שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פיתוח ישראלי: תוכנת שחזור זכרונות לחולי אלצהיימר

  חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב פיתחו מערכת מחשב ייחודית המסייעת להעלאת זכרונות אצל חולי אלצהיימר. הפעולה מסייעת לשימור חלק מהתפקודים המוחיים

  מהלך מחלת האלצהיימר הוא בכיוון אחד, כשהתפקודים המוחיים הולכים וקורסים. תוכנת מחשב ישראלית חדשה תנסה לעצור את ההידרדרות של החולים. המערכת הממוחשבת שפותחה על ידי סטודנטים בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן גוריון מקרינה תמונות, צלילים וטקסטים מעברו של החולה ומאפשרת לו להיזכר במאורעות העבר.

   

  המדובר במערכת מחשב המיועדת לשימושם של חולים יחד עם בני משפחותיהם או מטפליהם. למערכת הכוללת מחשב ומסך מגע מוטענת מדיה מחייו של החולה כשהוא מתפעל את המערכת ומגיב לתמונות, לצלילים ולטקסטים הנצפים. את המערכת פיתחו הסטודנטים משה בראל ויוני אפשטיין.

   

  מטרת הפרוייקט היא עידוד החולים להיזכר ולשוחח על זכרונותיהם. באמצעות ממשק פשוט הכולל כאמור מסך מגע כאמצעי הקלט היחיד במערכת, יכולים המטופלים לתפעל אותה ללא ידע מוקדם או הדרכה כלשהי.

   

  המערכת פותחה בשלבים, כאשר בכל שלב הוערכה המערכת על ידי מומחים למחלה, מטפלים, בני משפחה והחולים עצמם. לאחר כל שלב בוצעו תיקונים ועדכונים במערכת בהתאם למשוב שהתקבל. בשלב הסופי, נבחנה המערכת בהשתתפות חמישה חולים ומטפלותיהם, וזכתה לתגובות חיוביות מאד. החולים תיארו "תחושה נעימה" בצפייה באפיזודות מעברם.

   

  "המערכת לא מעכבת את המחלה", אומר ל- ynet ד"ר נעם טרקטינסקי, "אבל היא מסייעת לעבודת המטפלים ונותנת לחולה הרגשה טובה. המערכת תפורה פרטנית לחולה, ומאפשרת להתאים את התוכן בהתאם לתחושות החולה ורצונותיו. הגירויים הללו מאפשרים לתרגל אצל החולה תפקודים מוחיים שונים שרק הולכים ומידרדרים". בינתיים לא נתקבלו אצל המפתחים הצעות לשיווק מסחרי שלה, והיא משמשת לצרכים אקדמאיים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המערכת החדשה תזכיר לחולים אפיזודות מחייהם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים