שתף קטע נבחר

בעקבות ההסכם עם "סאן": מה רוצה גוגל?

השותפות האסטרטגית החדשה עם סאן, אשר רוב פרטיה והשלכותיה עדיין אינם ידועים, רק הגבירה את חרושת השמועות בנוגע למהלכיה של גוגל. האם היא בונה פלטפורמה של שירותי רשת שיקראו תגר על ההגמוניה של מיקרוסופט בתחום המיחשוב? דבר אחד ברור: גוגל לא מתכוונת לעצור

תוך שבע שנים בלבד, גוגל הפכה ממנוע חיפוש צנוע לתמנון טכנולוגי המצמיח, כך נראה, זרוע חדשה וארוכה מדי שבוע. במסגרת המהלך המפתיע האחרון הודיעה החברה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם "סאן מיקרוסיסטמס", מפתחת טכנולוגיית הג'אווה, חבילת היישומים המשרדיים "סטאר אופיס" ו"אופן אופיס", כמו גם מערכת ההפעלה "סולאריס".

 

בעוד שתי החברות הסכימו לחשוף בשלב זה רק מרכיב מעשי אחד מתוך ההסכם - לאפשר לכל מי שמוריד את תוכנת ה-JVM של סאן לקבל גם את סרגל הכלים של גוגל ולהציע להורדה את ישום הג'אווה לכל מורידי סרגל הכלים של גוגל - איש אינו משלה עצמו כי שיתוף הפעולה יסתכם בכך.

 

גוגל, המחזיקה בקופתה כ-7.1 מיליארד דולרים, פועלת במקביל במספר רב של ערוצים, ושם המשחק הנוכחי הוא לנחש מה תהיה ההכרזה הבאה שלה. מערכת הפעלה חדשה? אולי דפדפן? ענקי אינטרנט ותוכנה כמו יאהו! ומיקרוסופט אינם היחידים שעוקבים אחר מהלכיה. גם תאגידי מדיה ותקשורת מתבוננים מקרוב, לאחר שהפנימו כי החברה עלולה להתחרות גם בהם.

 

מטרות עמומות

 

אז מה רוצה גוגל? מספר ההשערות מצוי ביחס הפוך לתשובות. האם גוגל מרכיבה פלטפורמה טכנולוגית מקוונת שתנסה לערער את ההגמוניה של מיקרוסופט בתחום המיחשוב האישי? האם היא מתכוונת לבנות רשת אלחוטית שתספק גישה חינם לאינטרנט - בשלב ראשון בארה"ב?

 

המטרות ארוכות הטווח של החברה נותרו עמומות. האם החברה מיישמת תוכנית שאפתנית שתשנה לבסוף את הדרך בה אנשים עובדים, מתקשרים, קונים, קוראים או אף צופים בטלוויזיה?

 

ראשי החברה, לארי פייג' וסרגיי ברין, לא נרתעו בעבר מהצהרות יומרניות בנוסח "מטרתנו היא לארגן מחדש את המידע בעולם ולהופכו לנגיש וליעיל יותר". ואולי השאיפות של גוגל הן מעט פחות נאצלות וכל השירותים של החברה, ללא יוצא מן הכלל, נועדו להגדיל את הכנסותיה מפרסום, שמהווה את עיקר הכנסותיה היום?

 

כל המומחים מסכימים בעניין אחד: "גוגל רוצה להגיע לכל מקום בו נמצאים אנשים", אומר דני סאליבן, עורך הניוזלטר Search Engine Watch, שעוקב מקרוב אחר החברה בשנים האחרונות.

 

אפקט רורשאך של גוגל

 

מנכ"ל גוגל, אריק שמידט, המקבל את ההחלטות העיקריות בשיתוף עם פייג' וברין, לא מתכוון לחשוף כעת את הסודות. "אנשים שאינם נמצאים בתוך החברה לא יכולים לדעת מה אנו מתכננים באמת", אמר שמידט לאחרונה.

 

ג'ון בטל, שפירסם לאחרונה ספר בנושא גוגל והשפעתה, סבור כי הילת המסתורית מעל החברה הפכה למעין כתמי דיו בנוסח רורשאך - הלובשים צורה בעיני המתבונן - בהתאם לתקוותיו וחששותיו. "כאשר אנו חוזים בחברה חדשה ומרשימה המגדירה מחדש את תעשיית הטכנולוגיה, אנו נוטים לחשוש מפניה, בגלל כל הדברים הרעים שהיא עלולה לעשות, בניגוד לכל פרופורציה, או לצפות ממנה לגדולות ולנצורות, בהיקף גדול בהרבה מכפי שהיא יכולה לספק", הוא מסביר.

 

חלק מההשערות בדבר כוונותיה של גוגל כבר התגלו בעבר כמשוללות יסוד. למשל, בשנה שעברה נפוצה שמועה כי החברה מתכוונת להשיק דפדפן אינטרנט משלה. שמידט הכחיש את העניין, אם כי לא באופן גורף.

 

יעדים לא צנועים

 

יהיו היעדים של גוגל אשר יהיו, הם אינם צנועים. החברה הבהירה זאת היטב בחודש שעבר כשהכריזה על כוונתה לבנות קמפוס חדש על שטח של 90 דונם, במרחק של מספר קילומטרים מהמנהלה של החברה במחוז סנטה קלרה בקליפורניה, המשתרעת על שטח של כ-82 דונם ומכונה "גוגלפלקס".

 

גוגל תזדקק לקמפוס החדש כדי להעסיק אלפי עובדים חדשים, שיתווספו על 4,200 עובדי החברה כיום. על אף צמיחתה המואצת, גוגל נותרה ננסית ביחס למיקרוסופט, המעסיקה 61,000 עובדים ומחזיקה בקופת מזומנים של כמעט 38 מיליארד דולרים.

 

עם זאת, אין חברה המדאיגה את מיקרוסופט כמו גוגל, ולא רק מפני שהאחרונה מפתה עובדים מוכשרים של מיקרוסופט לערוק לשורותיה. בין "העריקים" האחרונים נמנים ד"ר קאי פו לי - שנתבע על ידי מיקרוסופט לאחר שעבר לגוגל כדי לעמוד בראש מרכז מחקר של החברה בסין - ומארק לוקובסקי, אחד מעמודי התווך של מערכת ההפעלה Windows.  

 

מנכ"ל החברה, סטיב באלמר, נשבע "לחסל את גוגל", על פי עדות בשבועה של לוקובסקי, שניתנה במסגרת התביעה בעניינו של לי. באלמר טען בתגובה כי התיאור של לוקובסקי הוא "הגזמה פראית".

 

המהלכים העיקריים של גוגל

 

הנה סיכום של הפעילויות החשובות בהן נקטה גוגל עד כה לקראת ההתמודדות החזיתית עם מיקרוסופט:

 

  • גוגל השיקה מיזם של המרת נכסי צאן ברזל של הספרות המערבית מספרים מודפסים לפורמט דיגיטלי, כך שיהיו ניתנים לקריאה ולחיפוש ברשת. המפעל נתקל בהתנגדות של חברות ההוצאה לאור, החוששות כי גוגל לא תוכל למנוע הפרת זכויות היוצרים שלהן ברשת.

 

  • גוגל חשפה את שירות המסרים המידיים Google Talk, הכולל גם יכולות דיבור בטלפון באמצעות האינטרנט (VoIP).

 

  • החברה מעורבת בהפעלת מספר נקודות חמות באיזור סיליקון וואלי. ההערכות מדברות על רשת אלחוטית שתיפרש בכל ארה"ב ותאפשר לגולשים להתחבר לרשת חינם, כאשר גוגל תממן את השירות באמצעות פרסומות.

 

  • לגוגל יומרות בתחום המסחר האלקטרוני: אישרה כי היא מפתחת מערכת תשלומים מקוונת המתחרה ב-PayPal, ומקלה על גולשים לשלם עבור מוצרים ושירותים ברשת.

 

  • האם גוגל תהפוך לערוץ שידור ברשת? החברה החלה להקליט תוכניות טלוויזיה וסרטי וידאו ששודרו בארה"ב, מתוך כוונה להציע אותם לצפייה לגולשים לאחר שייפתרו סוגיות זכויות היוצרים עם תאגידי המדיה. לאחרונה הכריזה גוגל על שידור תוכנית טלוויזיה ראשונה באמצעות שירות Google Video.

 

  • החברה גייסה 5.3 מיליארד דולר, בשני תהליכים נפרדים של הנפקת מניות, אשר סיפקו לה את היכולת הכלכלית לבצע רכישה של חברה גדולה או להשיק פרויקטים שאפתניים אחרים. האנליסטית לורן ריץ' פיין ממריל לינץ' סבורה כי גוגל עשויה להשתמש בכסף כדי לקנות חלק משותפתה העסקית הגדולה - אמריקה און ליין, ובכך לסכל את כוונתה של מיקרוסופט לכונן ברית עם ספקית האינטרנט הגדולה. גוגל סירבה לאשר או להכחיש כוונה זו.

 

"היעד הסופי: Windows"

 

מאז 2003, גוגל השיקה מערך של תוכנות ושירותים שעשויים להתגבש לבסוף לכדי איום ממשי על יישומי אופיס של מיקרוסופט, סבור סטיבן ארנולד, שהשלים לאחרונה כתיבה של ספר אלקטרוני בשם " The Google Legacy" ("המורשת של גוגל"), הבוחן את השאיפות האמיתיות של החברה.

 

לאחר שבחן את פרטי הפטנטים שביקשה גוגל לרשום בשנתיים האחרונות, ארנולד משוכנע כי החברה מתכננת לבנות ארכיטקטורת מיחשוב מורכבת, שתהפוך את החברה לספקית של מערכת הפעלה מקוונת שתתחרה ב-Windows על גבי הרשת. "יש להם את התשתית הדרושה לאתגר חברה בסדר הגודל של מיקרוסופט", קובע ארנולד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ברין ופייג'. לא הסתירו את היומרה
צילום: איי אף פי
מומלצים