שתף קטע נבחר

התוכנית הגדולה של גוגל

מדוע מיקרוסופט לא מותירה לגוגל ברירה אלא להתמודד איתה ראש בראש, ואיך קרב הענקים הזה עשוי להיראות? גל מור משרטט תרחיש בדיוני-אפשרי של האינטרנט בעוד שנתיים. כל קשר בין הדמויות למציאות בהחלט אפשרי

התאריך הוא ה-25 באוקטובר, 2006. מיקרוסופט הכריזה זה עתה על השקתה של מערכת ההפעלה החדשה Windows FX* (שנודעה עד כה בשם הקוד "לונגהורן"), חמש שנים לאחר Windows XP, זמן שיא במונחי אינטרנט ומחשבים.

 

מרטין טיילור, מנהל האסטרטגיה בתחום מערכות ההפעלה של מיקרוסופט, משוכנע שהקלף המנצח בידו. אחרי הכל, הדפדפן החדש המשולב במערכת ההפעלה, אינטרנט אקספלורר 7 נראה כמו סוס מנצח - ומעתיק בהצלחה את כל התכונות המצליחות של יריביו, על פי מיטב המסורת של מיקרוסופט, התלמיד האיטי אך החרוץ והחזק בכיתה.

 

הדפדפן החדש ממוסמר אל תוך מערכת ההפעלה החדשה באופן כה הדוק, עד שאין צורך עוד לפתוח אותו או לסגור אותו - היישום פתוח תמיד על שולחן העבודה – אם יאהב זאת הגולש ואם לאו - ומציג את הפורטל האישי של המשתמש, הכולל את מסמכיו, שירים וקטעי וידאו, הודעות הדואר האלקטרוני האחרונות, הקטעים האחרונים מתוך הבלוג (יומן הרשת האישי) שלו, רשימת החברים מתוך MSN מסנג'ר ורשימת האתרים המועדפים עליו.

 

זו לא הסיבה היחידה לאופטימיות של טיילור. נגן המדיה של החברה הביס את המתחרה העיקרי, נגן RealPlayer של חברת RealNetworks, וחנות המוזיקה של MSN גוברת בהדרגה על iTunes, חנות ההורדות של אפל. גם בתחום המסרים המידיים מיקרוסופט מובילה על המתחרות בהפרש ניכר.

 

מיקרוסופט אף מאיימת על המונופול של גוגל בתחום החיפוש ברשת. מנוע החיפוש החדש של MSN אינו נופל באיכותו מגוגל, ושיעור הגולשים המחפשים דרכו עלה בשנה האחרונה לכ-35 אחוזים, לעומת 60 אחוזים המחפשים באמצעות גוגל. השילוב של מנוע החיפוש MSN בתוך Windows FX צפוי אף הוא לסייע למיקרוסופט להנחית את מכת המוות על גוגל.

 

אם לא די בכך, הפתיעה מיקרוסופט את מתחרותיה כשהכריזה כי כל משתמש אשר ירכוש את לונגהורן יזכה בשטח אחסון חינם של 1.5 גיגה בייט (חצי גיגה בייט יותר משירות הדואר של גוגל), עבור חשבון הוטמייל וארבעה גיגה בייט חינם עבור אחסון קבצים ואלבומי תמונות ברשת.

 

ובינתיים, ב"גוגלפלקס"

 

ב"גוגלפלקס", מטה גוגל בעמק הסיליקון, האווירה מתוחה אך עניינית. סרגיי ברין, אחד מהמייסדים, בוהה בנייר לבן התלוי ברישול על הקיר ועליו הודפסו שתי מילים באנגלית: Remember Netscape ("זכור את נטסקייפ").

 

האזהרה מתייחסת לתקופה שהחלה בשנת 1995 וזכתה לכינוי "מלחמת הדפדפנים. חברת "נטסקייפ הובילה את השוק ביד רמה וזכתה לאהדת רוב הגולשים, בדומה לחיבה לה זוכה גוגל כיום, אך הובסה על ידי מיקרוסופט.

 

מיקרוסופט העתיקה את התכונות של נטסקייפ, אחת לאחת, עד כי בדור הרביעי של הדפדפנים אינטרנט אקספלורר כבר עלה על יריבו. ענקית התוכנה זיהתה את החולשה העיקרית של המתחרה, חברה קטנה שהתקיימה ממכירת הדפדפן שלה מהמשתמשים, ואיפשרה למשתמשים להוריד חינם את אינטרנט אקספלורר.

 

את המסמר האחרון בארון של נטסקייפ נעצה רדמונד כאשר שילבה את "אינטרנט אקספלורר" ב-Windows, כך שלא ניתן היה להפריד עוד בין הדפדפן למערכת ההפעלה. התוצאה: במהלך שנת 1999 איבדה נטסקייפ את ההובלה בשוק הדפדפנים וכיום היא ליותר מקוריוז.

 

ברין התנער באחת מהבהייה וסיים לכתוב את הדואר האלקטרוני הבא, שבקרוב יתפרסם באלפי אתרים וכלי תקשורת ויעורר גלי הדף ברחבי העולם.

 

"גוגל מכריזה על השקת GooOS*", מערכת הפעלה ידידותית מבוססת לינוקס המיועדת למאות מיליוני משתמשים ביתיים. מהיום אין צורך לשלם מאות דולרים עבור Windows. גוגל מציעה לכל גולש להוריד חינם את מערכת ההפעלה החדשה וליהנות מתאימות מלאה עם Windows.

 

במילים אחרות, אפשר להריץ ב-GooOS כל ישום המיועד לסביבת Windows ובניגוד לגירסאות אחרות של לינוקס, אין צורך לדעת להקליד שורות קוד מסובכות. GooOS תתקין עצמה אוטומטית ותזהה את כל התקני המחשב תוך 15 דקות, כולל הקמת רשת ביתית והגדרת החיבור לאינטרנט.

 

בתוך מערכת ההפעלה הגוגלית משולבות תוכנות חינמיות מלהיבות, בהן תוכנת המסרים המידיים GoogIM*, המאפשרת לתקשר עם כל רשתות המסרים המידיים הגדולות, ובכלל זה ICQ, MSN מסנג'ר ויאהו! מסנג'ר, נגן המדיה RealPlayer וחנות המוזיקה המקוונת של iTunes, דפדפן האינטרנט Gbrowser*, תוכנת החיפוש השולחנית Gdesktop*, המאפשרת למשתמש לבצע חיפוש משולב, במחשב וברשת, חבילת היישומים המשרדיים Goffice*, המבוססת על OpenOffice 2.0, וכוללת מעבד תמלילים, דואר אלקטרוני ותוכנת גיליונות אלקטרונים המתחרה באופיס של מיקרוסופט.

 

נוסף על כך, גוגל מכריזה על הרחבת שטח האחסון הזמין לכל משתמש ל-20 גיגה בייט, עבור אלבומי תמונות, קטעי וידאו ואחסון מסמכים אישיים ברשת. כאמור, הגישה לכל השירותים האלה תינתן חינם. עם התחלת השימוש, הגולש יתבקש להירשם כמשתמש רשום ברשת של גוגל. כל המידע האישי של המשתמשים ייסרק על ידי תוכנות אוטומטיות ללא התערבות אנושית ויוצגו פרסומת בהתאם. אל דאגה – הפרטיות של המשתמשים חשובה לנו.

 

גוגל מתכוונת לחתום בקרוב על הסכמים עם יצרניות מחשבים להפצת מחשבים חזקים בעלות 150 דולרים בלבד, הכוללים את מערכת ההפעלה GooOS וכל התוכנות הנלוות. מדובר במחשבים עם דיסק קשיח של 10 גיגה בייט, אך עיקר המידע האישי צפוי להישמר ברשת.

 

עבור גולשים המעוניינים להמשיך להשתמש במערכות ההפעלה של מיקרוסופט – Windows FX או מערכות קודמות, אנו מציעים מערכת הפעלה אינטרנטית להורדה. מדובר בסביבת הפעלה המתלבשת על המערכת של מיקרוסופט ומציעה למשתמש את כל התכונות שהוזכרו מעלה. ניתן להסיר את התוכנה בכל עת. גוגל מאמינה כי הגולשים יבחרו בגוגל גם בעתיד, כמי שהוכיחה בשנים האחרונות כי היא מספקת שירותים איכותיים המציבים במרכז את טובת המשתמש בלבד".

 

מדע בדיוני או תרחיש אפשרי?

 

למרות שהדברים אשר תוארו עד כאן נראים מדע בדיוני ולא תרחיש אפשרי (ובהחלט ייתכן שלא יתממשו בחלקם או במלואם), מומלץ לעיין בסימנים ובעדויות שהצטברו עד כה, המסייעים לניחוש מושכל של כוונותיה העתידיות של גוגל.

 

תוכנת חיפוש שולחנית (דיווח מאומת)

 

גוגל הודיעה במאי השנה, כי היא מתכננת להציע תוכנת חיפוש למחשב. על פי דיווח בניו יורק טיימס, התוכנה, Puffin, פועלת במתכונת ניסיונית כבר שנה, והשקתה הרשמית צפויה בקרוב. התוכנה תאפשר לכל משתמש ליהנות מגוגל אישי – מנוע חיפוש המחפש כל פריט מידע במחשב האישי – מסמכים, תמונות, הודעות דואר אלקטרוני ועוד – ובמקביל שולף תוצאות חיפוש מהרשת בעזרת גוגל כמובן.

 

תוכנת מסרים מידיים (סבירות גבוהה)

 

תוכנת מסרים מידיים תהווה השלמה טבעית למערכות התקשורת האישיות של גוגל - מערכת הדואר Gmail והרשת החברתית Orkut. על פי דיווחים שנפוצו ברשת, המועמדת המובילה לשמש כבסיס תוכנת המסרים המידיים של גוגל היא תוכנת הקוד הפתוח Jabber. תמיכתה של גוגל ברשת מסרים מידיים פתוחה עשויה להשפיע על המתחרות האחרות בשוק לסגת מהפורמטים הקניינים שלהן ולאחד סוף סוף את כל רשתות המסרים המידיים לרשת אחת שתאפשר למשתמשים בתוכנות שונות להתמסר זה עם זה.

 

גוגל צפויה אמנם לאפשר למשתמשיה לקבל ולשלוח הודעות למשתמשי יאהו! מסנג'ר ו-MSN מסנג'ר, אך קל יהיה להן לחסום בפני גוגל את הרשתות שלהן אם ירצו זאת. בסופו של דבר, ההתמודדות של גוגל בשוק בו זה, שולטות מתחרות ותיקות וחזקות צפוי להיות האתגר הגדול ביותר, אולי מלבד הדחת מיקרוסופט מכסאה בתחום מערכות ההפעלה. מצד שני, גוגל נכנסה לשוק מנועי החיפוש שנשלט בזמנו על ידי מתחרות חזקות כמו יאהו! ואלטה ויסטה והדיחה את כולן. תוכנת מסרים מידיים שתאפשר גישה קלה להודעות הדואר האלקטרוני.

 

דפדפן אינטרנט (סבירות בינונית-גבוהה)

 

מיקרוסופט הכריזה בחודש מאי, 2003, כי תחדל מהפצת גירסה נפרדת של הדפדפן אינטרנט אקספלורר. מעתה הדפדפן יצורף רק כחלק ממערכת ההפעלה ויעודכן עם גירסאות חדשות של Windows. במילים אחרות, יו"ר ביל גייטס הגשים הבטחה ישנה שלו, לגבות כסף עבור שימוש בדפדפן לאחר שישתלט על רוב השוק. משתמשים ב-Windows XP וגירסאות קודמות של Windows לא יוכלו ליהנות מאינטרנט אקספלורר 7 ושדרוגים נוספים אלא אם ירכשו את לונגהורן.

 

כאשר אינטרנט אקספלורר 7 יופץ כחלק מלונגהורן, יהיה זה ארבע שנים לאחר הפצת אינטרנט אקספלורר 6. אמנם, הדפדפן Firefox רשם לאחרונה שני מיליון הורדות, אך אין בכך כדי לאיים על שלטון האקספלורר, שעדיין חולש על כ-94 משוק הדפדפנים. אם יש גורם כלשהו שעשוי לגרום למיקרוסופט לחדש את ימי הדפדפן שלה כתוכנה נפרדת זו תהיה גוגל.

 

העדות הטובה ביותר לכוונותיה של חברת אינטרנט הן כתובות אתרי האינטרנט שהיא רוכשת. לאחרונה נודע כי גוגל רשמה כתובות דואר אלקטרוני gbrowser.com, gbrowser.net ו-gbrowser.org, המספקים יותר מרמז על כוונותיה לפתח דפדפן אינטרנט.

 

וזה לא הכל. הניו יורק פוסט דיווח לאחרונה כי אחד המגויסים החדשים של גוגל הוא אדם בוסוורת', אחד מהמפתחים העיקריים של אינטרנט אקספלורר ותוכנת מסדי הנתונים Access.

 

סימן נוסף לעניין שמגלה גוגל בתחום הדפדפנים היא העובדה שאירחה לאחרונה את כנס המפתחים של "מוזילה 2004". מוזילה, פרויקט קוד פתוח שהיה פעם חלק מנטסקייפ והשתחרר מהתלות ב-AOL, שרכשה את החברה מאוחר יותר. "מוזילה" היא גם שמה של חבילת תוכנות, בהן הדפדפן המוביל FireFox. "אני מוכן להמר כי במערכת המיחשוב של גוגל טמונים זרעים של דפדפן", אמר גארי סטיין, אנליסט בחברת המחקר ג'ופיטר לניו יורק טיימס. 

 

* כל שמות המוצרים בכתבה הם בגדר השערה בלבד.

 

להמשך הכתבה: האם גוגל מפתחת מערכת הפעלה? להתחרות במיקרוסופט? האם גוגל נפלה על הראש? לא בהכרח. כיצד יכולה החברה לאחוז במקום מאוד רגיש של מיקרוסופט וללחוץ חזק, ולמה דווקא מיקרוסופט צריכה לשנן את גורלה של נטסקייפ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ברין ופייג'. ראש בראש
צילום: איי אף פי
מומלצים