשיפה לרעש המטוסים סמוך לשדות התעופה גרם גם לעיכוב ביכולת הקריאה. החוקרים גם מצאו קשר בין רעש שדות התעופה לבין עיכוב ביכולת הזיכרון החזותי.

 

"חשיפה כרונית לרעש סביבתי, במיוחד ממטוסים, מעכבת את התפקוד השכלי של ילדים", סיכמו החוקרים, "העיכוב היה בולט במיוחד ביכולת הקריאה והבנת הנקרא". החוקרים המליצו כי יש לתכנן בקפידה את מיקומו של בית הספר לפני בנייתו, כך שיהיה רחוק ככל האפשר ממקור רעש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
טרמינל. איי לאב יו?
צילום: איי אף פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים