שתף קטע נבחר

ההצבעה פוצלה: אולמרט מונה כשר האוצר

חברי הכנסת דחו את מינוי בוים, בר-און ואולמרט, אולם בתום ישיבת בזק של הממשלה אישרו את מינוי אולמרט כשר האוצר. לאחר ההפסד אמר שרון : "לגבי מי שמכונים חברי הקואליציה למהלך הזה יהיו השלכות". בסביבת שרון מעריכים שבמצב שכזה, לא יהיה מנוס מהקדמת הבחירות. שביעות רצון בקרב ה"מורדים": "בלמנו את תרבות הכוחנות"

"אין לי טענות לאופוזיציה, לגבי מי שמכונים חברי הקואליציה למהלך הזה יהיו השלכות", כך אמר אמש (יום ב') ראש הממשלה לאחר התבוסה שנחל במליאה בהצבעה על מינויי השרים בוים, בר-און ואולמרט. הכנסת דחתה את המינויים ברוב של 60 מתנגדים מול 54 תומכים, אולם אחר כך אישרה ברוב גדול את מינוי אולמרט כשר אוצר קבוע ואת מינוי וילנאי כשר המדע. בסביבתו הקרובה של שרון אומרים שכך לא ניתן יהיה להמשיך לנהל את המדינה, ולכן ייתכן שלא יהיה מנוס מהקדמת הבחירות.

 

מייד לאחר המפלה בכנסת ביקש ראש הממשלה את רשות הדיבור וכינס את הממשלה לדיון מיוחד בכנסת בו נתבקשו השרים להחליט על פיצול ההצבעה, וכך הביאו להצבעה נוספת מינויו של אולמרט לשר האוצר "כדי לשמור על יציבות המשק". השר אולמרט הוכתר כמנצח הגדול של הערב, שבסופו הוא יחזיק בתיק האוצר, התמ"ת, מינהל מקרקעי ישראל ורשות השידור. בכנסת התרוצצה בדיחה כי את כרטיס הביקור החדש שלו הוא יצטרך לפרסם על דף A4.

 

האווירה בלשכת ראש הממשלה היתה אמש קשה. ראש הממשלה סירב להגיב אך מקורביו אמרו ל-ynet שהמצב בליכוד הוא בכי רע ומחייב הערכות מחדש. "אין תוקף להסכם הפשרה אותו השיגו חברי הכנסת מיקי איתן ויו"ר הקואליציה ח"כ גדעון סער. הכל פתוח עכשיו מחדש. הם לא עמדו בפרטי ההסכם. הם עמדו כאחד נגד ראש הממשלה, נגד מדיניות ממשלת ישראל שביקשה לבצע הליך פורמלי למינוי שרים. יש לזה מחיר. אנו צריכים עתה לנוח יומיים, לבחון את הדברים מחדש ולקבל החלטות. אין ספק שמדובר בנקודת תפנית", אמרו בזעם המקורבים.

 

מקורבי ראש הממשלה אמרו כי "אופן ההצבעה על מינוי השרים הוא אכזבה קשה. צריכים לחשוב יומיים ואז נראה איך מתנהל. אין ספק שאנו עומדים בנקודה שבה צריכים לקבל החלטות. אי אפשר לנהל סיעה, ממשלה ומדינה בדרך הזו. כרגע יש שר אוצר אבל ראש הממשלה חייב להחליט אם הוא יכול להמשיך ולנהל את ממשלת ישראל".

 

גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר כי "ראש הממשלה, כיו"ר הליכוד, לא מצליח לממש את ארבעים המנדטים שהציבור נתן לו. במצב הזה הוא חייב להיערך מחדש ולקבל את החלטותיו. המורדים ומי שהצביע נגדו יצטרכו לשלם מחיר על דרך פעולתם".

 

שרון: בסופו של דבר נבצע כל מה שנרצה

 

ראש הממשלה אמר בפתח ישיבת הבזק שהתכנסה בכנסת כי "במהלך השנה וחצי ניסה מיעוט מחברי הקואליציה לתקוע מקלות בגלגלי הממשלה. לפעמים היו להם הצלחות נקודתיות אבל בסופו של דבר הממשלה ביצעה כל מה שרצתה. גם בנושא מינוי השרים שלא הצלחתי להעביר, אנו בסופו של דבר נבצע כל מה שנרצה. לעת עתה אני מביא לאישור הממשלה את מינויו של השר אולמרט לשר אוצר קבוע ושל מתן וילנאי כשר המדע".

 

שרון אמר מוקדם יותר בכנסת כי "חבל מאוד שהפלגנות ומניעים אישיים הכשילו מינוי של שני אנשים ראויים למשרדים שחשוב לאייש אותם בשר במשרה במלאה. חבל עוד יותר שחברים בסיעת הליכוד שרוממות הליכוד וארץ ישראל בגרונם הכשילו מהלך שנועד לחזק את הליכוד ולתת לו את הייצוג המגיע לו על פי ההסכמים הקואליציוניים".

 

השר אהוד אולמרט אמר ל-ynet לאחר החלטת הכנסת למנותו לשר אוצר כי "אני כועס על העימות הפנימי בליכוד ומייחל לכך שנוכל להעביר את תקציב המדינה במהירות האפשרית על מנת לייצב את המשק". המשנה לראש הממשלה, יו"ר שמעון פרס אמר בתגובה לכישלון כי "זהו כישלון חלקי אשר יחלוף. עניין הקדמת הבחירות תלוי באופן שבו יחליטו חברי הכנסת בנושא התקציב".

 

שרת החינוך, לימור לבנת, אמרה על התבוסה כי "זהו מצב עצוב בו נמצא הליכוד מזה תקופה ארוכה. ההצבעה היום היא רק סימפטום. אני מקווה ומאמינה שליכוד יוכל לשקם את עצמו תוך הידברות בין שני הצדדים".

 

סגן שר הביטחון, זאב בוים, אמר כי "הבעיה לא אישית אלא ליכודית . הליכוד נכשל היום במבחן הראשון. אני מקווה שיתעשת מחדש, אולי על בסיס מסמך 'סער ואיתן'. בפוליטיקה מסוכן לתת תחזיות אבל אני אהיה שר למרות שאינני יכול להגיד מתי".

 

לנדאו: ההצבעה - בלימת תרבות הכוחנות והדורסנות

 

ח"כ עוזי לנדאו, מבכירי המורדים, אמר כי "ההצבעה היום בכנסת היא בלימת תרבות הכוחנות, הדורסנות, האיומים והפיתויים ובעד פוליטיקה נקייה וסדרי שלטון תקינים". חברו ח"כ מיכאל רצון הוסיף: "הדמוקרטיה הישראלית צריכה להכיר היום תודה לקבוצת נאמני הליכוד שמנעה השחתת מידות בשלטון. נאמני הליכוד קוראים לשרון לפתוח דף חדש כדי למצוא את הדרך לעבודה משותפת בסיעת הליכוד ברוח עקרונותיו". 

 

ח"כ יוסף לפיד (שינוי) דיבר אחרי ראש הממשלה והציע לו לפזר את הכנסת: "אדוני ראש הממשלה, נצל את ההזדמנות הזו, על פי חוק היסוד, כי הממשלה שלך לא ראויה לתפקד".

 

יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב, אמר בתגובה להצבעה כי "כישלון ראש הממשלה מהווה נעיצת מסמר נוסף בארון הקבורה הפוליטי של הממשלה הנוכחית. הכנסת שמה מחסום להתנהלות המושחתת של הממשלה והוכיחה שאין לה בסיס מוסרי להמשיך ולהשחית את הדמוקרטיה הישראלית בתרגילים ובמניפולציות פרלמנטריות. יש ללכת לבחירות בהקדם האפשרי". ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר כי "הפלת הצעתו של שרון בהצבעות היא תחילת קץ הדיקטטורה. ימי שלטון השחיתות והאתנן של ראש הממשלה קרבים אל קיצם".

 

ח"כ אברהם פורז (שינוי) אמר לאחר ההצבעה כי "מעתה שרון איננו עוד ראש ממשלה כל יכול, אלא ראש ממשלה מובס שאיננו מסוגל לתפקד וטוב ייעשה למדינת ישראל אם ילך לבחירות". 


פורסם לראשונה 07/11/2005 21:31

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
"למהלך יהיו השלכות"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: עטא עוויסאת
המנצח הגדול. אולמרט
צילום: עטא עוויסאת
צילום: צביקה טישלר
בלמנו את הדורסנות. לנדאו
צילום: צביקה טישלר
אני אהיה שר. בוים, עדיין מאמין
מומלצים