שתף קטע נבחר

ארה"ב שוקלת לציין אזהרת "סכנה סרטן" על צ'יפס

הפרקליט הראשי במדינת קליפורניה תובע להוסיף אזהרה על כל אריזות הצ'יפס בדבר סכנת הסרטן הטמונה באכילת המוצר. זאת בעקבות פרסום המחקר שקשר בין צריכת צ'יפס בקרב ילדות לבין סיכון מוגבר ללקות בסרטן בגיל מבוגר

הסיגריות לא לבד: הפרקליט הראשי של מדינת קליפורניה בארה"ב הגיש תביעה ראשונה מסוגה, שתחייב את חברות המזון המהיר ובהן מקדונלד'ס, ברגר קינג ו-KFC להוסיף אזהרה בדבר סכנת סרטן על אריזות הצ'יפס שהן מוכרות.

 

בשבוע שעבר דיווח כתב העת "Cancer" כי ילדות שצורכות צ'יפס בתדירות גבוהה נמצאות בסיכון גבוה ללקות בסרטן השד בבגרותן. במחקר השתתפו 582 אחיות בתי-חולים, אל מול 1,569 נשים בריאות. החוקרים בדקו את תפריטי התזונה של הנשים, ובמקביל נשאלו אמהותיהן של הנחקרות האם הן צרכו צ'יפס בילדותן, ובאיזו תדירות.

 

מהמחקר עלה כי אלה שצרכו צ'יפס מדי שבוע, היו בסיכון גבוה ב-27% ללקות בסרטן שד משאר האוכלוסיה. עם זאת הסבירו החוקרים, כי מאחר שהמחקר מתבסס על נתונים שמסרו אמהות הנחקרות, יידרשו מחקרים נוספים כדי לאמת את התוצאות.

 

לדברי פרקליט קליפורניה ביל לוקייר, חברות המזון עוברות על חוקי מדינת קליפורניה, המחייבים להזהיר את הצרכן כאשר הוא נחשף לחומרים קרצינוגניים (מעוררי סרטן – א.ג.). "אני לא אומר לאנשים להפסיק לאכול צ'יפס", הסביר לוקייר, "אבל אני וכל הצרכנים זכאים לקבל את כל המידע על

המזון שאנחנו אוכלים".

 

החומר המסרטן המשוער שבצ'יפס הוא אקרילאמיד. הוא מצוי גם בדגני בוקר, לחמים, זיתים, אספרגוס וגם קפה, אולם לוקייר מבקש לחייב להזהיר אך ורק מפני הצ'יפס. זאת בעקבות מחקר שפורסם בשנת 2002 שגילה שיירים של החומר בתפוחי-אדמה שבושלו בטמפרטורות גבוהות.

 

מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, עדיין בודק האם אקרילאמיד מעודד התפתחות של גידולים סרטניים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה מה שנראה בקרוב? אילוסטרציה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים