שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס, איי פי

רוחות מלחמה בדמשק: הגולן על הכוונת

מספר ימים לאחר שמטוסי חיל האוויר חגו מעל ארמונו של אסד, יצאו בדמשק בקריאה לפתוח חזית חדשה נגד ישראל ברמת הגולן. לדברי חבר פרלמנט סורי, יתכן שיבוצעו פעולות הקרבה באדמת הגולן. ועוד בסקירת עיתוני העולם הערבי: ח"כ לשעבר מצדיק ירי הקסאם; מדריך לביצוע פיגועי התאבדות באינדונזיה; ובשורה למוסלמיות בספרד - אפשר להצטלם עם כיסוי ראש לתעודת הזהות

מצפון תפתח הרעה? בדמשק נשבו בימים האחרונים רוחות מלחמה נגד ישראל. ימים אחדים לאחר שמטוסי חיל האוויר חגו מעל ארמונו של הנשיא בשאר אסד, החלו גורמים המקורבים למשטר הסורי לרמוז על האפשרות, שאם סוריה תותקף על-ידי ישראל, היא תפתח חזית חדשה ברמת הגולן. דברים ברוח דומה נשמעו במספר כלי תקשורת ערביים.  

 

לפי הדיווחים, החלו בדמשק לדבר באופן ממשי על האפשרות לחמם את גזרת רמת הגולן, לאחר שלאחרונה הוכרז על הקמתה של "ועדה עממית להתנגדות לכיבוש בגולן". אם עד כה ניטש ויכוח האם יש להתנגד לישראל באופן צבאי או מדיני, כעת נראה שהאופציה הצבאית צברה לה תומכים בעקבות מטס חיל האוויר שהביך את הסורים, גם אם מדובר לפי שעה בדיבורים בלבד.

 

בהקשר זה אמר השבוע חבר הפרלמנט הסורי, מוחמד חבש, במסגרת ראיון טלוויזיוני כי "אם ישראל תבצע מעשי טיפשות נוספים בתוך סוריה, חזית הגולן לא תישאר כפי שהיא. ישראלים רבים יסבלו כפי שסבלו מדרום לבנון כאשר הם ביצעו שם מעשי טיפשות. דבקותה של סוריה בשלום כאופציה אסטרטגית מאז ועידת מדריד, אין פירושה שזו תהיה האופציה היחידה לצמיתות. בפני הסוריים ישנן גם אפשרויות אחרות".

 

חבר הפרלמנט הסורי לא שלל את האפשרות שחוליות מתוך סוריה יחלו ב"מלחמת שחרור" ו"התנגדות" על אדמת הגולן במתווה של "פעולות פדאיון". "ישנן חוליות רבות בתוך סוריה שמוכנות למלחמת שחרור והתנגדות כפי שביצע זאת העם הלבנוני בדרום לבנון. ישנה גם חזית שמוכנה לבצע פעולות הקרבה עצמית באדמת הגולן", הוא אמר. "בפני סוריה אפשרויות רבות. אם ישראל תחצה את הקווים האדומים – לא יהיו קווים כאלה בפני סוריה".

  

חבר כנסת לשעבר מצדיק את ירי הרקטות ופיגועי ההתאבדות: מבצע צה"ל ברצועת עזה העסיק השבוע את מרבית כלי התקשורת בעולם הערבי. רבים ציינו לגנאי את העולם הערבי שאינו מתערב בנעשה ואינו פוצה את פיו. אחרים הביעו את חרדתם מפני האסון של הפלסטינים ברצועת עזה.

 

במסגרת ההתנגדות למבצע, הביע חבר הכנסת לשעבר, עבד אל-מלכ דהאמשה (רע"מ), תמיכה בשיגור רקטות לעבר ישראל. בדברים שמסר לעיתון "כול אל-ערב" היוצא לאור בנצרת, אמר דהאמשה כי "נראה שישראל אינה לומדת אלא בדרך הקשה. ראש הממשלה אהוד אולמרט ישקע עד לאוזניו אם לא ילמד אל לקחי העבר".

 

דהאמשה, שישב בעבר למעלה מחמש בשנים בבתי הכלא בישראל, אמר שכל עוד ישראל תעמוד בסירובה לנהל משא ומתן בפרשת החייל החטוף, רב"ט גלעד שליט, "היא תלך ותסתבך יותר ויותר, במיוחד בשעה שהסדר יפתח את הדלת בפני חידוש התהליך המדיני".

 

חבר הכנסת לשעבר הוסיף שהחמאס ינהג ברב"ט שליט באופן הומני "לפי המסורות האיסלאמיות שהונהגו מאות שנים לפני אמנת ז'נבה" והדגיש שפעולת החמאס בה הותקף מוצב צה"ל ונחטף החייל היא "פעולה לגיטימית ומכובדת".

 

במהלך הראיון, הצדיק דהאמשה גם את השימוש שעושים הפלסטינים ברקטות הקסאם ואמר שהדבר מביא ללחץ פסיכולוגי ולשוויון אסטרטגי בין הצדדים. "מדוע לישראל יש את הזכות לתקוף את עזה במטוסים ובטילים שפוגעים בגופם של ילדים ונשים ושוללים מהפלסטינים את הזכות להגן על עצמם? אין לפלסטינים שום נשק פרט לרקטות הללו ולפיגועי ההתאבדות". בנוסף דחה דהאמשה את הטענה שהשימוש בפיגועי ההתאבדות נחל כישלון ואמר: "לולא פיגועי ההתאבדות – הבעיה הפלסטינית היתה כבר מתה".

 

נזיפה טורקית במוסד? משרד החוץ הטורקי זימן את שגריר ישראל באנקרה ומסר לו איגרת נזיפה על "חצייה של הקווים האדומים מצד המוסד הישראלי". לטענת הטורקים השגריר התערב בענייניהם הפנימיים של הכורדים, דבר שהשליך על האינטרסים הלאומיים של טורקיה ועל ביטחונה. כך דיווח הבוקר (שבת) העיתון "אל-ביאן" היוצא לאור באמירויות.

 

השלטונות הטורקיים דחו את הגירסה שהציגה ישראל, לפיה זרם בקשותיהם של הכורדים בעיראק לקבל מקלט מדיני בישראל גבר מאוד. ושזו נענתה, שכן מרביתם הם יהודים המחפשים לחיות בביטחון. לפי הדיווח, הטורקים לא קיבלו את הגירסה, שכן לפי מידע שאספו, ישראל מגייסת כורדים ממוצא יהודי, מכשירה אותם בתל אביב ומחזירה אותם כדי לפעול בצפון עיראק וזאת במסווה של בעלי חברות מסחריות ופרוייקטים לפיתוח. במשרד החוץ, אגב, מכחישים את הדיווח ואומרים כי לא היו דברים מעולם.

 

מבוקשים על קופסאות גפרורים: המודיעין האמריקני מנסה להצליח קצת יותר בלכידת המבוקשים בפקיסטן. במסגרת המבצע, הפיצה השגרירות האמריקנית בפקיסטן את תמונתו של המבוקש הבכיר ביותר מטעם ארגון אל-קאעידה באזור, עדנאן אל-שוקרי, וזאת על גבי קופסאות גפרורים (לצפייה בתמונות המבוקשים על קופסאות הגפרורים). כך דיווח הבוקר (שבת) העיתון "אל-ווטן" הסעודי.

 

בצידה האחד של הקופסה הודפסה תמונתו של אל-שוקרי ומצידו השני הפרס – חמישה מיליון דולרים למי שיצליח לתפוס אותו או להעביר פרטים שיעזרו לאתרו. למעוניינים צורף מספר הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני של השגרירות האמריקנית בפקיסטן.

 

המדריך למתאבד המתחיל: ועוד חדשות מעולם הטרור - הפיגוע באי באלי באינדונזיה, באוקטובר 2005, כבר נשכח אצל רבים, אולם עדיין יש מי שממשיך לפעול לפענוח הפרטים שקשורים בו. במסגרת זאת נחשף השבוע מסמך שחיברו מתכנני הפיגוע שבו נהרגו כעשרים בני אדם ואשר כולל את העקרונות של פיגוע טרור גדול. כך דיווח השבוע העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון.

 

המדריך, הכולל 34 עמודים המחולקים לשישה פרקים ושמכונה "מבצע באלי", נמצא במחשבו של אזהרי חוסיין שנהרג בחילופי אש עם כוחות המשטרה. המדריך קובע, בין היתר, שעל המתאבדים "ללבוש את אותם הבגדים שלובשים התיירים ולשאת את אותם תיקי היד שהם נושאים".

 

המסמך מורה למתאבדים שלא להשתמש במוניות כדי להגיע למקום הפיגוע אלא להגיע ב"אופנועי-מוניות" כדי שהנהג לא יוכל לדבר עם נוסעו ולחשוד שהוא נושא מזוודת נפץ. המסמך מציין עוד ששני פיגועים מקבילים בשני אתרים שונים "מעניק השפעה רבה יותר מאשר פיגוע אחד".

 

חדשות מרות לענק הממתקים: "משרד החרם על ישראל", הפועל מטעם הליגה הערבית ואשר ממוקם בדמשק, הודיע השבוע שחברת הענק השוויצרית לייצור מוצרי מזון, "נסטלה", צורפה לרשימה השחורה של המשרד בו מצויות חברות הסוחרות עם ישראל. במסגרת החרם, הודיעו שלטונות סוריה לחברה שהמשרד הקציב לה שנה להפסיק את הסחר עם ישראל.

 

השבוע נודע שההחלטה לצרף את "נסטלה" לרשימה השחורה נפלה כבר בחודש מאי, בעת כינוס של חברות המשרד. מקור המקורב לנושא מסר שהסיבה לכך נעוצה בעובדה שהחברה מחזיקה סניף משלה בישראל. למרות זאת לא בטוח שלחברה יש סיבות רבות לדאגה, שכן לפי אותו מקור, מדינות ערביות אחרות כלל אינן מתכוונות לממש את החרם הערבי. כך, למשל, החליטה ממשלת לבנון להתעלם מהוראה זו.

 

הנציג הסורי במשרד החרם, מוחמד אל-עג'מי, אישר השבוע בפני סוכנות הידיעות הצרפתית שנסטלה אכן צורפה לרשימה ושניתנה לה שנה לסדר את ענייניה.

 

ונסיים בחדשות טובות לחובשות כיסוי הראש: במסגרת המאבק שהולך ומתלהט באירופה ובצפון אמריקה נגד כיסוי הראש המוסלמי (החיג'אב) רשמו השבוע המוסלמים בספרד ובגרמניה שני ניצחונות חשובים. בספרד, הודיעו השלטונות שאין בכוונתם לאסור על הנשים המוסלמיות כסויות הראש ללבוש את החיג'אב בעת הצילומים להוצאת תעודות זהות וחידוש רישיון הנהיגה. כך דיווח השבוע העיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון.

 

הבעיות בספרד החלו לאחר שבשנה שעברה יצאה הוראה, לפיה בעת בקשה להוצאת תעודת זהות, דרכון ורשיון נהיגה, יש להצטייד בתמונה שבה כל הפנים יהיו גלויים לצורך הקלה בזיהוי. ואולם, הדבר עורר מייד מחלוקות וביקורת מצד הקהילה המוסלמית, מה עוד שההוראות לא היו חד משמעיות והחוקים לא היו ברורים בעניין זה. לשמחת המוסלמים, הסכים השבוע משרד הפנים בספרד להקל בעניין זה ולהתיר את הצילום עם כיסוי הראש.

 

ומשם – לגרמניה, שם דחה בית משפט בשטוטגרט את תביעתו של אחד מבתי הספר היסודיים לאלץ מורה מוסלמית בת 55 להסיר את כיסוי הראש שלה במהלך השיעורים. בית המשפט קבע שהוראה זו פוגעת בזכות המורה לשוויון דתי, בהשוואה לעמיתיה באחד מבתי הספר הממשלתיים שאינם מונעים מהמורים ללמד בבגדים נוצריים מסורתיים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מטוסי חיל האוויר מעל הארמון. אסד
צילום: איי פי
חטיפת החייל לגיטימית. דהאמשה
צילום: איי פי
הפיגועים בבאלי. איך להתאבד נכון?
צילום: איי פי
צילום: אי פי
בדרך לחרם? נסטלה
צילום: אי פי
צילום: איי פי
לא צריך לסדר גבות לפני הצילום לת.ז
צילום: איי פי
מומלצים