שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  השמנה מורידה את ה-IQ. ויש הסבר מדעי

  חוקרים בצרפת מצאו כי כבדי משקל לוקים בירידה ביכולת השכלית, המחמירה עם השנים. ההשערה: תאי השומן המפרישים הורמונים שפוגעים בתאי המוח, ותהליך טרשת העורקים, אחראים לפגיעה השכלית

  מגיפת ההשמנה הפוקדת את העולם המערבי הביאה לעליה בשיעור הלוקים ביתר לחץ דם, סוכרת ומחלות לב. עתה מגלה מחקר חדש שכלל מאות נבדקים כי ההשמנה גם פוגעת ביכולת השכלית. הממצאים מתפרסמים השבוע בכתב העת Neurology בגליונו החדש.

   

  המחקר החדש שנמשך חמש שנים, כלל יותר מ-2,200 מבוגרים בגילאי 32 עד 62 שעברו מבדקים רבים להערכת התפקוד הקוגניטיבי. החוקרים מצאו כי אלו שהיו בעלי BMI (מדד משקל גוף) של 20 או פחות, זכרו 56 אחוז מהמילים במבדקים מילוליים, בעוד שאלה שסבלו ממשקל יתר והיו בעלי BMI של 30 או יותר, הצליחו לזכור רק 44 אחוז מהמילים.

   

  נבדקים שמנים יותר גם הראו שיעור גבוה יותר של ירידה ביכולת הקוגניטיבית כאשר נבדקו כעבור חמש שנים: יכולתם לזכור מילים צנחה עד ל- 37.5 אחוז, בעוד שאלה שהיו בעלי משקל גוף תקין שמרו על אותה יכולת זכרון שהפגינו בתחילת המחקר.

   

  ראש צוות החוקרים, ד"ר מקסים קורנו מהמחלקה לאפידמיולוגיה קלינית באוניברסיטת טולוז, סבור כי ככל הנראה אחראים הורמונים המופרשים מתאי השומן לפגיעה בתאי המוח, ולירידה ביכולת השכלית. הסבר אחר שהציע קורנו עשוי להיות תהליך טרשת העורקים המואץ אצל בעלי עודף משקל. תהליך זה גורם להיצרות עורקי המוח, ולפגיעה אפשרית בהם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תאי השומן משחררים הורמונים הפוגעים במוח
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים