שתף קטע נבחר

מחקר קובע: "ויטמינים לא עוזרים למבוגרים"

מחקר חדש מגלה כי נטילת ויטמינים ותוספי תזונה אינה מפחיתה את הסיכון ללקות בדלקות וזיהומים אצל אנשים מבוגרים

נטילת ויטמינים ותוספי תזונה לא מונעת זיהומים במערכת הנשימה, העיכול, העור וזיהומים אחרים השכיחים אצל אנשים בגיל המבוגר, כך מגלים חוקרים מאוניברסיטת אברדין שבסקוטלנד. על המחקר דיווח כתב העת BMJ בגליונו האחרון.

 

על פי ההערכות, כ-10 אחוז מהאנשים בגילאי 70 ומעלה נוטלים מידי יום ויטמינים ותוספי תזונה, בשל תזונה לקויה הפוגעת בתפקוד מערכת החיסון. במחקר הנוכחי נבדקו 900 מתנדבים בגילאי 65 ומעלה. מחציתם טופלו במולטיוויטמינים ותחליפי תזונה והשאר קיבלו תרופות פלצבו שאינן מכילות כל חומר פעיל.

 

החוקרים בדקו את מספר האישפוזים של הנבדקים, כמו גם את כמות הטיפולים האנטיביוטיים שקיבלו. לאחר מעקב של שנה, מצאו החוקרים כי לנבדקים שנטלו ויטמינים ותוספי תזונה היה אותו שיעור זיהומים ודלקות כמו של המשתתפים בקבוצת הבקורת.

 

"לא מצאנו כל השפעה של תוספי התזונה והוויטמינים על הסיכוי ללקות בזיהומים", הסבירה ד"ר אליסון אבנל, ראש צוות החוקרים. עם זאת הסבירה אבנל כי המחקר בדק רק השפעה על זיהומים, וכי ייתכן שלוויטמינים השפעות מועילות בתחומים רפואיים אחרים.

 

 

"אנשים קשישים נוטים לשכיחות גבוהה יותר של זיהומים מסיבה שאיננה תמיד ברורה", מסביר ד"ר אמיתי אלקיים, מומחה בכיר לרפואה פנימית מהמרכז הרפואי שיבא, "מחקרים קודמים בנושא שללו בדרך כלל את האפשרות שמדובר בחסר בוויטמינים. קשישים פעילים, עם מצב תזונתי סביר ככל הנראה אינם זקוקים לתוספת של ויטמינים, ודאי לא בהיבט של מניעת זיהומים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
ויטמינים. לא מפחיתים את הסיכון לזיהומים
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים