שתף קטע נבחר

ה-FDA אישר: קוקטייל לאיידס בגלולה אחת

מינהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את שיווקה של תרופה חדשה המאגדת את שלושת תרופות הקוקטייל לאיידס לגלולה אחת, הנלקחת פעם ביום

בשורה לנשאים וחולי האיידס: מינהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את שיווקה של הגלולה אטריפלה, הכוללת את שלושת תרופות ה"קוקטייל" לאיידס. התרופה ניטלת פעם אחת ביממה. עם זאת מחירה עדיין יקר: 1,100 דולר לחודש.

 

שיווקה של הגלולה החדשה צפוי בתוך שבוע. היא תסייע לחולים לעמוד בטיפול התרופתי מבלי לפספס מנות תרופה. התרופה אותה כאמור נוטלים פעם ביום, משלבת שלושה מרכיבים המעכבים את שכפול נגיף ה- HIV: טנפוביר, אמטריציטאבין ואפאריבנז.

 

מפתחי התרופה מקווים כי הגלולה החדשה לא רק שתאריך את תוחלת חיי החולים, אלא גם תפחית את המשך ההדבקה בנגיף. "פחות גלולות, יותר יעילות" אמר השבוע ג'ון מרטין, מנכ"ל חברת התרופות Gilead המייצרת שניים ממרכיבי הגלולה החדשה. הגלולה החדשה ששיווקה יחל בשבוע הבא בארה"ב, תהיה זמינה ב-15 ארצות נוספות.

 

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי 40 מיליון איש ברחבי העולם נושאים את נגיף האיידס. בכל שנה מתווספים לרשימת האימה הזו חמישה מיליון אנשים. שלושה מיליון איש מתים מידי שנה ממחלת האיידס. על פי נתוני משרד

הבריאות, מ-1981 ועד סוף 2004 התגלו בישראל 4,309 מקרים חדשים של נשאים וחולי איידס.

 

במהלך 2004 נדבקו כ-70 הומואים, כ-50 מזריקי סמים, כ-120 עולי אתיופיה ועוד כ-40 שקבוצת ההשתייכות שלהם אינה ידועה. מקרי המוות מאיידס בישראל יורדים בשנים האחרונות, כמו בשאר מדינות העולם. בשנת 2004 נרשמו כ-20 מקרי מוות לעומת כ-60 מקרי מוות מהמחלה ב-2003. הסיבה לירידה בתמותה נעוצה ככל הנראה ביעילות הגוברת של קוקטייל התרופות, שעוצר את התפשטות הנגיף.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
קוקטייל. גלולה אחת ליום
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים