שתף קטע נבחר

איום אסטרטגי על מיקרוסופט: גוגל וסאן יתחרו באופיס

שתי החברות התחייבו לקדם זו את המוצרים של זו; עשויות להפיץ ביחד גירסה של חבילת אופן אופיס המותאמת להפצה באמצעות הרשת; גוגל תציע להורדה את טכנולוגיית הג'אווה לכל מי שיוריד את סרגל הכלים שלה; סאן תספק את סרגל הכלים של גוגל לכל מורידי תוכנת ה-JVM שלה

גוגל הולכת צעד נוסף קדימה בדרך לעימות כולל עם מיקרוסופט על הובלה בעולם המחשבים. הערב (ג') מכריזה החברה כי בכוונתה לשתף פעולה עם חברת סאן מיקרוסיסטמס, צעד שמשמעתו עשויה להיות הפצת יישומים משרדיים שיתחרו ב-Office של מיקרוסופט.

 

המטרות ארוכות הטווח של שיתוף הפעולה – כמו גם הסכמת שתי החברות להפיץ זו את התוכנה של זו – עדיין לא פורטו. בהסכם, שפרטיו הכספיים לא נחשפו, מתחייבות שתי החברות "לבחון אפשרויות לקדם ולהרחיב את הטכנולוגיות של סאן" ותאפשר להקל על משתמשי PC להריץ יישומים המבוססים על שפת התכנות ג'אווה. תוכנות אלה עשויות לכלול יישומים המתחרים ל-Office של מיקרוסופט, אחת ממקורות ההכנסה העיקריים של החברה (השני הוא מערכת ההפעלה Windows).

 

סאן וגוגל הסכימו למסור בשלב זה, כי ההסכם יאפשר לגולשים שהורידו את תוכנת הג'אווה של סאן, הנדרשת להרצת מגוון יישומי רשת, לקבל גם את סרגל הכלים של גוגל. יש לציין, כי באתרי האינטרנט של גוגל מבקרים מדי חודש 78 מיליון גולשים, ולכן, ההסכם עשוי לשפר מאוד את התפוצה של ג'אווה. במקביל, גולשים שיורידו את סרגל הכלים, המאפשר לבצע חיפושים בגוגל בכל עת במהלך הגלישה, וכולל גם חוסם פרסומות ואפשרויות נוספות – יוכלו לקבל גם את תוכנת ה-JVM של סאן.

  

המרוויחה העיקרית - אופן אופיס

 

חבילת היישומים שמעמדה עשוי להשתדרג: ממתחרה עיקשת אך שולית של Office לאיום אסטרטגי על מיקרוסופט היא Open Office, חבילת היישומים הפתוחה המבוססת על טכנולוגיית Star Office של סאן. חבילת היישומים כוללת מעבד תמלילים, תוכנת גיליונות אלקטרוניים, תוכנת מצגות ומסדי נתונים, וזמינה גם בגירסה עברית.

 

"שיתוף הפעולה עם גוגל יהפוך את הטכנולוגיות שלנו לנפוצות יותר, יגדיל את אפשרויות הבחירה של המשתמשים, וינמיך את החסמים בשוק", אמר סקוט מקינלי, מנכ"ל חברת סאן מיקרוסיסטימס. אריק שמידט, מנכ"ל גוגל, אמר שההסכם פותח פתח להרחבת שיתוף הפעולה בעתיד".

 

"גוגל וג'אווה הם בין שני מותגי הטכנולוגיה המוכרים כיום בעולם מאחר והם מספקים לגולשים כלים מקוונים המשפרים את חייהם על בסיס יומיומי", הוא אמר, "אנו מצפים לבחון אפשרויות נוספות לשיתוף פעולה". יש לציין, כי על פי אחת ההערכות, גוגל מעוניינת לפתח גם דפדפן שיתחרה באינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט וסדרה של שירותי רשת שעשויים להתחרות במערכת ההפעלה של מיקרוסופט. סאן היא המפתחת של מערכת ההפעלה "סולאריס", ובתחילת השנה הכריזה על שינוי מודל ההפצה של התוכנה לקוד פתוח.

 

השערה: שירותים מבוססי רשת המתחרים באופיס

 

על פי חברת המחקר "גולדמן סאכס", שיתוף הפעולה בין גוגל לסאן עשוי להוליד מתחרה ממשי לחבילת היישומים של מיקרוסופט. החברה מעריכה כי גוגל וסאן עשויות לפתח במשותף גירסה של חבילת היישומים שתוצע כשירות באמצעות הרשת, בדומה ל-Gmail או תוכנת המסרים המידיים של גוגל.

 

"אנו סבורים כי זה יהיה הגיוני ביותר להציע שירות של יומן ואנשי קשר, אשר יספק ערך מוסף ל-"Gmail, מסרה החברה, "ייתכן שבמקביל יוצעו באמצעות הרשת יכולות עיבוד תמלילים כמו Word וגיליונות אלקטרוניים, אך תכונות אלה אטרקטיביות פחות לציבור הרחב".

 

סאן חוזרת לאיים על מיקרוסופט

 

תוכנת ה-JVM של סאן ניצבה במרכזו של סכסוך עסקי שנמשך שנים בין מיקרוסופט לסאן. סאן תבעה את ענקית התוכנה בשנת 1997, בטענה ששכתבה מחדש כמה רכיבים בסביבת התוכנה של ג'אווה, במטרה להתאימה במיוחד למערכת ההפעלה Windows. זאת, בניגוד להסכם בין שתי החברות. שינוי זה פגע במוטו של סאן, לפיו ניתן לכתוב יישומים עם ג'אווה פעם אחת, ולהריצם בכל סביבת הפעלה. בעקבות התביעה הודיעה מיקרוסופט כי בכוונתה להסיר לחלוטין בעתיד את ג'אווה ממערכת ההפעלה שלה, וחדלה לעדכן את הטכנולוגיה המשולבת ב-Windows.

 

הסכסוך הסתיים ב-2003, כאשר שתי החברות הכריזו כי מיקרוסופט תשלם לסאן 1.95 מיליארד דולר, וסיכמו על שיתוף פעולה למשך 10 שנים. למרות הסכום האסטרונומי שקיבלה סאן, מיקרוסופט נתפשה כמרוויחה העיקרית מההסכם, לאחר שהסירה מהדרך עוד מתחרה עיקשת מהעבר. עתה שבה סאן לאיים על מיקרוסופט, הפעם כטייסת משנה של המתחרה העיקרית – גוגל.

 

צעד נוסף בדרך לתחרות ראש בראש

 

ההכרזה האחרונה היא צעד נוסף בסדרת מהלכים של גוגל שמטרתם לסייע לחברה לחדור לשווקים חדשים, מלבד חיפוש, במסגרת מאבקה המתגבר באתרים כמו יאהו! ומיקרוסופט. בסוף החודש שעבר החברה הציעה לצפייה את פרק הבכורה של תוכניתו של הקומיקאי האמריקני כריס רוק, במסגרת שירות Google Video. גוגל השיקה השנה תוכנת מסרים מידיים בשם Google Talk, המתחרה בתוכנות של מיקרוסופט ויאהו!, ומפעילה גם שירות דואר רשת, Gmail, המתחרה בשירותים של שתי החברות.

 

בחודש שעבר גוגל השיקה מנוע חיפוש לבלוגים. לאחרונה נרשמה הסלמה בעימות בין גוגל למיקרוסופט על רקע פרשת לד"ר קאי פו לי, בכיר לשעבר במיקרוסופט, שערק לגוגל על מנת להקים מרכז מחקר של החברה בסין ולעמוד בראשו. בית המשפט פסק לזכותה של גוגל וקבע כי יוכל לעבוד בגוגל, תחת הגבלות מסוימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גוגל. עוד צעד בדרך לערעור ההגמוניה של מיקרוסופט
מומלצים