שתף קטע נבחר

ניסוי באפריקה: "קונדום שקוף" לנשים

אלפי נשים אפריקאיות יתנסו בקרוב באמצעי מניעה חדש: משחה שתמנע הדבקה במחלות מין. החוקרים מקווים כי "הקונדום השקוף" יאפשר לנשים להתגונן בעצמן מפני מחלות מבלי להסתמך על בן הזוג

שיעור האיידס הגבוה בעולם נמצא באפריקה, שם נגועים במחלה מיליונים, רבים מהם ילדים שנולדו לאמהות נשאיות. זו הסיבה שהיבשת נבחרה להשתתף בשישה מחקרים שיבדקו אמצע מניעה חדש: קונדום שקוף. הכוונה היא למשחות קוטלות חיידקים ונגיפים, אותן תוכלנה הנשים למרוח ולהתגונן בפני מחלות מין מבלי לסמוך על בן הזוג.

 

אשתקד הודיע ארגון הבריאות העולמי כי מגיפת האיידס הגיעה לשיאה, כש-40 מיליון איש נגועים במחלה ברחבי העולם, שלושה מיליון מתוכם מתים מידי שנה. אפריקה היא האיזור הנגוע ביותר, עם 25.4 מיליון אנשים החיים עם הנגיף.

 

היומון הדרום-אפריקאי cape argus מדווח כי אמצעי המניעה החדש עשוי למנוע לפחות שניים וחצי מיליון הדבקות במחלות מין ואיידס במדינות מתפתחות, במהלך חמש השנים הבאות. ששת המחקרים שיצאו בקרוב לדרך, יבדקו כמה תכשירים רפואיים קוטלי חיידקים ונגיפים ובהם ג'ל, קרמים, וספוגיות. מרבית הניסויים ייערכו ביוהנסבורג, דורבן, אוגנדה, קניה וטנזניה, בהם אמורות לקחת חלק יותר מ- 20 אלף נשים.

 

נשים אפריקאיות רבות אינן יכולות להימנע מיחסי מין, רק משום שנאסר עליהן לסרב לבן הזוג. נשים אחרות נאמנות לבני זוגם העוסקים בפעילות מינית עם כמה נשים בו זמנית. לדברי החוקרים, הנשים מחפשות דרך קלה ובטוחה כדי להגן על עצמן, ואמצעי המניעה קוטלי החיידקים והנגיפים עשויים להיות התשובה לכך. 

 

בית הספר לרפואה טרופית בלונדון מצא כי התכשירים הקוטלים יעילים בשיעור של 60 אחוז במניעת הדבקה בנגיף ה-HIV. על פי ההערכות, אם יעשו בהם שימוש 20 אחוז מהנשים ב-73 מדינות מתפתחות במשך שלוש שנים, הרי שהתכשירים יצליחו למנוע 2 וחצי מיליון הדבקות חדשות.

 

עד שנת 2012 מעריכים המומחים כי התכשירים הקוטלים יגיעו ליעילות של 80 אחוז במניעת הדבקה בנגיף ה-HIV. יעילות זו עשויה להגיע עד ל-97 אחוז עד שנת 2017, במניעת ההדבקה, גם ללא שימוש בקונדום מצד הגבר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
איידס. מיליוני נגועים באפריקה
צילום: איי פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים