שתף קטע נבחר

כמחצית מהילדים קיבלו טיפול משלים בדלקות אוזניים

ד"ר מיכאל רוטשטיין וד"ר ארי דירוא בדקו באיזה טיפולים מתנסים הילדים לפני שהם מגיעים לבית-החולים עם דלקות חוזרות באוזן התיכונה. התברר כי למרות שיותר ממחצית מהילדים טופלו באמצעים משלימים-חלופיים (ביניהם הומיאופתיה, נרות "הופי", מסאז', שינויי תזונה וכיו"ב), ההורים הודו כי הרפואה הקונבנציונלית עזרה יותר

51.7% מהילדים שהגיעו למרפאת אף-אוזן-גרון בבית-החולים 'דנה' בגין דלקות חוזרות באוזן התיכונה, טופלו לפני הגעתם ברפואה משלימה-חלופית, כך עולה ממחקר שבוצע ע"י ד"ר מיכאל רוטשטיין, רופא בכיר במחלקת ילדים ב'דנה', וד"ר ארי דירוא, מנהל היחידה לאף-אוזן-גרון ילדים בבית-החולים 'דנה' לילדים. 

 

המחקר, שבוצע בשנים 2003-2004 במרפאת הילדים ב'דנה', בדק באמצעות שאלון שחולק להורי הילדים שסבלו מדלקות אוזניים חוזרות באוזן התיכונה, אם ובאילו אמצעים חלופיים ילדיהם טופלו במקביל לטיפול במרפאה.

 

דלקת האוזן התיכונה, ממנה סובלים כ-80% מהילדים עד גיל ארבע, מטופלת לעיתים קרובות באמצעות אנטיביוטיקה, ובמקרים חריפים אף נדרשת התערבות כירורגית.

 

מעיבוד נתוני המחקר עולה, כי יותר ממחצית הילדים טופלו לפני שהגיעו למרפאה באמצעים משלימים-חלופיים, ביניהם צמחי מרפא, שינויי דיאטה (כגון הפסקת חלב ומוצריו), נטורופתיה, הומיאופתיה, הזלפת שמן זית, רפלקסולוגיה, קמעות או ברכות, אקופונקטורה, נרות "הופי", כירופרקטיקה, מסאז', טיפולי אנרגיה כגון רייקי או טיפול בקריסטלים וביופידבק.

 

יעילותם של רבים מאמצעים אלה בטיפול בדלקת האוזן התיכונה לא נבדקה, ולא קיימת הוכחה מדעית כיום לתרומתם לטיפול בדלקות אוזניים.

 

לדברי ד"ר רוטשטיין: "חשוב לנו כרופאים להכיר את כל מגוון הטיפולים בהם מתנסים מטופלינו. זהו המחקר הראשון בעולם שבודק שכיחות שימוש ברפואה חלופית באוכלוסיית ילדים זו. הסיבה העיקרית שהורים ציינו כסיבה לפנייה לרפואה חלופית היתה "אם לא יועיל – לא יזיק".

 

רובם שמעו על הטיפולים מכלי התקשורת, חברים או מכרים. ההורים דיווחו על הוצאה של מ-500 ש"ח ועד למעלה מ- 5,000 ש"ח לצורך טיפולים אלו.

 

רק כשליש מההורים התייעצו עם הרופא לפני תחילת הטיפולים החלופיים. מעניין לציין כי גם ההורים לילדים שטופלו באמצעים חלופיים היו מרוצים יותר מן הרפואה הקונבנציונלית מאשר מהחלופית כטיפול בדלקות האוזניים של ילדם. רק 23% מהם המשיכו בטיפולים החלופיים בזמן מילוי השאלון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
80 אחוז מהילדים עד גיל 4 סובלים מדלקת אוזן תיכונה
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים